Kylie Jenner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kylie Jenner

Kylie Kristen Jenner (lindi më 10 gusht 1997)[1] është personalitet televiziv dhe i rrjeteve sociale amerikane. Ajo luan në Keeping Up with the Kardashians që nga viti 2007.

Që nga viti 2012 ajo bashkëpunon me dyqanin e veshjeve PacSun, së bashku me motrën e saj Kendall, duke krijuar "Kendall & Kylie". Në vitin 2015, ajo lansoi një kompani kosmetike Kylie Cosmetics,[2] dhe një aplikacion të telefonit që arriti numrin e një në iTunes App Store.[3]

Në vitin 2014 dhe 2015, revista Time rradhiti motrat Jenners si më të ndikuara në botë. Sipas vitit 2018, ajo është një nga 10 personat më të ndjekur në Instagra, me mbi 100 milionë ndjekës.[4]

Jeta e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Jenner lindi në Los Angeles, Kaliforni. Ajo është vajza e fituesit në deklatlon Caitlyn Jenner dhe Kris Jenner.[5] Ajo ka një motër, Kendall. Në anën e familjes së Krisit, ajo ka tri gjysmë-motra, Kourtney, Kim dhe Khloé Kardashian, dhe një gjysmë-vëlla, Rob. Jenner ka gjithashtu tri gjymë-vëllezër nga ana e Caitlyn të familjes—Burt, Brandon, dhe Brody Jenner— dhe një gjysmë-motër Casey.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Serial[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Titulli Shënimet Ref.
2007–vazhdon Keeping Up with the Kardashians Roli kryesor, 158 episode [6]
2010, 2013 Kourtney and Khloé Take Miami 2 epizoda [7][8]
2012 America's Next Top Model, Cycle 18 Epizodi: "Kris Jenner" [9]
2012 Million Dollar Closets Epizodi: "Pilot" [10]
2014 Deal with It Epizodi: "Kendall & Kylie & Gary Owens" [11]
2014 Much Music Video Awards [12]
2014 Kourtney and Khloé Take The Hamptons 1 epizod [13]
2014 Ridiculousness Epizodi: "Kendall and Kylie Jenner" [14]
2015–2016 I Am Cait 3 epizoda [15]
2015 Kingin' with Tyga Epizodi: "The Life" [16]
2017–duke vazhduar Life of Kylie Roli kryesor [17]

Filmi[redakto | redakto tekstin burimor]

As an actress
Viti Titulli Roli Shënimet Ref.
2018 Ocean's 8 Cameo [18]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Corriston, Michele (10 gusht 2014). "Kylie Jenner Turns 17: How the Kardashians and Justin Bieber Wished Her Happy Birthday". People. Time Inc. Marrë më 20 tetor 2014. The Keeping up with the Kardashians star turned 17 on Sunday [10 gusht 2014]… 
 2. ^ "kylie-jenner-lip-kit-live-blog-all-the-updates-on-her-new-colors-and-when-shes-restocking". Marrë më 29 korrik 2016. 
 3. ^ Jones, Tashara (September 24, 2015). "Kylie Jenner Lip Kit Live Blog: All the Updates on Her New Colors and When She's Restocking". New York Post. Marrë më July 29, 2016. 
 4. ^ "Top 100 Instagram Users by Followers". 
 5. ^ Bissinger, Buzz (1 qershor 2015). "Introducing Caitlyn Jenner". Vanity Fair. Marrë më 1 qershor 2015. 
 6. ^ "Keeping Up with the Kardashians – Cast". TV Guide. CBS Interactive. Marrë më 11 qershor 2015. 
 7. ^ Raines, Leigh (9 gusht 2010). "Kourtney and Khloe Take Miami Review: "It's My Life"". TV Fanatic. Marrë më 11 qershor 2015. 
 8. ^ "Kourtney & Kim Take Miami, Season 5 – Episode "Dragon Me Down"". iTunes. Marrë më 11 qershor 2015. 
 9. ^ Reiher, Andrea (7 mars 2012). "'America's Next Top Model': Kris, Kendall, Kylie Jenner help the creepiest photoshoot ever". Zap2it. Marrë më 11 qershor 2015. 
 10. ^ "Inside HGTV's "Million Dollar Closets"". LA Closet Design. 16 korrik 2012. Marrë më 11 qershor 2015. 
 11. ^ "Deal With It – Season 2 Episodes". TV Guide. CBS Interactive. 
 12. ^ "Kendall and Kylie Jenner are your co-hosts for the 2014 MMVAs!". Muchmusic.com. Bell Media. May 20, 2015. Arkivuar nga origjinali më September 25, 2015. Marrë më June 11, 2015. 
 13. ^ Rohwedder, Kristie. "Kris, Kim, Kendall & Kylie Take 'Kourtney & Khloe Take the Hamptons' & Their Timing Couldn't Be Better". Bustle. Marrë më 11 qershor 2015. 
 14. ^ Wagmeister, Elizabeth (21 gusht 2014). "Kylie Jenner Pulled A Knife On Kendall — Watch The Sisters Fight". Hollywood Life. Penske Media Corporation. Marrë më 11 qershor 2015. 
 15. ^ Corriston, Michele (July 21, 2015). "I Am Cait: Kylie Jenner First Met Caitlyn Jenner over FaceTime: 'You Look Pretty!'". People. Time Inc. Marrë më October 24, 2015. 
 16. ^ "Kingin' with Tyga News & Full Episode – S1, E6 – "The Life"". MTV. Marrë më 24 tetor 2015. 
 17. ^ "19-Year-Old Cosmetics Mogul and Social Media Powerhouse Kylie Jenner Set to Star and Executive Produce New E! Docuseries "Life of Kylie" from The Futon Critic (10 prill 2017)
 18. ^ Donnelly, Erin (17 janar 2017). "Kim, Kylie & Kendall Are Going To Be In Ocean's Eight". People. Marrë më 24 tetor 2017. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]