Lilit Mkrtçian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lilit Mkrtchian
Në Dresden, 2008
ShtetiArmenia
Lindi mëJerevan, RSS e Armenisë, Bashkimi Sovjetik
TitulliInternational Master
Woman Grandmaster
Renditja më e lartë2503 (January 2010)

Lilit Mkrtchian (armenisht: Լիլիթ Մկրտչյան; e lindur më 9 gusht të vitit 1982 në Jerevan)[1] është një shahiste armene, e cili mban tituj FIDE të International Master (IM) dhe Woman Grandmaster (WGM), dhe katër here kampione e shahut të grave në armene.[2]

Në vitin 2002, Mkrtchian fitoi medaljen e argjendtë në Kampionatin Europian Individual të Shahut në Varna të Bullgarisë, duke shënuar 8½/11 pikë. Ajo mori pjesë në Kampionatin Evropian të Grave të Shahut 2003 në Plovdiv, Bullgari, duke ndihmuar Armeninë të fitojë medaljen e artë.[3] Ajo mori medaljen e bronztë në Kampionatin e 7-të Evropian të Grave të Grave 2006 mbajtur në Kuşadası, Turqi, duke shënuar 7½/11 pikë.[4]

Në dhjetor 2009, ajo mori pozitën e dhjetë në listën e sportistëve më të mirë të Armenisë në vitin 2009.[5]

Në vitin 2013, ajo erdhi e treta në Kampionatin Evropian Individual të Grave.

Në Kampionatin Botëror të Shahut të Femrave në vitin 2015, në Chengdu (Kinë), Mkrtchian fitoi medaljen e artë individuale në bordin e dytë.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Levon Aronian draws, Lilit Mkrtchian loses in European Chess Club Cup". Armenpress. Marrë më 1 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "All Women's Champions of Armenia". Armchess. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2011. Marrë më 28 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ OlimpBase 5th Women's European Chess Team Championship, Plovdiv 2003, Armenia
  4. ^ The Week in Chess 598
  5. ^ "Lilit Mkrtchian in the Top 10". Armchess. 2009-12-16. Marrë më 19 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Board results Arkivuar 29 prill 2015 tek Wayback Machine FIDE Women's World Team Chess Championship 2015

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]