Jump to content

Lekli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lekli është një vendbanim në Qarkun e Gjirokastrës, në jug të Shqipërisë,[1] pjesë e krahinës etnografike të Rrëzës.[2] Në vitin 2015, në kuadër të reformave të qeverisë lokale ajo u bë pjesë e njësisë administrative Qendër, Tepelenë.[3]

Njerëz të shquar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Anastas Byku, botues i të përkohshmes dygjuhëshe shqip-greqisht Pellazgos në 1860-1861 në Lamia, Greqi
  • Thanas Vaja (1765-1834), ushtarak, këshilltar dhe i besuar i Ali Pashës.
  • Gjergj Suli (1893–1947), klerik dhe martir ortodoks shqiptar.


  1. ^ "Location of Lekël". Marrë më 2010-06-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Porodini, Odhise (15 shkurt 2015). "Rrëzë dhe Lunxhëri, si gjerdan gurëçmur, janë një e të pandarë!". Dita. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2017. Marrë më 17 shkurt 2018. Në fillim le të sjellim në kujtesën tonë luftën italo-greke, kur fshatrat e krahinës së Rrëzës: Kodra, Lekli, Hormova, Labovat e Tërbuqi, u përfshinë në vorbullën e kësaj lufte për shkak të frontit që ishte aty. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Ndarja territoriale Fletorja zyrtare.pdf" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 shtator 2015. Marrë më 16 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)