Liliana Porter

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liliana Porter
U lind në1941
ArsimiUniversidad Iberoamericana
ShkollimiEscuela Nacional de Bellas Artes
Njohur përfotografi
printim
media të përziera
art i instaluar
video art
ÇmimetGuggenheim Fellowship, 1980
New York Foundation for the Arts Fellowship

Liliana Rrije është një artiste bashkëkohore që punon të punon në një shumëllojshmëri të gjerë të mediave, duke përfshirë fotografinë, printimin, mediat e përziera, instalimin dhe videon.[1]

Arsimi dhe përvoja si mësimdhënëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Porter ka lindur në Buenos Aires, Argjentinë në vitin 1941. Si adoleshente, ajo studioj në Universidad Iberoamericana Meksiko Siti, Meksikë, ku ajo studioi nën profesorët Guillermo Silva Santamaria dhe Mathias Goeritz.[2] Ajo u kthye në Argjentinë dhe e përfundoj trajnimin e saj në Escuela Nacional de Bellas Artes, në Buenos Aires.[3] Në vitin 1964, ajo u shpërngul në Nju Jork, ku ajo bashkë-themeloi New York Graphic Workshop me kolegët artistë Luis Camnitzer dhe José Guillermo Castillo.[4] Në vitin 1974 ajo ishte një bashkëthemeluese dhe instruktore për gdhendje në Studio Camnitzer, një studio rezidencë e artistëve pranë Lucca, Itali, që mirëpret artistë që punojnë në të gjitha mediat.[5][6] Pasi mbajti postet si mësimdhënëse në Porter-Wiener Studio, Printmaking Workshop, SUNY Purchase dhe State University of New York at Old Westbury, Porter u bë profesore në Queens College, Universiteti i Qytetit të Nju Jorkut në vitin 1991 dhe mbeti atje deri në vitin 2007.[7][8]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Guggenheim Fellowship (1980)
 • New York Foundation for the Arts Fellowship (1985, 1996, 1999)
 • NEA Mid-Atlantic Regional Fellowship (1994)
 • Professional Staff Congress-CUNY Research Award (u shpërblye shtatë herë mes viteve 1994–2004)

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Gainza, Maria. (2004-03) "Liliana Porter: Centro Cultural Recoleta". Artforum. p. 190.
 2. Sorkin, Jenni. (April 2002) "Liliana Porter". Artforum. https://web.archive.org/web/20121024151558/http://www.frieze.com/issue/review/liliana_porter/
 3. Bazzano-Nelson, Florencia. (2008) Liliana Porter and the Art of Simulation. Ashgate. https://web.archive.org/web/20150922051113/http://www.ashgate.com/isbn/9780754664659
 1. ^ Orosz, Demian. "La historia sin fin de Liliana Porter". Vos Argentina. Marrë më 21 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Giunta, Andrea (2009). A Conversation with Liliana Porter and Luis Camnitzer. Austin, TX: Blanton Museum of Art. Arkivuar nga origjinali më 14 dhjetor 2019. Marrë më 16 korrik 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Liliana Porter Bio". Tamarind Intstitute. Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2012. Marrë më 14 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Liliana Porter". The New York Graphic Workshop: 1964-1970. Blanton Museum. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2012. Marrë më 14 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "History of the Studio". Studio Camnitzer. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2016. Marrë më 18 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Liliana Porter Biography". Artists. Barbara Krakow Gallery. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2013. Marrë më 20 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Bio". Liliana Porter. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 18 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Artists - LILIANA PORTER". Hosfelt Gallery. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2017. Marrë më 13 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]