Le Mesnil-sous-Jumièges

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Le Mesnil-sous-Jumièges
Komunë
noform
Pamje nga Le Mesnil-sous-Jumièges
Vendndodhja
Le Mesnil-sous-Jumièges is located in Franca
Le Mesnil-sous-Jumièges
Le Mesnil-sous-Jumièges
49°24′45″V 0°51′32″L / 49.4125°V 0.858888888889°L / 49.4125; 0.858888888889Koordinatat: 49°24′45″V 0°51′32″L / 49.4125°V 0.858888888889°L / 49.4125; 0.858888888889
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Qarku Arrondissement Rouen
Kantoni Duclair
Ndërbashkësia Métropole Rouen-Normandie
Kryetari Éva Lefebvre-Lemarchand
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6,84 km2
Lartësia 6 m (m.n.d.)
Popullsia 638 banorë
Dendësia 93 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 76480
INSEE 76436


Le Mesnil-sous-Jumièges është një komunëFrancë. Le Mesnil-sous-Jumièges bën pjesë në departamentin Seine-Maritimerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 638 banorë dhe sipërfaqe 6,84 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Duclair në veri, Jumièges në perëndim, Barneville-sur-Seine në jug, Yville-sur-Seine në lindje dhe Anneville-Ambourville në veri-lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793533—    
1800600+12.6%
1806534−11.0%
1821490−8.2%
1831507+3.5%
1836443−12.6%
1841474+7.0%
1846501+5.7%
1851502+0.2%
1856447−11.0%
1861401−10.3%
1866398−0.7%
1872390−2.0%
1876368−5.6%
1881352−4.3%
1886371+5.4%
1891366−1.3%
1896347−5.2%
1901321−7.5%
1906335+4.4%
1911304−9.3%
1921294−3.3%
1926291−1.0%
1931261−10.3%
1936270+3.4%
1946368+36.3%
1954415+12.8%
1962449+8.2%
1968455+1.3%
1975467+2.6%
1982556+19.1%
1990571+2.7%
1999552−3.3%
2004587+6.3%
2006627+6.8%
2007619−1.3%
2008611−1.3%
2009603−1.3%
2010607+0.7%
2011601−1.0%
2012613+2.0%
2013626+2.1%
2014638+1.9%

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]