Kylie Jenner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kylie Jenner

Kylie Kristen Jenner (lindi më 10 gusht 1997)[1] është personalitet televiziv dhe i rrjeteve sociale amerikane. Ajo luan në Keeping Up with the Kardashians që nga viti 2007. Ajo eshte bilionerja e pare femer ne moshe kaq te re.

Që nga viti 2012 ajo bashkëpunon me dyqanin e veshjeve PacSun, së bashku me motrën e saj Kendall, duke krijuar "Kendall & Kylie". Në vitin 2015, ajo lansoi një kompani kosmetike Kylie Cosmetics,[2] dhe një aplikacion të telefonit që arriti numrin e një në iTunes App Store.[3]

Në vitin 2014 dhe 2015, revista Time rradhiti motrat Jenners si më të ndikuara në botë. Sipas vitit 2018, ajo është një nga 10 personat më të ndjekur në Instagram, me mbi 100 milionë ndjekës.[4]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jenner lindi në Los Angeles, Kaliforni. Ajo është vajza e fituesit në deklatlon Caitlyn Jenner dhe Kris Jenner.[5] Ajo ka një motër, Kendall. Në anën e familjes së Krisit, ajo ka tri gjysmë-motra, Kourtney, Kim dhe Khloé Kardashian, dhe një gjysmë-vëlla, Rob. Jenner ka gjithashtu tri gjymë-vëllezër nga ana e Caitlyn të familjes—Burt, Brandon, dhe Brody Jenner— dhe një gjysmë-motër Casey.Babai i saj Caitlyn Jenner eshte nje transgjinor

Jenner mori pjesë në shkollën e Sierra Canyon, ku ajo ishte anëtare e ekipit cheerleading. Jenner pretendon të ketë shfaqur në shfaqje ndërsa shkon në shkollë, së bashku me luan në komunitet. [17] Në vitin 2012, ajo u bë shtëpiak dhe u regjistrua në një program arsimor në shtëpi, nga e cila u diplomua me një diplomë të shkollës së mesme në korrik 2015 nga shkolla Laurel Springs në Ojai, Kaliforni. [19]

Karriera

2007-2012: Mbajtja me Kardashianët

Në vitin 2007, Jenner, së bashku me prindërit dhe vëllezërit e motrat, Kendall, Kourtney, Kim, Khloé dhe Rob, filluan të shfaqen në serinë televizive realitet Keeping Up with the Kardashians, që kronikojnë jetën personale dhe profesionale të anëtarëve të familjes së tyre. ] Seri ishte e suksesshme për rrjetin e saj E !, dhe ka rezultuar në krijimin e spin-offeve të shumta, përfshirë Kourtney dhe Kim Take Miami, Khloé & Lamar, Kourtney dhe Kim Take New York, dhe Kourtney dhe Khloé Take The Hamptons Jenner ka bërë shfaqje të shumëfishta. [21] [22] Në vitin 2011 ata u paraqitën në Stilët e Vitit të Vitit të revistës Shtatëmbëdhjetë [23] [24] dhe i zgjodhën ato si "Ambasadorët e stilit" për revistën. [25] Të dy organizuan premierën e Vogël në Hollywood në shkurt të vitit 2012. [26] Jenners gjithashtu intervistoi shfaqjen e The Hunger Games premierë në The Theatre Nokia në Los Anxheles në mars 2012. [27] Më vonë në vitin 2012, ajo luajti së bashku me motrën e saj Kendall dhe nënën Kris Jenner në një episod të modelit amerikan Next Top Model të televizionit realitet amerikan.

2013-2014: Përkrahje të hershme

Jenner ka dy lacquers gozhdë nga Nicole nga OPI markë polish gozhdë quajtur Veshin Diçka Spar-kylie dhe Rainbow në S-kylie. [28] Kendall dhe Kylie fituan $ 100,000 secila për miratimet e tyre OPI në 2013. [29]

Më 15 nëntor 2013, motrat Jenner njoftuan se do të nisin Koleksionin Kendall & Kylie me PacSun [30], i cili filloi në shkurt të vitit 2013. Që nga konceptimi i saj, motrat kanë lëshuar disa koleksione për këtë linjë. Në korrik 2013, motrat Jenner nisën një linjë bizhuteri me Glamhouse të Pascal Mouawad [31] [32] për të krijuar Metal Haven nga koleksioni i bizhuterive Kendall & Kylie.

Jenner ngriti një llogari eBay ku ajo ankandon rroba të vjetra për të mbledhur para për Spitalin e Fëmijëve në Los Anxhelos. [33] Jenner u bashkua me familjen e saj në një shitje në oborrin e bamirësisë më 10 nëntor 2013. [34] Të ardhurat nga shitja u shoqëruan nga donacionet dhe u dërguan për të ndarë forcën tonë: No Kid Hungry dhe Fondacioni i Madh i Los Anxhelos Fisher House. Ajo u bashkua me Khloé, Kendall, Lil Twist dhe The Game në PINZ bowling alley në Studio City, Kaliforni për një lojë bowling bamirëse më 19 janar 2014. Ngjarja u mbajt për të mbledhur para për Fondacionin Robin Hood, një organizatë jofitimprurëse për të cilën The Loja u zotua për të ngritur $ 1 milion në donacione. [35] Motrat e Jenner morën pjesë në dy Kick'n It For Bamirësi të Kickball të këngëtarit Chris Brown në Glendale të Kalifornisë më 19 korrik 2014 dhe më 16 gusht 2014. [37] Në ndeshjen e parë, ajo konkurroi në ekipin e aktorit / këngëtares Quincy Brown. Jenner i dhuroi komunitetit Lesbik Gay Biseksual Transgjinor. [38]

Në shkurt të vitit 2014, ajo dhe Kendall nisi një linjë këpucësh dhe çantëje për Madden Girl të Steve Madden. [39] [40] Motrat Jenner bashkëpritën çmimin Much Music Video Awards 2014, ku Kylie bëri debutimin e saj duke vepruar në një promo për shfaqjen në Toronto, Ontario, Kanada, në qershor 2014. [41] Në gusht të vitit 2014, motrat e Jennerit u shfaqën në videoklipin "Recognize" të këngëtarit PartyNextDoor. [42] Jenner dhe motra e saj Kendall bashkëautorizuan romanin shkencor dystopian Rebels: Qyteti i Indrës: Story of Lex dhe Livia, i cili revoltoi rreth dy vajzave binjake Lex dhe Livia, në një "biosferë të vetë-mbështetur" e Tokës i njohur si Indra. [43] Romani u kritikua pasi u lirua si një vepër ghostwritten, gjë që e bëri shkrimtarin e saj ghostwriter Maya Sloan të zbulonte se ndërsa motrat Jenner shkruan një skicë me dy faqe për atë që donin që romani të jetë si, Sloan ishte me të vërtetë përgjegjës për shkrimin e librit . Megjithatë, drejtori kreativ i Jenners, Elizabeth Killmond-Roman, sqaroi se të dy kishin Skype dhe FaceTime të shumta me Sloan për të diskutuar përmbajtjen e romanit. [44] Romani u përpoq më së shumti nga kritikët dhe shiti vetëm 13.000 kopje në katër muajt e parë të shitjes. [45] Libri iu dha gjithashtu një vazhdim, Koha e Binjakeve, e cila gjithashtu ishte bashkëautorizuar nga motrat Jenner. Jenner nisi një linjë të shtesave të flokëve përmes një partneriteti me Bellami Hair, i quajtur Kylie Hair Kouture, në tetor 2014. [46] [47] [48]

2015-të pranishëm: Ngritja e Kylie Cosmetics

Jenner duke u intervistuar për Nip + Fab në vitin 2015

Jenner u bë skincare e markës Nip + Fab, ambasadori i dytë ndonjëherë në mars 2015. [49]

Motrat Jenner u booed duke prezantuar performancën e Kanye West-së në Billboard Music Awards në maj të vitit 2015. [50] Në maj të vitit 2015, një episod i Keeping Up with Kardashians premierë në të cilën Jenner pranoi për të marrë një shtim të cik. Buzët e saj të zgjuara nga mbushësit e buzëve krijuan spekulime dhe fituan publicitetin e saj. Para debutimit të episodit, Jenner deklaroi se ajo thjesht përdorte linjës buzësh dhe mbi buzët e saj të veshura. [52] Si rezultat, praktika e thithjes së buzëve në një xhami të vogël për të nxitur rrjedhjen më të madhe të gjakut për të mbushur buzët quhej "Sfida e Kylie Jenner" (megjithëse nuk kishte asnjë tregues se Jenner e përdorte këtë metodë) Jenneri iu përgjigj kësaj duke thënë: "Unë nuk jam këtu për të provuar dhe inkurajuar njerëzit / vajzat e reja të duken si unë ose të mendojnë se kjo është mënyra që ata duhet të duken". [54] Në qershor 2015, motrat Jenner nisën veshjet e tyre line Kendall + Kylie me shitësin e modës britanike Topshop. [55] Kjo linjë e veshjeve të Topshop gjithashtu paraqiste rroba për rroba banje. [56] Në gusht të vitit 2015, Jenner njoftoi se do të lançonte linjen e saj të parë të buzëve si një pjesë e paketës së saj të vetë-titulluar me emrin Kylie Lip Kit. [57] Në shtator të vitit 2015, Jenner lançoi faqen e saj të re të personalizuar dhe aplikacionin celular. [58] Në tetor të vitit 2015, Jenner luajti në videon muzikore të Tyga për këngën e tij "Dope'd Up". [59] [60] [59]

Jenner duke u intervistuar nga Hayu. në vitin 2017

Në shkurt të vitit 2016, kompania kozmetike e Jenner u riemërua në Kylie Cosmetics dhe numri i kits të prodhuara u rrit nga një fillim prej 15,000 deri në 500,000. [61] Jenner lëshoi ​​një video promovuese prej 3 minutash për një seri liposhi në mars të vitit 2016, drejtuar nga Colin Tilley dhe starring modele të tjerë Karin Jinsui, Mara Teigen dhe Jasmine Sanders. [62] [63] [64] [65] [66] Kënga në video u zbulua si "Tre Strikes" nga Terror Jr, një grup i krijuar në të njëjtën ditë me lirimin e videos; Sidoqoftë, këngëtari kryesor, identiteti i vërtetë i të cilit mbetet i panjohur dhe kush shkon me alias "Lisa", [67] ishte spekuluar të jetë vetë Jenner. [68] [69] [70] [71] Megjithatë, Jenner më pas mohoi ndonjë përfshirje me grupin. [72] [73] Në maj 2016, ajo bëri debutimin e saj muzikor në këngën e producentit Burberry Perry "Beautiful Day", me Lil Yachtin, modelin Jordyn Woods dhe Justine Skye. [74] Në vjeshtën e vitit 2016, Jenner u njoftua të ishte fytyra e re e PUMA së bashku me Rae Sremmurd. [75] Në prill të vitit 2017, ajo bëri një surprizë në shëtitoren e shkollës së mesme Rio Americano në Sacramento së bashku me Albert Ochoa të vogël, pasi dëgjoi se data e tij e kishte kthyer atë poshtë. [76] [77] [78]

Në qershor të vitit 2017, Jenner njoftoi dy komplete kozmetike të reja në bashkëpunim me motrën e saj Khloe Kardashian dhe koleksionin KoKo të kozmetikës Kylie. [79] Më vonë atë muaj, Jenner u akuzua se kishte vjedhur dizenjot për një seri artikujsh të maskuar të lëshuara në dyqanin e saj në internet nga etiketa e dizajnit të pavarur PluggedNYC, drejtuesi krijues i të cilit mbështeti pretendimet. [80] [81] [82] [83] Më pas Qershor, Jenner u vendos në numrin 59 në Forbes Celebrity 100, i cili llogarit 100 personat më të paguar të 12 muajve të kaluar, pasi fitoi rreth 41 milionë dollarë amerikanë, duke e bërë atë personin më të ri në listë në moshën 19 vjeç. 11] Jenner bashkëpunoi me markën Quay Australia të markave të syzeve me bazë në Melburn për të lëshuar një linjë të syze dielli, Quay x Kylie. [86] [87] [88] Në 2018, kompania Kylie Cosmetics thuhet se ka shitur rreth 630 milionë dollarë grimca.

Jenner yjet në një shfaqje realiteti që rrotullohet rreth jetës së saj, Jeta e Kylie, e cila u shfaq në gusht të vitit 2017. Tregimi i realitetit tërhoqi gjysmën e shikuesve që në debutimin e tij u zhvilluan në seri realiteti Rob Kardashian, Rob & Chyna.

Jeta personale

Jenner është aktualisht në një marrëdhënie me rapper Travis Scott, me të cilën ajo ka një vajzë të lindur në shkurt 2018. [90] [91] Jenner kishte qenë më parë rapper Tyga midis 2014 dhe 2017. [92] [93] [94] [95]

Kontradiktat

Kendall + Kylie "Rock vs Rap" koleksion

Më 28 qershor 2017, motrat Jenner njoftuan se do të lironin një linjë të bluzave të cilësisë së mirë për veshjen e tyre Kendall + Kylie të quajtur Rock vs Rap, [96] duke shfaqur ngjashmëritë e shkëmbinjve të ndryshëm dhe rap artistët [98] përfshirë The Notorious BIG, Tupac Shakur, Metallica, Pink Floyd, The Doors, Ozzy Osbourne dhe Led Zeppelin, me fotografi të motrave të Jennerit të mbivendosur mbi to. Shpallja e kësaj linje produktesh u ndesh me reagime të shpejta nga të afërmit dhe përfaqësuesit e shifrave të përshkruara në këmisha, përfshirë Sharon Osbourne, [99] Jim Jampol, [100] dhe Voletta Wallace, nëna e Biggie Smalls. [102] Ata u kritikuan edhe në mediat sociale dhe u quajtën "të pandjeshëm". [103] Wallace, menaxherja e dyerve dhe pasuria e Jim Morrison-it lëshoi ​​një letër pushimi dhe braktisje për motrat Jenner, duke shkruar se ata nuk i kishin autorizuar motrat 'përdorimi i ngjashmërisë së këtyre ikonave muzikore. [104] [105] Jenners kërkoi ndjesë për këmisha, dhe i tërhoqi ata nga shitja me pakicë. [96]

Forbes mbulon

Jenner u shfaq në mbulesën e çështjes së Forbes të gushtit 2018. Ata vlerësuan se ajo kishte një vlerë neto prej $ 900 milion, dhe se ajo ishte në prag të të qënit më i riu vetë-bërë" miliarderi. Kjo do të mundë Mark Zuckerberg, i cili u bë miliarderi në moshën 23 vjeçare. [106] Sidoqoftë, përdorimi i botimit të termit "vetë-bërë" shkaktoi kritika dhe shaka të përhapura në internet. [14] Dictionary.com Twitter trajtuar me kujdes përcaktuar termi vetë bërë. [107] Jewish Fat Comedian filloi një faqe GoFundMe për të ndihmuar Kylie Jenner fituar një tjetër $ 100 milion në mënyrë që ajo do të bëhet zyrtarisht një miliarder. [108] Comedian Michelle Wolf kishte një akt komedi viral për stand-up lidhur me atë se si Jenner fitoi famën dhe suksesin e saj. [109] Disa diskutime morën një ton më serioz, me gazetarët që shkruajnë pjesë mbi shpërndarjen e pasurisë, pabarazinë dhe trashëgiminë, si dhe lëvizjen lart në shoqëri. [110] [111] [112] Sidoqoftë, të famshëm si gjysmë motra e Jenner Kim Kardashian dhe social Hilton Paris kanë dalë dhe mbrojnë Jennerin, duke i legjitimuar pohimet se ajo është me të vërtetë e vetë-krijuar, ndërsa Hilton gjithashtu e përshkroi veten si të vetëdijshëm. [114]

Paditë dhe kontestet civile

Markë "Kylie"

Në shkurt të vitit 2017, këngëtarja australiane Kylie Minogue fitoi një betejë ligjore kundër Jennerit për emrin "Kylie". Jenner kishte paraqitur një aplikim për markën e SHBA-ve për përdorimin e emrit "Kylie" për "shërbimet e reklamimit" dhe "shërbimet e miratimit" në vitin 2015. [115]

Vlada Haggarty

Në janar të vitit 2017, artistja kozmetike Vlada Haggarty pretendonte se Jenner kishte vjedhur stilin krijues dhe estetikën e punës së saj, të tilla si buzët me shkëlqim dhe gishtat e dorës, për produktet e saj, dhe se Jenneri kishte një histori për të marrë Haggerty's artin origjinal dripping lip dhe duke kaluar atë si e saj. Jenner më vonë e ka kredituar Vladën në mediat sociale dhe punën e saj në krijimin e logos dhe është paguar një vendim i pazbuluar për të shmangur çdo çështje ligjore të ardhshme. [116] [117] [118]

Neon lip logo

Sara Pope, një piktor britanik, puna e të cilit është paraqitur në galeritë e artit në disa qytete anembanë globit, ngriti një padi kundër Jenner dhe NBC Universal për përdorimin e një logu të neoni. Hope deklaroi se Jenner ka postuar në mediat e saj sociale një imazh që ishte shumë i ngjashëm me copën më të famshme të Hope-s, "Temptation Neon" dhe e përdori atë për të promovuar serinë televizive Jenner të Jeta e Kylie. TMZ raportoi se art prodhimi i krijuar për serinë, duke përfshirë edhe dizajnin e syrit, u krijua nga një projektues i palës së tretë. [119]


Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serial[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Shënimet Ref.
2007–vazhdon Keeping Up with the Kardashians Roli kryesor, 158 episode [6]
2010, 2013 Kourtney and Khloé Take Miami 2 epizoda [7][8]
2012 America's Next Top Model, Cycle 18 Epizodi: "Kris Jenner" [9]
2012 Million Dollar Closets Epizodi: "Pilot" [10]
2014 Deal with It Epizodi: "Kendall & Kylie & Gary Owens" [11]
2014 Much Music Video Awards [12]
2014 Kourtney and Khloé Take The Hamptons 1 epizod [13]
2014 Ridiculousness Epizodi: "Kendall and Kylie Jenner" [14]
2015–2016 I Am Cait 3 epizoda [15]
2015 Kingin' with Tyga Epizodi: "The Life" [16]
2017–duke vazhduar Life of Kylie Roli kryesor [17]

Filmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

As an actress
Viti Titulli Roli Shënimet Ref.
2018 Ocean's 8 Cameo [18]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Corriston, Michele (10 gusht 2014). "Kylie Jenner Turns 17: How the Kardashians and Justin Bieber Wished Her Happy Birthday". People. Time Inc. Marrë më 20 tetor 2014. The Keeping up with the Kardashians star turned 17 on Sunday [10 gusht 2014]… {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "kylie-jenner-lip-kit-live-blog-all-the-updates-on-her-new-colors-and-when-shes-restocking". Marrë më 29 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Jones, Tashara (24 shtator 2015). "Kylie Jenner Lip Kit Live Blog: All the Updates on Her New Colors and When She's Restocking". New York Post. Marrë më 29 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Top 100 Instagram Users by Followers". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Bissinger, Buzz (1 qershor 2015). "Introducing Caitlyn Jenner". Vanity Fair. Marrë më 1 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Keeping Up with the Kardashians – Cast". TV Guide. CBS Interactive. Marrë më 11 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Raines, Leigh (9 gusht 2010). "Kourtney and Khloe Take Miami Review: "It's My Life"". TV Fanatic. Marrë më 11 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Kourtney & Kim Take Miami, Season 5 – Episode "Dragon Me Down"". iTunes. Marrë më 11 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Reiher, Andrea (7 mars 2012). "'America's Next Top Model': Kris, Kendall, Kylie Jenner help the creepiest photoshoot ever". Zap2it. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 11 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Inside HGTV's "Million Dollar Closets"". LA Closet Design. 16 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2015. Marrë më 11 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Deal With It – Season 2 Episodes". TV Guide. CBS Interactive. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Kendall and Kylie Jenner are your co-hosts for the 2014 MMVAs!". Muchmusic.com. Bell Media. maj 20, 2015. Arkivuar nga origjinali më shtator 25, 2015. Marrë më qershor 11, 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Rohwedder, Kristie. "Kris, Kim, Kendall & Kylie Take 'Kourtney & Khloe Take the Hamptons' & Their Timing Couldn't Be Better". Bustle. Marrë më 11 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Wagmeister, Elizabeth (21 gusht 2014). "Kylie Jenner Pulled A Knife On Kendall — Watch The Sisters Fight". Hollywood Life. Penske Media Corporation. Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2015. Marrë më 11 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Corriston, Michele (21 korrik 2015). "I Am Cait: Kylie Jenner First Met Caitlyn Jenner over FaceTime: 'You Look Pretty!'". People. Time Inc. Marrë më 24 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Kingin' with Tyga News & Full Episode – S1, E6 – "The Life"". MTV. Marrë më 24 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "19-Year-Old Cosmetics Mogul and Social Media Powerhouse Kylie Jenner Set to Star and Executive Produce New E! Docuseries "Life of Kylie" from The Futon Critic (10 prill 2017)
 18. ^ Donnelly, Erin (17 janar 2017). "Kim, Kylie & Kendall Are Going To Be In Ocean's Eight". People. Marrë më 24 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]