Larroque, Haute-Garonne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rroka
Era Arròca (Ocitanisht)
Larroque (Frëngjisht)
Komunë
Stema Rroka
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuSaint-Gaudens
KantoniSaint-Gaudens
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean-Louis Renon[1]
Sipërfaqja
1
19.830 km2 (7.656 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
289
 • Dendësia15/km2 (38/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31276 /31580
Lartësia304–488 m (997–1,601 ft)
(avg. 345 m or 1,132 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Larroque ( shqiptimi frëngjisht: [laʁɔk] ; Ocitanisht: Era Arròca ; Shqip: Rrokë) është një komunëdepartamentin Haute-Garonne, rajoni i OcitanisëFrancën jugperëndimore.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962540—    
1968542+0.4%
1975466−14.0%
1982426−8.6%
1990415−2.6%
1999335−19.3%
2008309−7.8%

Sitet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbetjet e një kështjelle të shekullit të 12-të, Château de Larroque, janë pronë e komunës. Seneschals e kontëve të Foix, kalaja e Rrokës u ruajt deri në shekullin e pesëmbëdhjetë, kur kaloi me martesë në dinastinë e Foix-Rabat. Zotërit e Rrokës e kishin varrimin e tyre në kishën e Shën Serninit. Auger de la roque ishte avokati i Foix-it në 1250, kur vikonti Nébouzan nuk ishte ende. Kjo kështjellë është padyshim mbrojtja më e vjetër e vendit primitiv Nébouzan i cili më vonë u bë shtet dhe mbeti i tillë deri në 1789. Është renditur që nga viti 1930 si një vend historik nga Ministria Franceze e Kulturës .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.