Thanas Vaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Thanas Vaja (Lekël, 1765 - 1834) ka qenë ushtarak, këshilltar dhe i besuar i Ali pashë Tepelenës.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dilni, se po digjet dynjaja,
kapetan-o Thanas Vaja.
Thanas Vaja i lekëlot,
bashko ushtrinë me sulotë!
Ju halldupët e Turqisë
shihni djemtë e Shqipërisë,
ju halldupët e sulltanit,
shihni djemtë e ktij vatani!

Këngë kushtuar Thanas Vajës, mbledhur më 1971 në Lekël

Ishte i biri i njërit prej miqve të Ali Pashait, lindur në Lekël. Fillimisht i shërbeu Aliut si sejmen dhe më pas kreu funksionet si Ministër i Brendshëm, Komandant i Gardës dhe Kryekomandant i të gjitha forcave ushtarake të Vezirit. Sipas Thomas Smart Hughes:

“Thanas Vaja ishte gjenerali më i suksesshëm dhe më për zemër i Ali Pashës. Këtij njeriu i janë besuar sekretet më intime të padronit të tij. Ai ka liri veprimi për të kryer gjithçka kur Aliu ndodhet larg apo nuk merret personalisht me punët e Pashallëkut.”[1]

Shtëpia në Gjirokastër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në lagjen "Varosh" të Gjirokastrës Vaja ndërtoi shtëpinë e tij, e cila dekadën e dytë të shekullit XXI është në gjendje të degraduar[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fedhon Meksi, Bashkëpunëtorët e Ali Pashë Tepelenës, http://gazeta55.al/bashkepunetoret-e-ali-pashe-tepelenes/[lidhje e thyer]
  2. ^ Eri Baço, Banesa karakteristike e Thanas Vajës në Gjirokastër rrënohet dita-ditës nga shirat, http://www.balkanweb.com/site/banesa-karakteristike-e-thanas-vajes-ne-varosh-rrenohet-dita-dites-nga-shirat/

Bibliografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Dumas, Alexandre (2008). Ali Pacha: Celebrated Crimes. Echo Library. ISBN 1406870137. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link) (Project Gutenberg EBook of Ali Pacha: Celebrated Crimes)
  • Murray, John (1845). A Hand-book for Travellers in the Ionian Islands, Greece, Turkey, Asia Minor, and Constantinople. J. Murray. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link)
  • Pallis, Alexander Anastasius (1964). Greek Miscellany. A Collection of Essays on Medieval and Modern Greece. Pallis. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link) (Myriobiblos - Τhe Ballad-Poetry of Modern Greece)
  • Santas, Constantine (1976). Aristotelis Valaoritis. Twayne Publishers. ISBN 9780805762464. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link)
  • Woodhouse, C. M.; Lidderdale, H. A.; Makriyannis, Ioannes (1966). The Memoirs of General Makriyannis, 1797-1864. Oxford University Press. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]