Jump to content

Lévignac

Coordinates: 43°40′01″N 1°11′43″E / 43.6669°N 1.1953°E / 43.6669; 1.1953
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Levinjak
Komunë
Place du Padouenc
Place du Padouenc
Stema Levinjak
Lévignac is located in Earth
Lévignac (Earth)
Koordinatat: 43°40′01″N 1°11′43″E / 43.6669°N 1.1953°E / 43.6669; 1.1953
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuToulouse
KantoniLéguevin
NdërkomunalitetCC de la Save au Touch
Qeveria
 • Kryetari (2022–2026) Stéphane Charpentier[1]
Sipërfaqja
1
12.220 km2 (4.718 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
2.206
 • Dendësia180/km2 (470/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31297 /31530
Lartësia123–235 m (404–771 ft)
(avg. 137 m or 449 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Lévignac (shqiptimi frëngjisht: [leviɲak] ; Ocitanisht: Levinhac; Shqip: Levinjaku) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët njihen si Leviqarë.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968748—    
1975886+18.4%
19821.080+21.9%
19901.400+29.6%
19991.624+16.0%
20071.921+18.3%
20121.963+2.2%
20172.113+7.6%
20192.139+1.2%

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Levinjaku shtrihet në Itinéraire à Grand Gabarit, itinerari i krijuar posaçërisht për rrugën e madhe, përcjell seksionet e trupit të avionit dhe krahëve të aeroplanit Airbus A380 në Tuluzë për montimin përfundimtar. Autokolonat, të cilat udhëtojnë gjatë natës deri në frekuencë javore, udhëtojnë në rrugën kryesore të qytetit, me vetëm centimetra largësi nga ndërtesat ngjitur. Për ta lejuar këtë kërkoheshin punime të mëdha në rrugën kryesore, duke përfshirë shtigje të reja për këmbësorë, zona parkimi dhe ndriçim. [2] [3]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ "Convoi Exceptionnel". Airliner World. Key Publishing Limited. maj 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Itinéraire à grand gabarit : Transport des pièces de l'Airbus A380 entre Langon et Toulouse : Aménagements réalisés à Lévignac" (në frëngjisht). IGG.FR. Arkivuar nga origjinali më 2011-07-20. Marrë më 2010-08-09.