Kygo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kyrre Gørvell-Dahll, i njohur me pseudonimin Kygo (Bergen, 11 shtator 1991), është një pianist, DJ dhe producent norvegjez.

Është i njohur për remixin e tij të këngës ''Younger'', që është dëgjuar 15,8 miliona herë në SoundCloud dhe rreth 40 miliona herë në YouTube.[1][2]Remixi hyri në Top 40 Rumune dhe ajo ka mbetur aty për 14 javë, duke arritur vëndin e dytë më 3 qërshor 2014.[3] Kygo ka arritur më shumë se 80 miliona shikime ne dy accountet e tij SoundCloud dhe YouTube.

Pas zbulimit të tij në 2014, këngëtari i Coldplay Chris Martin i kërkoi të realizonte një remix për këngën e tij ''Midnight''.[4][5]

Ai nënshkroi një kontratë me Sony Music në 2015 dhe filloj të publikonte video të këngëve të tij në kanalin e tij "KygoOfficialVEVO" dhe video e parë që karikoj qe Firestone me Conrad Sewell që arriti me njëherë një reagim pozitiv dhe u çertifikua nga VEVO. Hyri dhe në vëndin e parë në Norvegji dhe të katërt në Itali; Kygo ka marrë pjesë dhe në MTV Music Awards 2015 dhe fitoj titullin si artisti më i mirë Norvegjesë.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Albumi Rradhitja me e mirë
NOR AUS DAN FIN ALL ITA P-B FR SUE US UK
2014 Firestone

(featuring Conrad Sewell)

1 85 6 3 3 19 3 5 2 8 1
2015 Stole The Show

(featuring Parson James)

1 56 3 2 2 37 3 1 1 5 24
Nothing Left

(featuring Will Heard)

1 58 37 11 __ __ 81 55 14 __ 79
Here For You

(featuring Ella Henderson)

9 58 12 55 16 12 18
Stay

(featruring Maty Noyes)

2 30 __ 14 __ 27 9 93 11 6 7
2016 Fragile

(featuring Labrinth)

1 69 __ __ 87 __ 78 __ 55 __ __
Raging

(featuring Kodaline)

2 54 __ __ 69 __ 48 131 6 __ __
I'm In Love

(featuring James Vincent McMorrow)

__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
  1. ^ https://soundcloud.com/search?q=kygo%20younger
  2. ^ https://www.youtube.com/watch?v=gx4rsZkCCss
  3. ^ http://www.kissfm.ro/kiss-top-40/
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 mars 2015. Marrë më 18 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ http://www.vg.no/rampelys/musikk/bevegelser/norske-kyrre-22-spiller-paa-megafestival/a/10147948/