Liga e Tiçinos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox Swiss political party Liga Ticino ( italisht: Lega dei Ticinesi ) është një parti politike rajonale, [1] nacional-konservatore në Zvicër, aktive në kantonin Tiçino .

Partia u themelua në 1991 nga sipërmarrësi Giuliano Bignasca dhe gazetari Flavio Maspoli . Pas disa fushatave publike në gazetën e së dielës Il Mattino della Domenica [it] kundër pushtetit politik dhe përdorimit të parave publike, Bignasca dhe Maspoli themeluan Ligën e Tiçinos për të vazhduar luftën në nivel politik. Bignasca (1945–2013) ishte "presidenti i përjetshëm i Lidhjes".

Liga është një nga katër partitë kryesore në kanton, së bashku me Partinë Liberale Radikale (PLR), Partinë Popullore Demokratike (PPD) dhe Partinë Socialiste Zvicerane (PS). Që nga viti 1991, partia është përfaqësuar në Këshillin Kombëtar dhe në ekzekutivin kantonal prej pesë anëtarësh të Ticinos (Këshilli i Shtetit, Consiglio di Stato ) me dy vende. Në legjislaturën me 90 vende të Ticino-s, (Këshilli i Madh, Gran Consiglio ) partia zë 18 vende.

Zgjedhjet federale të Zvicrës 2019 i kushtuan Ligës një nga përfaqësuesit e saj në Këshillin Kombëtar pasi Roberta Pantani nuk ishte në gjendje të mbante vendin e saj. Lorenzo Quadri u rizgjodh si përfaqësues i vetëm i Ligës në Parlament. [2]

Ideologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Asamblenë Federale, Liga formon grup parlamentar me Partinë Popullore Zvicerane (UDC) dhe komentuesit e shohin atë si partinë gjegjëse tiçineze të UDC-së [3] [4] (edhe pse UDC ka prani në Tiçino). Një qendrim politik më i dukshëm i Ligës është mbështetja e saj për ndalimin e Burkës, të cilën e arriti në 2015. [3]

Liga e Tiçinos e përkufizon veten as si parti e majtë apo e djathtë, por përgjithësisht karakterizohet si populiste e krahut të djathtë . Ajo është gjithashtu mjaft euroskeptike, duke mbështetur pavarësinë zvicerane dhe reduktimin e emigracionit. [5] Gjithashtu, partia argumenton për mbrojtjen e identitetit kombëtar zviceran dhe tiçinez, dëshiron një mjedis më miqësor për bizneset e vogla dhe politika për të mbrojtur të moshuarit dhe anëtarët më të cenueshëm të shoqërisë. [6]

Edhe pse ideologjikisht afër UDC-së, Liga ka marrë një qëndrim më të moderuar për të drejtat e homoseksualëve dhe ka votuar në favor të projektligjit Martesa për të Gjithë, i cili hap procesin për legalizimin e martesave mes të njëjtit seks në Zvicër . Partia mbajti një qëndrim neutral gjatë referendumit zviceran të martesës mes të njëjtit seks në vitin 2021 . [7]

Liga mbështet qenësinë e vazhdueshme të Tiçinos në Zvicër. [4] Megjithatë, ajo mbështet projektin e Insubrias, [4] dhe ka disa lidhje me partinë e djathtë rajonale dhe federaliste veriore italiane Lega Nord . [4] 

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Damir Skenderovic (2009). The Radical Right in Switzerland: Continuity and Change, 1945-2000. Berghahn Books. fq. 114–122. ISBN 978-1-84545-580-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "La Lega si lecca le ferite, Quadri in lacrime". Corriere del Ticino (në italisht). 2019-10-20. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2021. Marrë më 9 qershor 2023.
  3. ^ a b Schindler, John R. (12 korrik 2016). "Swiss Italians Say No to the Burqa". Observer Media. Marrë më 12 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b c d Arroque, Stefano (1 qershor 2016). "A Restive Canton: The Rise of Ticino's Own Lega". nationalia.info. Marrë më 12 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Mombelli, Armando (25 korrik 2015). "Small Parties of Protest and Principle". Swissinfo. Marrë më 15 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Our guidelines – The Decalogue of the Lega dei Ticinesi". Marrë më 2023-01-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Schlussabstimmung" (PDF) (në gjermanisht dhe frëngjisht). Parliament of Switzerland. 18 dhjetor 2020. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 18 dhjetor 2020. Marrë më 18 dhjetor 2020.