Lazim Destani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lazim Destani (i lindur më 23 gusht 1954 në Bozofcë, Tetovë) është sipërmarrës i suksesshëm, mbështetës i vendosur i shoqërisë si dhe njihet për përkrahjen e iniciativave që synojnë përparimin e Ballkanit Perendimor si pjesë e rëndësishme përbërëse e idesë Evropiane.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I shtyrë nga rethanat ekonomike emigroi në Gjermani në vitet e 70-ta, me bindjen se fati duhet ndjekur në mënyrë aktive ai filloi te punojë dhe studjojë paralelisht.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1987 ai themeloi biznesin e tij të parë në Gjermani, agjensinë e mirënjohur Sharr Tourist.Më pas ai fokusohet në Filantropi.Familja Destani zotëron biznese ndërkombëtare në fusha si Industria e Sherbimeve dhe Infrastrukturës,Patundshmëri, Energjetikë, Sherbime Financiare dhe Teknologji.

Ndër kompanitë më të njohura të familjes Destani është kompania Ecolog International e cila ka realizuar mbi 1,100 projekte dhe tani është aktiv në më shumë se 36 vende, duke llogaritur në një grup të talentuar dhe të angazhuar prej 12,000 punëtorve në më shumë se 150 vende në mbarë botën, ku është ofruesi kryesor i zinxhirit të furnizimit, ndërtimit, teknologjisë, menaxhimit të objekteve dhe shërbimeve mjedisore.[2] Është poashtu pronar i Klubit futbollistik Shkëdija[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ BIOGRAFIA E LAZIM DESTANIT PREZENTUAR NË SAMITIN E DIASPORËS SHQIPTARE
  2. ^ "Ecolog International.com". Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2018. Marrë më 15 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ecolog i thote po Shkendijes