Jump to content

Libri i Rrugëve dhe Mbretërive (El-Bekri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Libri i Rrugëve dhe Mbretërive ose Libri i Udhëve dhe Mbretërive ( arabisht كتاب المسالك والممالك ) është emri i një teksti të gjeografisë së shekullit të XI nga Ebu Abdullah el-Bekri .

Libri u shkrua në 1067-8 në Kordova, el-Andalus (Spanja e sotme). El-Bakri e bazoi punën e tij në tregimet e tregtarëve, shkrimet e Muhamed ibn Jusuf al-Uarrak, [1] ( Mbi Topografinë e Afrikës së Veriut ) dhe Abraham ben Jakob (Abraham ben Jacob). Përkundër faktit se El-Bekri nuk u largua kurrë nga Andaluzia, shkrimet e tij konsiderohen si objektive duke raportuar përshkrimet e udhëtarëve të tjerë nga historianët bashkëkohorë dhe shumë nga ato që ka shkruar është vërtetuar në burime të tjera.

Ai përshkroi një numër të madh rajonesh nga Oqeani Atlantik, përmes Saharës, në Afrikën Qendrore, duke dhënë përshkrime të gjeografisë, të njerëzve, të kulturës dhe të situatës politike në çdo rajon. Libri i Rrugëve dhe Mbretërive ekziston sot vetëm në formë fragmentare. Nganjëherë ngatërrohet me një vepër me të njëjtin emër të shkruar në shekullin e nëntë nga ibn Khordadbeh.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Levtzion, Nehemia (1973). Ancient Ghana and Mali. New York: Methuen & Co Ltd. fq. 22. ISBN 0841904316. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)