Ligjet e Ojlerit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ligjet e Ojlerit, të formuluara nga Leonhard Euler rreth 50 vjet pas Isaac Newton formuloi ligjet e tij në lidhje me lëvizjen e pikave lëndore, janë një zgjerim për shpjegimin e lëvizjes së trupit të ngurtë.[1]

Ligji i parë i Ojlerit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ligji i parë Ojlerit thekson se momenti linear i trupit është i barabartë me produktin e masës së trupit dhe shpejtësisë së qendrës së masës : .[1][2][3] Internal forces, between the particles that make up a body, do not contribute to changing the total momentum of the body.[4] The law is also stated as .[4]

Ligji i dytë i Ojlerit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ligji i dytë i Ojlerit thekson se shuma momenteve të jashtësme për një pikë është e barabartë me normën e ndryshimit të momentit këndore në lidhje me atë pikë : [1][2][3]

Shihni gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c McGill and King (1995). Engineering Mechanics, An Introduction to Dynamics (bot. 3rd). PWS Publishing Company. ISBN 0-534-93399-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Euler's Laws of Motion". Marrë më 2009-03-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b Rao, Anil Vithala (2006). Dynamics of particles and rigid bodies. Cambridge University Press. fq. 355. ISBN 978-0-521-85811-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b Gary L. Gray; Costanzo, Plesha (2010). Enineering Mechanics: Dynamics. McGraw-Hill. ISBN 978-0-07-282871-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)