Le Landin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
  1. RIDREJTO Stampa:Qytet (Franca)

Le Landin është një komunëFrancë. Le Landin bën pjesë në departamentin Eurerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 193 banorë dhe sipërfaqe 3,15 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Jumièges në lindje, Heurteauville në veri, La Mailleraye-sur-Seine në veri-perëndim, Hauville në perëndim, Honguemare-Guenouville në jug dhe Barneville-sur-Seine në jug-lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793260—    
1800254−2.3%
1806261+2.8%
1821227−13.0%
1831246+8.4%
1836254+3.3%
1841245−3.5%
1846493+101.2%
1851270−45.2%
1856334+23.7%
1861271−18.9%
1866284+4.8%
1872240−15.5%
1876238−0.8%
1881210−11.8%
1886190−9.5%
1891192+1.1%
1896176−8.3%
1901167−5.1%
1906139−16.8%
1911144+3.6%
1921122−15.3%
1926125+2.5%
193190−28.0%
193696+6.7%
1946115+19.8%
1954121+5.2%
1962100−17.4%
1968108+8.0%
197596−11.1%
1982103+7.3%
1990160+55.3%
1999151−5.6%
2004160+6.0%
2006160+0.0%
2007167+4.4%
2008173+3.6%
2009180+4.0%
2010178−1.1%
2011185+3.9%
2012188+1.6%
2013190+1.1%
2014193+1.6%


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]