Jump to content

Lemba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një lemb ilir i gdhendur në një monedhë labeatane të shekullit të II para Krishtit nga Scodra .
Lembe ilire - 1989

Lembi ose lemba ( Ancient Greek, lembo ; [1] Latin: lembus ) ishte një galerë e lashtë ilire, me një breg të vetëm rremash dhe pa vela. Ishte e vogël dhe e lehtë, me një dërrasë të ulët. Ishte një anije luftarake e shpejtë dhe e manovrueshme, e aftë të mbante 50 burra përveç kanotazheve. [2] Ishte galeria e përdorur nga piratët ilirë. [3] Ilirët i përdorën në Medion nën Agronin dhe në Elis, Mesene, Feniki, Vis, Epidamnus, Apolloni, Korkyra dhe Paxus nën TeutënFilipi V i Maqedonisë përdori lembin gjatë Luftës së Parë Maqedonase . [4]

Lemba ishte më e zakonshme në mesin e ilirëve të jugut Adriatik, ndërsa në Adriatikun verior anija më e zakonshme ishte liburna e cila ka origjinën nga Liburnianët . [5] Lembi shfaqet në disa monedha ilire të komuniteteve të Adriatikut jugor, të cilat ishin të lidhura politikisht me Mbretërinë e Ilirisë, si Labeatët, Daorsi dhe qytetet Scodra dhe Lisus . [5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Polybius, Histories, Evelyn S. Shuckburgh (translator); London, New York. Macmillan (1889); Reprint Bloomington (1962).
  • Boršić, Luka; Džino, Danijel; Radić Rossi, Irena (2021). Liburnians and Illyrian Lembs: Iron Age Ships of the Eastern Adriatic. Archaeopress Publishing Ltd. ISBN 9781789699166. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Walbank, F. W., Philip V of Macedon Cambridge University Press, 2013.  ISBN 9781107630604.
  • Wilkes, John, The Illyrians (Peoples of Europe), Blackwell Publishers, (December 1, 1995)  

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ λέμβος, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
  2. ^ Wilkes, p. 157; Polybius, 2.3.
  3. ^ Wilkes, p. 163.
  4. ^ Walbank, p. 69, Polybius, 5.109.
  5. ^ a b Boršić, Džino & Radić Rossi 2021.