Le Trait

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Le Trait
Komunë
noform
Pamje nga Le Trait
Stema_figura
Vendndodhja
Le Trait is located in Franca
Le Trait
Le Trait
49°29′19″V 0°48′22″L / 49.4886°V 0.8061°L / 49.4886; 0.8061Koordinatat: 49°29′19″V 0°48′22″L / 49.4886°V 0.8061°L / 49.4886; 0.8061
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Qarku Arrondissement Rouen
Kantoni Duclair
Ndërbashkësia Métropole Rouen-Normandie
Kryetari Patrick Callais
Partia Te majte e ndryshëm
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 17,52 km2
Lartësia 110 m (m.n.d.)
Popullsia 5200 banorë
Dendësia 297 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Traiton
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 76120
INSEE 76322
Faqja Zyrtare letrait.fr


Le Trait është një komunëFrancë. Le Trait bën pjesë në departamentin Seine-Maritimerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 5200 banorë dhe sipërfaqe 17,52 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Sainte-Marguerite-sur-Duclair në veri, Saint-Wandrille-Rançon në veri-perëndim, Notre-Dame-de-Bliquetuit dhe La Mailleraye-sur-Seine në perëndim, Heurteauville dhe Yainville në jug dhe Duclair në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793476—    
1800458−3.8%
1806448−2.2%
1821501+11.8%
1831464−7.4%
1836517+11.4%
1841530+2.5%
1846532+0.4%
1851570+7.1%
1856543−4.7%
1861536−1.3%
1866522−2.6%
1872465−10.9%
1876504+8.4%
1881445−11.7%
1886466+4.7%
1891498+6.9%
1896460−7.6%
1901427−7.2%
1906392−8.2%
1911366−6.6%
19211.570+329.0%
19261.767+12.5%
19312.932+65.9%
19363.200+9.1%
19463.593+12.3%
19544.569+27.2%
19626.407+40.2%
19686.408+0.0%
19756.321−1.4%
19825.917−6.4%
19905.485−7.3%
19995.397−1.6%
20065.217−3.3%
20075.186−0.6%
20085.172−0.3%
20095.305+2.6%
20105.270−0.7%
20115.254−0.3%
20125.239−0.3%
20135.195−0.8%
20145.200+0.1%


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]