Jump to content

Labastide-Murat

Coordinates: 44°38′53″N 1°34′06″E / 44.6481°N 1.5683°E / 44.6481; 1.5683
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Labastidë-Murat
Bashkia e Labastida-Muratit
Bashkia e Labastida-Muratit
Labastide-Murat is located in Earth
Labastide-Murat (Earth)
Koordinatat: 44°38′53″N 1°34′06″E / 44.6481°N 1.5683°E / 44.6481; 1.5683
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiLot
QarkuGourdon
KantoniCausse et Vallées
KomunaCœur de Causse
Sipërfaqja
1
27.270 km2 (10.529 sq mi)
Popullsia
 (2019)[1]
633
 • Dendësia23/km2 (60/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
Kodi postar
46240
Lartësia265–449 m (869–1,473 ft)
(avg. 447 m or 1,467 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Labastide-Murat ( shqiptimi frëngjisht: [labastid myʁa] ; Shqip: Labastida-Murati), më parë Labastide-Fortunière ( Lengadocian : La Bastida Fortunièra ; Shqip: Labastida-Fatmira), është një ish-komunëdepartamentin OltFrancën jugperëndimore. Më 1 janar 2016, ajo u shkri në komunën e re Cœur de Causse . [2] Ajo u riemërtua pas kunatit të Napoleon Bonapartit dhe Marshallit të famshëm të Francës Joachim Murat, i cili lindi atje në vitin 1767.

  1. ^ Téléchargement du fichier d'ensemble des populations légales en 2019, INSEE
  2. ^ Arrêté préfectoral 30 October 2015