Linsangu aziatik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Linsangu aziatik
Prionodon pardicolor - Kunming Natural History Museum of Zoology - DSC02486.JPG
Linsangu me njolla (Prionodon pardicolor)
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Prionodon
Speciet

Linsangu aziatik ( Prionodon ) është një gjini qe permban dy lloje që jetojnë Azinë Juglindore : linsangun me shirita ( Prionodon linsang ) dhe linsangun me njolla ( Prionodon pardicolor ). Prionodoni konsiderohet një takson motër e Felidae .[3][4] Prionodon is considered a sister taxon of the Felidae.[5]

Karateristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Modeli i pallto i linsangut aziatik është i dallueshëm, i përbërë nga pika të mëdha që ndonjëherë bashkohen në breza të gjerë në anët e trupit; bishti është i lidhur në mënyrë tërthore. Ёshtë me madhësi të vogël me një gjatësi të kokës dhe trupit që varion nga 14.4 në 16.75 në (36.6 në 42.5 cm) dhe një bisht i gjatë 12 - 16 në (30 deri 41 cm). Bishti është gati për aq kohë sa koka dhe trupi, dhe rreth pesë ose gjashtë herë më i gjatë se këmba e pasme. Koka është e zgjatur me një surrat të ngushtë, rhinari në mënyrë të barabartë konveks sipër, me septum të gjerë internarial , pjesë të cekët infranariale, dhe filtrum të ngushtë dhe të shtrënguar, brazda që shtrihet vetëm rreth nivelit të skajit të poshtëm të hundës. Kafka delikate është e gjatë, e ulët dhe e ngushtë me një okupital të përcaktuar mire dhe një kreshtë e fortë, por nuk ka kreshtë të plotë sagitale . Dhëmbët janë gjithashtu më të specializuar, dhe tregojnë një qasje ndaj atyre të Felidae, megjithëse më primitive.  E incisors formojnë një tërthor, jo e lakuar, përzgjedhjen; tre e parë e sipërme dhe të katër më të ulët para- molarët janë ngjeshur dhe të mprehtë me një të lartë, të mprehtë, mesatare majë dhe cusps vogla ndihmëse para dhe pas saj. Karnasja e sipërmeka një lob të vogël të brendshëm të vendosur shumë përpara, të lartë, të theksuar dhe një arkë posterore të ngjeshur, të ngjashme me tehun; molari i sipërm është trekëndësh, i vendosur në mënyrë tërthore, shumë më i vogël se ai i sipërm karnasial, dhe shumë më i gjerë se sa është i gjatë, në mënyrë që karnasia e sipërme të jetë gati në skajin e pasëm të dhëmbëve të sipërm të faqes, si në Felidae.[3]

Sistematika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Family Prionodontidae
Gjinia Imazhi Speciet
Prionodon Prionodon linsang - Museo Civico di Storia Naturale Giacomo Doria - Genoa, Italy - DSC02704.JPG Linsangu me shirita (P. linsang) Hardwicke, 1821
Prionodon pardicolor - Kunming Natural History Museum of Zoology - DSC02486.JPG Linsangu me njolla (P. pardicolor) Hodgson, 1842

Rekordi i fosileve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vetëm një gjini e gjitarëve fosil është sugjeruar të jetë një anëtar i familjes, ose të paktën i lidhur ngushtë me linsangët modern aziatik,Palaeoprionodon  [6].  Kjo takson është klasifikuar më parë në tani polfifletik familjes Stenoplesictidae .

Historia taksonomike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Viverridae (morphological)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prionodon u emërtua dhe u përshkrua për herë të parë nga Thomas Horsfield në 1822, bazuar në një linsang nga Java . Ai e vendosi gjininë nën Prionodontidae , për shkak të ngjashmërive me të dy gjinitë Viverra dhe Felis .[2] Më 1864, John Edward Grey vendosi gjininë Prionodon dhe Poiana në fisin Prionodontina , si pjesë e Viverridae .[1]

Me Felidae (molekular)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Analiza e ADN-së në bazë të 29 llojeve të Karnivora , që përbëjnë 13 lloje të Viverrinae dhe tre lloje që përfaqësojnë Paradoxurus , Paguma dhe Hemigalinae , konfirmoi supozimin Pocock se linsangu afrikan Poiana përfaqëson grupin-motër e gjini Genetta . Vendosja e Prionodonit si grup-motër i familjes Felidae është mbështetur fuqimisht, dhe u propozua që linsangët aziatik të vendosen në familjen monogjenike Prionodontidae.[7] Ekziston një sinapomorfi fizike e ndarë midis felideve dhe Prionodonit në prani të vertebrave të specializuara të rruazave sakrale. [6]

Marrëdhëniet filogjenetike të linsangët aziatik tregohen në kadogramin e mëposhtëm:[8][6][9]

 Feliformia 

Palaeogalidae

Nimravidae Dinictis Knight.jpg

 Aeluroidea 

Nandiniidae The carnivores of West Africa (Nandinia binotata white background).png

Viverroidea Malay Civet (Viverra tangalunga) white background.jpg

Shandgolictis

Asiavorator

Alagtsavbaatar

 Feloidea 
 Felidae 

Felidae (sensu stricto) Stamp-russia2014-save-russian-cats-(snow leopard).png

Stenogale

Viretictis

Barbourofelidae

 sensu lato 

Stenoplesictis

 ? 

Pseudictis

 Prionodontidae 

Haplogale

 Prionodontidae 
 ? 

Palaeoprionodon

 Prionodon 

Prionodon linsang (Linsangu me shirita) Prionodon maculosus.png

Prionodon pardicolor (Linsangu me njolla )

 sensu stricto 
 sensu lato 
 sensu stricto 
 (Feloidea sensu lato) 


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Gray, J. E. (1864). [https://archive.org/stream/proceedingsofgen64zool#page/518/mode/2up ' Reginald Innes Pocock fillimisht ndoqi klasifikimin e Greit, por ekzistenca e gjëndrave aromatikePoianae nxiti atë përkohësisht ta konsideronte këtë të fundit si një formë të specializuar të Genetta-s , ngjashmëria e saj me Prionodon ishte ndoshta adaptive. Për më tepër, anatomia skeletore e linsangëve aziatik thuhet se është një mozaik i veçorive të gjitarëve të tjerë të ngjashëm me viverrin, meqenëse linsangët ndajnë ngjashmëritë kraniale, postkraniale dhe dentare me falanokët , civeti i palme afrikan , dhe oianët .<ref name="HMW2009">Gaubert, P. (2009). "Family Prionodontidae (Linsangs)". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Mittermeier, R.A. (red.). Handbook of the Mammals of the World – Volume 1. Barcelona: Lynx Ediciones. fq. 170–173. ISBN 978-84-96553-49-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Horsfield, T. (1822). Illustration of Felis gracilis in Zoological researches in Java, and the neighboring islands. Kingsbury, Parbury and Allen, London.
  3. ^ a b Pocock, R. I. (1939). "Genus Prionodon Horsfield". The Fauna of British India, including Ceylon and Burma. Vëll. Mammalia. – Volume 1. London: Taylor and Francis. fq. 334–342. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Genus Prionodon". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 553. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Barycka, E. (2007). "Evolution and systematics of the feliform Carnivora". Mammalian Biology. 72: 257–282. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b c Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura HMW2009
  7. ^ Gaubert, P. and Veron, G. (2003). "Exhaustive sample set among Viverridae reveals the sister-group of felids: the linsangs as a case of extreme morphological convergence within Feliformia". Proceedings of the Royal Society, Series B, 270 (1532): 2523–2530. doi:10.1098/rspb.2003.2521
  8. ^ Werdelin, L.; Yamaguchi, N.; Johnson, W. E.; O'Brien, S. J. (2010). "Phylogeny and evolution of cats (Felidae)". përmbledhur nga Macdonald, D. W.; Loveridge, A. J. (red.). Biology and Conservation of Wild Felids. Oxford, UK: Oxford University Press. fq. 59–82. ISBN 978-0-19-923445-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Barycka, E. (2007). "Evolution and systematics of the feliform Carnivora". Mammalian Biology. 72 (5): 257–282. doi:10.1016/j.mambio.2006.10.011. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)