Leona Paraminski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Leona Paraminski (lindur më 22 gusht 1979) është aktore kroate e teatrit, filmit dhe televizionit. Ajo u rrit në Vrbovec, një qytezë afër Zagrebit dhe kaloi kohën duke udhëtuar nëpër Kroaci dhe Gjermani si fëmijë.

Leona Paraminski
U lind në22 gusht 1979
KombësiaKroate

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leona u interesua për artet dhe sportet në moshë të re. Gjatë gjithë shkollës fillore dhe të mesme ajo ishte pjesë e një grupi dramë; roli i saj i parë ishte në një prodhim të Hirushes. Gjatë këtyre viteve ajo gjithashtu këndoi në një kor, të angazhuar aktivisht në një grup valle që kombinonte vallet moderne dhe klasike, dhe ishte i përfshirë në karate dhe tenis.

Deri në moshën 18 vjeç, Leona u regjistrua në Akademinë e Artit Dramatik, Universiteti i Zagrebit (Akademia e Arteve Dramë në Zagreb). Ndërsa ajo ishte ende në universitet ajo fitoi çmimin F.R.K.A. për aktoren më të mirë në filmin Vinko na krovu. Shfaqja e saj e parë në një film me shfaqje ishte në filmin e vitit 1999 Madonna (Bogorodica, drejtuar nga Neven Hitrec). Ajo u diplomua në vitin 2001. Një vit më vonë u nderua me çmimin më të rëndësishëm të filmit në Kroaci - Golden Arena për aktoren më të mirë - në Festivalin e Filmit të Pula në 2002 në filmin "Winter in Rio" (Prezimiti u Riu, 2002)[1].

Që atëherë Leona ka luajtur rol të madh në mbi 30 filma dhe shfaqje televizive. Ajo kryen shpesh në teatër në rolet kryesore që portretizojnë gra të forta dhe të fuqishme. Leona gjithashtu mori tri çmime ndërkombëtare për aktoren më të mirë në kompilimin e filmave të shkurtër të Dalibor Mataniq. Ajo ka qenë një prezantuese televizive dhe është një mikpritëse e shpeshtë në ceremoni dhe festivale, dhe gjithashtu është e përfshirë në punë bamirësie.

Leona është anëtare e Teatrit Kombëtar Kroat. Në maj 2012 ajo u martua me Tin Komljenoviç.[2]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Leona Paraminski - Awards". Internet Movie Database. Marrë më 26 maj 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Leona Paraminski married Tin Komljenović". Story.hr. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2016. Marrë më 26 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)