Läyliäinen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Läyliäinen
fshat
Bar Parooni në Läyliäinen.
Bar Parooni në Läyliäinen.
Popullsia
 • Gjithsej872[1]

Läyliäinen është një fshat në Finlandëkomunën e Loppi. Në vitin 2017 ajo kishte 872 banorë.[1]

Qendra e fshatit ishte njohur më parë si Talvio. Në atë kohë qendra ndodhej rreth një kilometër nga qendra e fshatit drejt Helsinki, rreth Soltinmutka. Hekurudha Hyvinkää-Karkkila, e ndërtuar në vitin 1912, e shtyu qendrën e fshatit në vendin e saj të tanishëm. Magazinimi i stacionit të vjetër dhe pellgu i ujit akoma i ngjajnë historisë së fshatit, megjithëse pista u rrënua tashmë në vitin 1967. Emri Talvio u hoq nga adresat dhe e gjithë zona u quajt "Läyliäinen".

Fshati, në vitet 1950, ishte epoka e artë e hekurudhës. Kishte mbi 1500 banorë dhe dy banka, katër dyqane, një qumësht, një fabrikë mobiljesh dhe prej lëkure, një kinema dhe një bujtinë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]