Jump to content

Partia Socialdemokrate e Zvicrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Social Democratic Party of Switzerland
Sozialdemokratische Partei der Schweiz
Parti socialiste suisse
Partito Socialista Svizzero
Partida Socialdemocrata da la Svizra
ShkurtesaPS/SP
PresidentiCédric Wermuth
Mattea Meyer
Members in Federal CouncilAlain Berset
Élisabeth Baume-Schneider
Themeluar21 tetor 1888; 135 vite më parë (1888-10-21)
SeliaTheaterplatz 4 CH-3011, Bern
Krahu i të rinjveYoung Socialists Switzerland
Anëtarësimi (2015)30,000[1]
Ideologjia
Krahu politikCentre-left[8] to left-wing[9]
Përkatësia evropianeParty of European Socialists
Përkatësia ndërkombëtareProgressive Alliance[10]
NgjyratStampa:Colour box Red
Federal Council
2 / 7
Council of States
12 / 46
National Council
39 / 200
Cantonal executives
28 / 154
Cantonal legislatures
459 / 2.609
Faqja zyrtare
sp-ps.ch (German)
sp-ps.ch/fr (French)
ps-ticino.ch (Italian)

Partia Socialdemokrate e Zvicrës (gjermanisht: Sozialdemokratische Partei der Schweiz; SP; Romançe: Partida Socialdemocrata da la Svizra ose Partia Socialiste Zvicerane (frëngjisht: Parti socialiste suisse, italisht: Partito Socialista Svizzero; PS) është një parti politike në Zvicër . PS ka pasur dy përfaqësues në Këshillin Federal që nga viti 1960 dhe ka marrë numrin e dytë më të madh të votave në zgjedhjet federale të Zvicrës 2019.

PS u themelua më 21 tetor 1888 dhe aktualisht është e dyta më e madhe nga katër partitë politike të koalicionit kryesor në Zvicër. Është e vetmja parti [11] me prirje të majtë me përfaqësues në Këshillin Federal, aktualisht Alain Berset dhe Élisabeth Baume-Schneider . Që nga shtatori 2019, PS është partia e dytë më e madhe politike në Asamblenë Federale. Ndryshe nga shumica e partive të tjera zvicerane, PS është partia më e madhe pro-evropiane në Zvicër dhe mbështet anëtarësimin e Zvicrës në Bashkimin Evropian . Për më tepër, ai mbështet të drejtat e punëtorëve dhe stimujt tatimorë për kompanitë që ofrojnë aksione për punonjësit. [4] [5] [12] Partia është anëtare e Aleancës Progresive dhe anëtare e asociuar e Partisë së Socialistëve Evropianë . [13]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Marrëdhënia e re midis punëtorëve dhe sipërmarrësve", një karikaturë e vitit 1896 mbi kushtet e këqija të punës në fabrikat zvicerane sipas lëvizjes punëtore zvicerane në revistën satirike të Cyrihut Der neue Postillon

Para krijimit të PS-së kombëtare, në Zvicër kishte lëvizje të ndryshme punëtore të shekullit të 19-të, si Unioni Grütli, Federata Zvicerane e Sindikatave dhe disa parti lokale social-demokrate . Shumica e këtyre partive të punës zgjatën vetëm një kohë të shkurtër, deri në themelimin e Partisë Socialdemokrate më 21 tetor 1888 ( Dita e Punës në Zvicër). Albert Steck i Bernës kompozoi platformën e partisë e cila theksoi demokracinë, hodhi poshtë aspiratat revolucionare dhe mandatoi një zgjidhje demokratike të çështjes sociale. Presidenti i parë i partisë ishte Alexander Reichel i Bernës.

Dy vjet pas themelimit të partisë, Jakob Vogelsanger ishte socialdemokrati i parë që u zgjodh në Këshillin Kombëtar . Në vitin 1904, platforma e partisë së moderuar u zëvendësua në një konferencë partie në Aarau me një program marksist të shkruar nga Otto Lang. Sistemi i votimit të parë për zgjedhjet për Këshillin Kombëtar dhe kufijtë e elektoratit fillimisht e penguan partinë të arrinte pushtet serioz politik në nivel kombëtar, pavarësisht nga numri në rritje i mbështetësve. Dy nisma popullore për vendosjen e sistemit proporcional të votimit u refuzuan.

Arkivat historike të partisë mbahen sot nga Arkivi Social Zviceran i cili ishte në vitin 1906 nga Paul Pflüger. Në një konferencë partie të vitit 1912 në Neuenburg, çështja e të drejtës së votës së grave u debatua për herë të parë. PS-ja pranoi një propozim që detyronte partinë të shfrytëzonte çdo mundësi për të "agjituar për vendosjen e të drejtës së votës së grave".

Periudha mes dy luftërave botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse Zvicra qëndroi neutrale në Luftën e Parë Botërore, ajo nuk e shmangi krizën spirale ekonomike që e shoqëroi. Tensioni social që rezultoi u lëshua në vitin 1918 nga sindikatat dhe PS që organizuan Landesstreik . Qëllimi i grevës ishte një riorganizim themelor i shoqërisë. Këshilli Federal u dha ultimatum grevistëve dhe lejoi pushtimin ushtarak të pikave qendrore. Në këtë mënyrë greva u mbyll pas katër ditësh. Veprimet politike u ndërmorën shpejt për të pajtuar grevistët me futjen e një jave pune 48-orëshe dhe një nismë popullore për zgjedhjet proporcionale për Këshillin Kombëtar në referendumet zvicerane të vitit 1918, të cilat kaluan më 13 tetor 1918. Në zgjedhjet federale zvicerane të vitit 1919, PS dyfishoi mandatin e saj nga 20 në 41 anëtarë. [14]

Me platformën e palës së tretë, e cila u miratua në vitin 1920, mosmarrëveshjet brenda partisë u rritën gjithnjë e më shumë. Në veçanti, fakti që platforma bënte thirrje për themelimin e një diktature të proletariatit gjatë fazës së tranzicionit nga një shoqëri e bazuar në klasë kapitaliste në një komunë socialiste ndezi mosmarrëveshje të dhunshme brenda partisë. Në vitin 1921, partia vendosi të mos bashkohej me Internacionalen Komuniste . Krahu i majtë i partisë u nda më pas nga PS dhe themeloi Partinë Komuniste të Zvicrës . Në vitin 1926, PS iu bashkua Internacionales Laburiste dhe Socialiste dhe vazhdoi të ishte anëtare e saj deri në vitin 1940. [15]

Me rritjen e pushtetit në parlament, partia tani kërkoi edhe anëtarësimin e qeverisë, por kandidati i tyre në vitin 1929 nuk u zgjodh në Këshillin Federal. Nga ana tjetër, partia arriti të hyjë në ekzekutiv në nivel kantonal në vitin 1933. Gjeneva ishte kantoni i parë që kishte një qeveri socialiste, me Léon Nicole si president. Në platformën e katërt të partisë, të shpallur në vitin 1935, PS hodhi poshtë idenë e diktaturës së proletariatit, por mbështetja e krijimit të një shoqërie socialiste mbi "themelet e lira dhe konsensuale" mbeti qëllimi i partisë.

Në qeveri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ernst Nobs, anëtari i parë i PS-së i Këshillit Federal të Zvicrës

Në zgjedhjet federale zvicerane të vitit 1943, PS arriti suksesin më të madh elektoral në historinë e saj dhe u bë grupi më i madh parlamentar . Ernst Nobs ishte anëtari i parë i PS-së që u zgjodh në Këshillin Federal. Pas dështimit të referendumit të PS-së për reformat ekonomike në vitin 1953, anëtari i PS-së i Këshillit Federal, Max Weber dhe Sekretari i Përgjithshëm David Farbstein dhanë dorëheqjen. PS qëndroi në opozitë deri në prezantimin e " Formulës Magjike " në 1959, e cila i dha dy vende në Këshillin Federal. Që nga ajo kohë PS ka qenë anëtare e koalicionit të madh që qeveris Zvicrën. [14] Në vitin 1959 u ra dakord edhe për platformën e pestë të partisë, në të cilën partia u angazhua për socializmin reformist mbi "themelet demokratike".

Në vitet 1970 dhe 1980, PS fitoi ndjekës të rinj nga lëvizjet e reja shoqërore që dolën nga protestat e 1968, por humbën një pjesë të bazës së tyre tradicionale të votuesve në klasën punëtore. Ky ndryshim çoi në mosmarrëveshje të ashpra të brendshme dhe çoi në një rënie të suksesit zgjedhor. Pas humbjeve serioze në zgjedhjet federale zvicerane të vitit 1987, PS ishte vetëm partia e tretë më e madhe në Këshillin Kombëtar. Kjo rezultoi në themelimin e një Partie Demokratike-Sociale të shkëputur, e cila nuk pati sukses.

Platforma e gjashtë e partisë u shpall në vitin 1982. Kjo e prezantoi partinë si një parti popullore moderne që mbështeti socializmin demokratik dhe kishte drejtësinë sociale si synimin më të lartë. Në vitin 1983, PS emëroi Lilian Uchtenhagen si kandidatin e tyre për Këshillin Federal, hera e parë që një grua ishte kandidate. Në vend të kësaj, shumica parlamentare zgjodhi Otto Stich . Një pjesë e partisë kërkoi që si pasojë e kësaj PS të tërhiqej nga koalicioni qeverisës, por kjo u refuzua nga një konferencë partie. Dhjetë vjet më vonë në mars 1993, Ruth Dreifuss u zgjodh si gruaja e parë e SD që shërbeu në Këshillin Federal. As me atë rast Asambleja e Bashkuar Federale nuk zgjodhi kandidatin zyrtar të PS-së ( Christiane Brunner ), por kandidatin jozyrtar Dreifuss ( Brunner-Effekt [de] ).

Në vitin 1990, konferenca e partisë PS pranoi me kushte të qarta pranimin e Zvicrës në Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe zgjodhi këshilltarin e kantonit Valais, Peter Bodenmann, si kryetar partie. Në konferencën e partisë të vitit 1992 në Genf, PS vendosi të mbështesë pranimin në Zonën Ekonomike Evropiane si hapin e parë drejt anëtarësimit në Komunitetin Ekonomik Evropian dhe miratoi një politikë droge që përfshin dekriminalizimin e konsumit të drogës, shitjen e kontrolluar të drogës për qëllime mjekësore. dhe legalizimi eventual i drogës. Një vit më pas, PS-ja mbështeti nismën kombëtare të popullit "për një politikë të arsyeshme droge", e cila parashikonte legalizimin e kanabisit . PS-ja mbështeti nismën kombëtare të vitit 1994 "për mbrojtjen e Alpeve", e cila kërkonte një zhvendosje të konsiderueshme të transportit të mallrave përmes Alpeve nga rruga në hekurudhë. Pas dorëheqjes së Otto Stich nga Këshilli Federal në 1995, Këshilltari Federal Moritz Leuenberger u zgjodh si pasardhës i tij. Në zgjedhjet federale zvicerane të vitit 1995, PS bëri një rimëkëmbje të konsiderueshme dhe u bë përsëri partia më e madhe në Këshillin Federal.

Në qershor 1997, konferenca e partisë zgjodhi këshilltaren e qytetit të Cyrihut, Ursula Koch si presidente të partisë (gruaja e parë që mbajti këtë rol), në vend të të preferuarit Andrea Hämmerle [de] . . Në zgjedhjet federale zvicerane të vitit 1999, Koch u zgjodh gjithashtu në Këshillin Federal. Ajo dha dorëheqjen si kryetare partie dhe këshilltare federale në vitin 2000, për shkak të presionit të brendshëm partiak. Pasardhësi i saj ishte Christiane Brunner, e cila drejtoi partinë deri në vitin 2004.

Në zgjedhjet federale të Zvicrës 2007, PS pësoi humbje masive, duke rënë në 19.5% të votave, me vetëm 43 vende në Këshillin Kombëtar. Në zgjedhjet e ardhshme federale ( 2011 dhe 2015 ), mbështetja e tyre elektorale mbeti në të njëjtin nivel. Në Këshillin e Shteteve, ku PS tradicionalisht kishte vetëm disa vende, partia ishte në gjendje të rriste përfaqësimin e saj gjatë viteve 2000 dhe tani mban 12 nga 46 vendet. Në vitin 2017, partia u tërhoq nga Internacionalja Socialiste dhe u bashkua me Aleancën Progresive .

Struktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Struktura organizative e PS

PS përbëhet nga rreth 900 seksione në të gjithë Zvicrën, e cila ekziston në nivel kantonal dhe komunal. Secili nga 32,000 anëtarët e partisë janë të regjistruar në një seksion lokal dhe kështu janë anëtarë të partive kantonale dhe kombëtare. Seksionet lokale zgjedhin delegatë për të marrë pjesë në konferencat e rregullta të anëtarëve të partisë; këta delegatë kanë të drejtë të votojnë në konferencat e partive kantonale.

Secila nga 26 seksionet kantonale ( Valais është i ndarë në dy seksione, përkatësisht Oberwallis dhe Valais Romand ) zgjedhin delegatë për konferencat e partive kombëtare. Numri i delegatëve për çdo kanton është i barabartë me numrin e vendeve që ka kantoni në Asamblenë Kombëtare .

PS ka një parti rinore të quajtur Socialistët e Rinj Zvicër (JUSO/JS). SHA-të janë të pavarura nga PS në aspektin politik, por mbështeten prej saj financiarisht dhe institucionalisht. Brenda PS-së, JS-të shihen si ekuivalente me një seksion kantonal dhe kështu ata kanë të drejtë të dërgojnë disa delegatë në konferencat e partisë. Që nga viti 2022, presidenti i JS është Nicola Siegrist. [16] Ekziston gjithashtu një parti rinore më e vogël e PS-së e quajtur Junge PS në rajonin Olten .

Ideologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicionet e PS-së në spektrin politik zviceran në 2007

PS-ja mbështet politikat klasike socialdemokratike, si dhe disa ato demokratike socialiste . Sipas këtij rregulli, PS qëndron për një qeveri që ofron shërbime të forta publike . PS është kundër liberalizmit ekonomik të gjerë dhe është në favor të progresivizmit social, politikës mjedisore me zbutjen e ndryshimeve klimatike, për një politikë të jashtme të hapur dhe një politikë të sigurisë kombëtare të bazuar në pacifizëm . [17]

Në politikën ekonomike, financiare dhe të mirëqenies sociale, PS hedh poshtë politikat e liberalizimit ekonomik si derregullimi, ulja e taksave për qytetarët me të ardhura të larta dhe ulja e shpenzimeve të qeverisë për sigurimet shoqërore . Edhe PS kundërshton rritjen e moshës së pensionit. Për më tepër, PS-ja është një përkrahëse e rritjes së shpenzimeve për mirëqenien në disa fusha, si p.sh. për lejen e lehonisë me financim publik, kujdesin shëndetësor universal dhe moshën fleksibël të daljes në pension. Në politikën tatimore PS kundërshton nocionin e uljes së taksave për qytetarët me të ardhura të larta. Duke bërë fushatë për harmonizimin e të gjitha normave tatimore në Zvicër, PS kërkon më shumë rishpërndarje . PS është skeptike ndaj privatizimit të ndërmarrjeve shtetërore . Megjithatë, PS nxit edhe më shumë konkurrencë në fushën e bujqësisë dhe importeve paralele .

Në politikën sociale, PS është e përkushtuar ndaj barazisë sociale dhe një shoqërie të hapur . PS synon të lehtësojë kushtet e punës për gratë në familje, duke promovuar më shumë qendra të jashtme të kujdesit për fëmijët dhe më shumë mundësi për punë me kohë të pjesshme . Ajo gjithashtu synon të përforcojë barazinë seksuale në drejtim të eliminimit të dallimeve në paga bazuar në gjini, mbështet bashkimin civil për çiftet e të njëjtit seks dhe mban një qëndrim më të lehtë ndaj abortit. PS-ja refuzon gjithashtu forcimin e kufizimeve për azilkërkuesit dhe emigrantët. Partia mbështet integrimin e emigrantëve me të cilin emigrantët caktohen në procedurat e imigracionit menjëherë pas hyrjes në vend. PS ka një qëndrim liberal ndaj drogës dhe është në favor të konsumit të heroinës të rregulluar publikisht dhe legalizimit të kanabisit . Megjithatë, PS-ja mbështet ndalimin e duhanit në restorante dhe bare.

Në politikën e jashtme, PS promovon pjesëmarrjen e mëtejshme të Zvicrës në organizatat ndërkombëtare. Ai mbështet hyrjen e menjëhershme të Zvicrës në Bashkimin Evropian . PS gjithashtu qëndron për një neutralitet më pak të rreptë të Zvicrës dhe mbështet përpjekjet e shtuara ndërkombëtare nga ana e Zvicrës në fushat e paqes dhe të drejtave të njeriut. Megjithatë, PS-ja mbështet mbajtjen e neutralitetit ushtarak dhe kundërshton hyrjen në NATO . Qëndrimi i saj pacifist reflektohet edhe në politikën e saj ushtarake pasi PS-ja mbështet zvogëlimin e numrit të milicisë zvicerane duke e bërë aparatin ushtarak më profesional dhe duke hequr rekrutimin . Një tjetër kërkesë e PS-së është që t'i jepet fund traditës së posedimit të armëve, duke përdorur si provë shembuj të rëndë dhe të fundit të abuzimit për vrasjen.

PS ka politika të përbashkëta mjedisore me Partinë e Gjelbër të Zvicrës, të cilat reflektohen në zgjerimin e reformave të taksave ekologjike dhe rritjen e mbështetjes shtetërore për masat e kursimit të energjisë dhe energjitë e rinovueshme . PS është kundër ndërtimit të rrugëve të reja aty ku është e mundur dhe në vend të kësaj propozon zhvendosjen e transportit të mallrave nga rrugët në hekurudha dhe futjen e një tapie dhe sistemin e menaxhimit të tregtisë dhe trafikut kur bëhet fjalë për transportin nëpër Alpet zvicerane . Për më tepër, PS-ja qëndron për një zgjerim të rrjetit të sistemit të transportit publik dhe kundërshton energjinë bërthamore .

Performanca elektorale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2003, partia mbajti 52 mandate nga 200 në Këshillin Kombëtar (dhoma e ulët e parlamentit zviceran); 9 nga 46 në Këshillin e Shteteve (dhoma e sipërme) dhe 2 nga 7 mandate në Këshillin Federal (organ ekzekutiv). Deri në vitin 2005, ajo mbante 23,8% të vendeve në qeveritë kantonale dhe 23,2% në parlamentet kantonale (indeksi BADAC, i peshuar me popullsinë dhe numrin e vendeve). Në zgjedhjet federale të Zvicrës 2015, partia fitoi 18.8% të votave popullore dhe 43 nga 200 vendet në Këshillin Kombëtar. [18]

Përqindjet e PS në nivel qarku në 2011
Më e forta në zonat urbane, mbështetja e PS-së është e përhapur në të gjithë vendin pasi ato mbajnë afërsisht një të pestën e vendeve në parlamentet kantonale, por janë partia më e madhe në vetëm dy, Basel-Stadt dhe Basel-Landschaft (me ngjyrë të kuqe lart).
Election Votes % Seats +/– Rank
1890 N/A 3.6 (#5)
1 / 147
Increase 1 5th
1893 N/A 5.9 (#5)
1 / 147
Steady 5th Steady
1896 25,304 6.8 (#4)
2 / 147
Increase 1 4th Increase
1899 35,488 9.6 (#4)
4 / 147
Increase 2 4th Steady
1902 51,338 12.6 (#3)
7 / 167
Increase 3 4th Steady
1905 60,308 14.7 (#3)
2 / 167
Decrease 5 5th Decrease
1908 70,003 17.6 (#3)
7 / 167
Increase 5 4th Decrease
1911 80,050 20.0 (#2)
15 / 189
Increase 8 3rd Increase
1914 34,204 10.1 (#3)
19 / 189
Increase 3 3rd Steady
1917 158,450 30.8 (#2)
20 / 189
Increase 2 3rd Steady
1919 175,292 23.5 (#2)
41 / 189
Increase 21 2nd Increase
1922 170,974 23.3 (#2)
43 / 198
Increase 2 3rd Decrease
1925 192,208 25.8 (#2)
49 / 198
Increase 6 2nd Increase
1928 220,141 27.4 (#1)
50 / 198
Increase 1 2nd Steady
1931 247,946 28.7 (#1)
49 / 187
Decrease 1 2nd Steady
1935 255,843 28.0 (#1)
50 / 187
Increase 1 1st Increase
1939 160,377 25.9 (#1)
45 / 187
Decrease 5 2nd Decrease
1943 251,576 28.6 (#1)
56 / 194
Increase 11 1st Increase
1947 251,625 26.2 (#1)
48 / 194
Decrease 8 2nd Decrease
1951 249,857 26.0 (#1)
49 / 196
Increase 1 2nd Steady
1955 263,664 27.0 (#1)
53 / 196
Increase 4 1st Increase
1959 259,139 26.4 (#1)
51 / 196
Decrease 2 1st Steady[19]
1963 256,063 26.6 (#1)
53 / 200
Increase 2 1st Steady
1967 233,873 23.5 (#1)
50 / 200
Decrease 3 1st Steady
1971[20] 452,195 22.9 (#1)
46 / 200
Decrease 4 2nd Decrease
1975[20] 477,125 24.9 (#1)
55 / 200
Increase 9 2nd Steady
1979[20] 443,794 24.4 (#1)
51 / 200
Decrease 4 2nd Steady
1983[20] 444,365 22.8 (#2)
47 / 200
Decrease 4 2nd Steady
1987[20] 353,334 18.4 (#3)
41 / 200
Decrease 6 3rd Decrease
1991[20] 373,664 18.5 (#2)
41 / 200
0 2nd Increase
1995[20] 410,136 21.8 (#1)
54 / 200
Increase 13 2nd Steady
1999[20] 438,555 22.5 (#2)
51 / 200
Decrease 3 2nd Steady
2003[20] 490,392 23.3 (#2)
52 / 200
Increase 1 2nd Steady
2007[20] 450,308 19.5 (#2)
43 / 200
Decrease 9 2nd Steady
2011[20] 451,236 18.7 (#2)
46 / 200
Increase 3 2nd Steady
2015[18] 475,071 18.8 (#2)
43 / 200
Decrease 3 2nd Steady
2019 408,128 16.8 (#2)
39 / 200
Decrease 4 2nd Steady

Anëtarët e Këshillit Federal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1943–1951 Ernst Nobs
1951–1953 Max Weber
1959–1969 Willy Spühler
1959–1973 Hans-Peter Tschudi
1969–1977 Pierre Graber
1973–1983 Willy Ritschard
1977–1987 Pierre Aubert
1987–1993 René Felber
1983–1995 Otto Stich
1993–2002 Ruth Dreifuss
1995–2010 Moritz Leuenberger
2002–2011 Micheline Calmy-Rey
2010–2022 Simonetta Sommaruga
2011–tani Alain Berset
2023–tani Élisabeth Baume-Schneider [21]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ The Swiss Confederation — A Brief Guide. Federal Chancellery. 2015. fq. 18. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 20 dhjetor 2016. Marrë më 14 dhjetor 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Nordsieck, Wolfram (2019). "Switzerland". Parties and Elections in Europe. Marrë më 9 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Switzerland—Political Parties". European Election Database (EED). Norwegian Centre for Research Data. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2016. Marrë më 31 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b "Überwindung des Kapitalismus bleibt SP-Fernziel" (në gjermanisht). Schweizer Radio und Fernsehen. 7 prill 2010. Marrë më 25 shkurt 2017.
 5. ^ a b "SP will die "Überwindung des Kapitalismus" konkretisieren" (në gjermanisht). Schweizer Radio und Fernsehen. 3 dhjetor 2016. Marrë më 25 shkurt 2017.
 6. ^ "Social Democratic Party of Switzerland | political party, Switzerland". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "European Election Database (EED)". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^
 9. ^
 10. ^ "Parties & Organisations". Progressive Alliance. Marrë më 22 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Elections 2019: A snapshot of Switzerland's major political parties". The Local Switzerland (në anglishte amerikane). 5 shtator 2019. Marrë më 14 shtator 2022.
 12. ^ "Positionspapier sorgt für rote Köpfe bei Genossen" (në gjermanisht). Schweizer Radio und Fernsehen. 19 nëntor 2016. Marrë më 25 shkurt 2017.
 13. ^ "PES member parties".
 14. ^ a b "Social Democratic Party" Arkivuar 1 prill 2014 tek Wayback Machine.
 15. ^ Kowalski, Werner (1985).
 16. ^ "Geschäftsleitung". juso.ch (në gjermanisht). Marrë më 2022-12-20.
 17. ^ "Social Democratic Party". SWI swissinfo.ch (në anglisht). Marrë më 2022-09-14.
 18. ^ a b "Nationalratswahlen: Übersicht Schweiz" (në gjermanisht). Bundesamt für Statistik. 2015. Marrë më 19 tetor 2015.
 19. ^ Tied with the Free Democratic Party.
 20. ^ a b c d e f g h i j k Grossenbacher, Timo (30 shtator 2015). "Party strongholds and political battlefields 1971−2011". SWI. Marrë më 20 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Council, The Federal. "Elisabeth Baume-Schneider". www.admin.ch (në anglisht). Marrë më 2023-04-30.

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]