Yainville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Yainville
Komunë
noform
Pamje nga Yainville
Vendndodhja
Yainville is located in Franca
Yainville
Yainville
49°27′12″V 0°49′51″L / 49.453333°V 0.830833°L / 49.453333; 0.830833Koordinatat: 49°27′12″V 0°49′51″L / 49.453333°V 0.830833°L / 49.453333; 0.830833
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Qarku Arrondissement Rouen
Kantoni Duclair
Ndërbashkësia Métropole Rouen-Normandie
Kryetari Anne-Marie Del Sole
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3,31 km2
Lartësia 12 m (m.n.d.)
Popullsia 1070 banorë
Dendësia 323 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 76480
INSEE 76750


Yainville është një komunëFrancë. Yainville bën pjesë në departamentin Seine-Maritimerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 1070 banorë dhe sipërfaqe 3,31 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Le Trait në veri, Heurteauville në perëndim, Jumièges në jug dhe Duclair në veri-lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793204—    
1800238+16.7%
1806237−0.4%
1821261+10.1%
1831234−10.3%
1836251+7.3%
1841210−16.3%
1846286+36.2%
1851240−16.1%
1856229−4.6%
1861224−2.2%
1866260+16.1%
1872249−4.2%
1876226−9.2%
1881224−0.9%
1886261+16.5%
1891287+10.0%
1896281−2.1%
1901275−2.1%
1906241−12.4%
1911214−11.2%
1921265+23.8%
1926258−2.6%
1931350+35.7%
1936347−0.9%
1946340−2.0%
1954616+81.2%
1962883+43.3%
1968993+12.5%
19751.117+12.5%
19821.246+11.5%
19901.135−8.9%
19991.181+4.1%
20041.153−2.4%
20061.096−4.9%
20071.105+0.8%
20081.114+0.8%
20091.123+0.8%
20101.111−1.1%
20111.106−0.5%
20121.094−1.1%
20131.082−1.1%
20141.070−1.1%


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]