Jumièges

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jumièges
Komunë
noform
Pamje nga Jumièges
Stema_figura
Vendndodhja
Jumièges is located in Franca
Jumièges
Jumièges
49°26′04″V 0°49′17″L / 49.4344444444°V 0.821388888889°L / 49.4344444444; 0.821388888889Koordinatat: 49°26′04″V 0°49′17″L / 49.4344444444°V 0.821388888889°L / 49.4344444444; 0.821388888889
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Qarku Arrondissement Rouen
Kantoni Duclair
Ndërbashkësia Métropole Rouen-Normandie
Kryetari Jean Dupont
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18,75 km2
Lartësia 8 m (m.n.d.)
Popullsia 1778 banorë
Dendësia 95 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 76480
INSEE 76378


Jumièges është një komunëFrancë. Jumièges bën pjesë në departamentin Seine-Maritimerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 1778 banorë dhe sipërfaqe 18,75 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Yainville në veri, Heurteauville në veri-perëndim, Le Landin në jug-perëndim, Barneville-sur-Seine në jug, Le Mesnil-sous-Jumièges në lindje dhe Duclair në veri-lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.694—    
18001.850+9.2%
18061.862+0.6%
18211.955+5.0%
18311.847−5.5%
18361.711−7.4%
18411.678−1.9%
18461.674−0.2%
18511.765+5.4%
18561.670−5.4%
18611.602−4.1%
18661.618+1.0%
18721.073−33.7%
18761.084+1.0%
18811.015−6.4%
18861.028+1.3%
18911.027−0.1%
18961.020−0.7%
1901995−2.5%
19061.012+1.7%
1911928−8.3%
1921872−6.0%
1926847−2.9%
1931867+2.4%
1936880+1.5%
19461.078+22.5%
19541.088+0.9%
19621.214+11.6%
19681.305+7.5%
19751.474+13.0%
19821.634+10.9%
19901.641+0.4%
19991.714+4.4%
20061.715+0.1%
20071.715+0.0%
20081.718+0.2%
20091.719+0.1%
20101.736+1.0%
20111.753+1.0%
20121.769+0.9%
20131.767−0.1%
20141.778+0.6%

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]