Jump to content

Le Brouilh-Monbert

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Broj-Verdi
Lo Brolh e Montverd (Ocitanisht)
Le Brouilh-Monbert (Frëngjisht)
Komunë
Kisha në Broj-Verd
Kisha në Broj-Verd
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiGers
QarkuMirande
KantoniAuch-1
NdërkomunalitetVal de Gers
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) André Baldini[1]
Sipërfaqja
1
12.960 km2 (5.004 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
244
 • Dendësia19/km2 (49/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
32065 /32350
Lartësia115–246 m (377–807 ft)
(avg. 123 m or 404 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Le Brouilh-Monbert ( shqiptimi frëngjisht: [lə bʁuj mɔ̃bɛʁ] ; Ocitanisht: Lo Brolh e Montverd ; Shqip: Broj-Verd) është një komunëdepartamentin GersFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Broj-Verdi dhe komunat përreth

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962289—    
1968266−8.0%
1975228−14.3%
1982202−11.4%
1990207+2.5%
1999212+2.4%
2008255+20.3%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 9 gusht 2021.