Heurteauville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Heurteauville
Komunë
noform
Pamje nga Heurteauville
Stema_figura
Vendndodhja
Heurteauville is located in Franca
Heurteauville
Heurteauville
49°26′43″V 0°48′51″L / 49.445278°V 0.814167°L / 49.445278; 0.814167Koordinatat: 49°26′43″V 0°48′51″L / 49.445278°V 0.814167°L / 49.445278; 0.814167
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Qarku Arrondissement Rouen
Kantoni Caudebec-en-Caux
Ndërbashkësia Caux-Vallée de Seine
Kryetari Antoine Cléret
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7,26 km2
Lartësia 4 m (m.n.d.)
Popullsia 327 banorë
Dendësia 45 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 76120
INSEE 76322
Faqja Zyrtare heurteauville.fr


Heurteauville është një komunëFrancë. Heurteauville bën pjesë në departamentin Seine-Maritimerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 327 banorë dhe sipërfaqe 7,26 km².

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ajo kufizohet Le Trait në veri, La Mailleraye-sur-Seine në perëndim, Le Landin në jug, Jumièges në veri-lindje dhe Yainville në lindje.

Popullsia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia në vite
Viti Pop. ±%
1872 542 —    
1876 456 −15.9%
1881 395 −13.4%
1886 390 −1.3%
1891 396 +1.5%
1896 391 −1.3%
1901 352 −10.0%
1906 323 −8.2%
1911 302 −6.5%
1921 347 +14.9%
1926 346 −0.3%
1931 332 −4.0%
1936 338 +1.8%
1946 402 +18.9%
1954 418 +4.0%
1962 377 −9.8%
1968 309 −18.0%
1975 288 −6.8%
1982 286 −0.7%
1990 269 −5.9%
1999 304 +13.0%
2005 305 +0.3%
2006 308 +1.0%
2007 307 −0.3%
2008 315 +2.6%
2009 323 +2.5%
2010 331 +2.5%
2011 343 +3.6%
2012 345 +0.6%
2013 337 −2.3%
2014 327 −3.0%


Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]