Jump to content

Lista e personazheve të Black Lagoon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stafi i Black Lagoon (Seria 1).

Lista e personazheve të Black Lagoon është një listë që sqaron dhe tregon rreth personazhëve të filmit anime Black Lagoon.

Roko (Rokuro Okajima):

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Datçi (majtas) dhe Roko (djathtas) në epizodin e parë.

Roko me origjinë japoneze, ishte një i punsuar në një kompani tipike japoneze (konkretisht Asahi Industries në Tokyo) deri sa një ditë u rrëmbye nga ekipi i Lagoon. Ai u largua nga puna pasi shefi i tij Kageyama e la në mëshirë të fatit për të fshehur punët e pista të kompanisë. Roko vetë është një njeri shumë i qetë dhe i edukuar që tmerrohet nga krimet e kriminelve të pjesës së Azisë Juglindore. Në serial ai karakterizohet nga këmisha e bardhë dhe krevata që sipas tij janë veshjet më të përshtatshme për punë. Në Kompaninë Lagoon ai shërben kryesisht si dhogaritar. Shumë ndryshe nga të tjerët ai përpiqet t’i zgjidhë problemet me fjalë se sa me armë.

Personazhi Revi

Emri i saj i vërtetë është Rebeka. Ajo është personazhi që zhvillon shumicën e luftimeve për kompaninë Lagoon. Ajo është me origjinë nga Kina por është rritur dhe ka jetuar në New York City. Rininë e ka kaluar duke bërë vjedhje, kontrabandë dhe vrasje. Vrasjet nuk janë një gjë e re për të; mund të qëllojë me gjakftohtësi edhe mbi fëmijët. Karakteri i saj është shumë i egër dhe gjaknxehtë pavarsisht se ajo arrin të shpëtojë në situatat më të vështira. Në serinë Black Lagoon, Revi është ajo që ka fjalorin më të shthurur nga të gjithë. Në se pirja e rregullt e cigars nuk do mjaftonte, alkooli do ishte një plotësues shumë i mirë për të shtyrë kohën. Gjatë serialit Revi shpëton Rokon nga situata të vështira por nuk dihet në se kjo bëhet sepse ka kujdes për të ose sepse thjeshtë e ndjen për detyrë.

Kryetari dhe lideri i kompanisë Lagoon. Ai është një ish-ushtar me ngjyrë i SH.B.A-së që ka luftuar në Vjetnam. Ai ka nerva shumë të forta, një mik i mirë dhe është shumë i matur në veprimet e tij. Si një luftëtar i shkëlqyer, ai ka mendim shumë të mirë për Balalaikën (ai e shpreh këtë mendim në serinë e dytë të sezonit të parë). Mosha e tij nuk dihet saktë por me që ka qenë luftëtar në Vietnam mendohet të jetë rreth të 50-ve edhe pse trupi i tij shtatlartë nuk e tregon një gjë të tillë.

Beni.

I thirrur shpesh nga Datçi Beny-Boy (Beny djali), ai është mekaniku kompjuterik i Lagoon. Vetë është nga Sh.B.A dhe studionte në një universitet nga Florida, por i’a mbathi që andej kur filluan problemet me mafian dhe F.B.I-në. Deni është njeri i qetë dhe një gjeni i kompiuterave.

Balalaika.

Ajo është kryetarja e bandës së organizuar Hotel Moskow. Përpara se ajo të lidhej me mafian, ajo ishte ushtarake ruse me grada të larta të fituara gjatë luftës në Afganistan. Balalaika rrespekton njerzit e saj, që zakonisht janë ish ushatrakë dhe gëzon të njëjtin rrespekt prej tyre. Lidhjet e saj janë të mira gjithashtu me Kompaninë Lagoon. Veshja e saj është shumë klasike. Në sup hedh një uniformë ushtarake dhe tymos vazhdimisht puro. Ajo karakterizohet nga djegiet në fytyrë dhe në pjesën tjetër të trupit (prandaj edhe ndonjëherë thërritet me nofkën “Fytyrë e djegur”). Ajo është e pa mëshirshme kur vjen fjala tek punët e Hotel Moskow. Nuk dihet mosha e saktë por duke marrur parasysh që ka luftuar në Afganistan mendohet se ajo është rreth 40-45 vjeç. Balalaika si fjalë merr gjithashtu kuptimin e një vegle muzikore.

Boris është krahu i djathtë i Balalaikës dhe detyrimisht një antarë i "Hote Moskow". Ashtu si edhe Balalaika, që ai shërben me korrektësi, ai ka qenë një ushtarë sovjetik në luftën civile afgane, dhe vragat në fytyrë e dëshmojnë këtë gjë shumë mirë. Si një pamje e vrazhdë dhe shpatull gjerë, ai karakterizohet nga një sjellje e qetë dhe fjalëpak. Me pak fjalë, Boris është një personazh që plotëson Balalaikën dhe shërben për të plotësuar imazhin dhe karakterin e kësaj të fundit.

Çang si përgjegjës i triadave kineze në Roanpur.

Ai është shefi i një dege të Triadave, që operojnë në Tailandë. Ai është njeri i qetë dhe i pëlqen të bëjë shumë shaka edhe pse asnjëri nuk qesh me ato që thotë. Ai vishet gjithmonë me kostum dhe kollare, ndërsa syzet e zeza nuk i heq gati kurrë (përveç se për t’i pastruar). Si Revi edhe ai gjithashtu përdor dy Berreta 92Fs që dallohen nga një dragua i gdhendur në dorezë.

Ai është shefi i Bandës Italiane me bazë në Palermo që interesohen për qytetin e Roanapur. Ai është i pa fuqishëm ndaj Hotel Moskow ndaj edhe urren Balalaikën. Verrocchio është njeri i egër dhe arrogant.

Ajo është një vrasës tajvaneze në punësimin e Zotërit Chang. Ajo preferon të përdorë armë të ndryshme me tehe në luftime të ngushta, në veçanti një palë thika kukri të lidhura së bashku me një gjatësi litari lëkure në dorezat, duke i përdorur kështu si shigjetat e litarit të modifikuar. Ajo është gjithashtu e aftë në përdorimin e hedhjes së thikave. Shenhua është një rivale profesionale e Revy, me të cilin ajo ka punuar dhe kundër disa herë. Ajo shihet për herë të fundit duke u ndihmuar të ecë nga Lotton (i cili thotë se ai do ta çojë atë te një mjek, pavarësisht se ajo ka vuajtur atë që plagë fatale) pasi u qëllua nga Eda ndërsa gjuante për Greenback Jane. Në El Baile de la Muerte arc, ajo zbulohet se i mbijetoi betejës kur Revy shfaqet duke e thirrur atë në telefon. Ajo pranon të marrë ofertën e Revy për të ndihmuar Garcia lufton Kartelin Kolumbian i cili po përpiqet të vrasë Robertën. Ajo tregoi një vështrim të parë të frikës kur ishte në një luftë nga afër me Roberta kur arriti të kapte një nga kukrit e Shenhua në dhëmbët e saj dhe bëri copa teh.

Është e panjohur nëse Shenhua ka ndonjë aftësi të paarmatosur dorë më dorë, megjithëse duket e mundshme. Në anime, ajo lufton vetëm me teh dhe kurrë nuk angazhon askënd në luftime të vërteta njeri me trup. I vetmi person tjetër që e bën këtë është Sawyer the Cleaner, e cila punon shpesh me të në punë "të disponueshme".

Ai është një shofer irlandez i arratisur i cili punoi me Shenhua gjatë incidentit që përfshiu Frontin Çlirimtar Islamik. Një përdorues i detyruar i marihuanës, ai ka një tendencë shqetësuese të shpeshtë për të halucinuar në kohë të papërshtatshme, të tilla si në mes të një ndjekje makine. Shumica e halucinacioneve të tij janë në të vërtetë referime në kulturën popullore perëndimore, të tilla si [[Playboy Playmate|Playmates, personazhe të Udhëtimi yjor si Jean-Luc Picard dhe Klingonët, ose muzikë rock të viteve 1960 si Jimi Hendrix. Leigharch thuhet nga Shenhua gjatë incidentit në Greenback Jane të ketë pësuar një mbidozë masive, duke shkaktuar dëme psikologjike aq të forta sa ta angazhonte atë në kujdesin mjekësor me kohë të plotë. Pavarësisht nga varësia e tij ndaj drogës dhe halucinacionet, ai ende konsiderohej një shofer i aftë para mbidozimit të tij.

Ajo është udhëheqëse e Kishës së Dhunës. Ajo duket se është mjaft e moshuar dhe mban një sy për syrin e saj të djathtë. Pavarësisht moshës dhe pamjes së saj të butë, ajo e udhëheq organizimin e saj me një grusht të hekurt. Si kreu e organizatës së saj, Yolanda zakonisht nuk lufton, duke ua lënë këtë punë personave të armatosur si Eda dhe Rico. Sidoqoftë, ajo me të vërtetë mban një shqiponjë të artë të shkretëtirës së personalizuar dhe e përdor atë pa hezitim në kohën e duhur, të tilla si në kapitullin 38 të mangës. Ajo mund të gjuajë Shqiponjën e Shkretëtirës me një dorë dhe me saktësi vdekjeprurëse, në dukje e paprekur nga pesha famëkeqe e armës dhe tërheqja e rëndë. Pamja e saj mund të bazohej në Nënë Angelikën, një murgeshë katolike në jetën reale, e cila, në një kohë, mbante një sy për syrin e majtë. Yolanda është zakonisht e ashpër me Edën duke pirë alkool në kishë dhe duket se e do çajin. Pas një bisede inteligjente me Rock, i cili e bind atë të bëjë një marrëveshje me Lagoon Company, ajo është e impresionuar nga aftësitë e tij dhe i beson holandezëve për gjetjen e dikujt aq të rrallë sa ai. Ajo i referohet Revy si "Rebecca" dhe i thotë asaj se mund të mësojë një ose dy gjëra nga Rock. Ajo ka lidhje me të gjithë organizatën kriminale për sa i përket inteligjencës, dhe megjithëse nuk është zyrtarisht pjesë e CIA-s, ajo shërben si informuese dhe e besueshme e Edës. Ajo i jep Edës një paralajmërim të drejtë se kundërshtari i saj nuk është rishtar dhe se duhet të ketë kujdes.

Ajo është pjestare e “Kisha e Dhunës.” Ajo është simpatike me flokë të verdhë e të gjatë. Eda ka shumë qefë të provokojë Rokon, edhe pse nuk dihet në se këtë e bën sepse ndjen diçka për të ose e bën thjeshtë për të nevrikosur Revin. Eda karakterizohet nga syzet e diellit ngjyrë lejla që nuk i heq edhe kur vishet si murgeshë. Ajo është shoqe me Revin por kjo nuk i pengon që t’i drejtojnë pistoletat njëra-tjetrës.

Ai është një prift nxënës në Kishën e Dhunës. Ashtu si Eda dhe Yolanda, ai është një person i armatosur shumë i aftë, zgjedhja e armës së të cilit është një mitraloz M60. Ai i referohet Edës si "motër e madhe" ("Ane-san" në japonisht).

Familja Lovelace janë një nga 13 familjet e shquara të Amerikës së Jugut dhe origjina e tyre është nga Venezuela. Sidoqoftë, familja ka ardhur në kohë të vështira nga jo vetëm bashkëmoshatarët e tyre për shkak të bindjeve të tyre politike, por edhe nga Karteli Kolumbian, i cili ka ngacmuar punonjësit e familjes për të marrë nën kontroll tokën e tyre. Sidoqoftë, për shkak të lidhjeve ushtarake dhe politike të Diego Lovelace, familja mbrohet vazhdimisht nga kërcënimet. Përveç kësaj, familja përfshin Roberta (gjithashtu e njohur si Rosarita Cisneros), një ish-terroriste e FARC-së e cila kërkohet nga Karteli dhe agjencitë e ndryshme të zbatimit të ligjit. Për shkak të marrëdhënies së saj të ngushtë me familjen, ajo pranohet si një e tyre, duke shërbyer si shërbëtore dhe, nëse është e nevojshme, truproje. Një shërbëtore tjetër, e cila është gati të luftojë si Roberta, është Fabiola Igesias.

Diego Jose San Fernando Lovelace

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ishte kreu i familjes Lovelace, i njëmbëdhjeti me radhë. Ndërsa është një nga trembëdhjetë familjet fisnike të Amerikës së Jugut, familja Lovelace ra në kohë të vështira, me vetëm të ardhurat e pakta nga plantacionet e tyre duke ruajtur stilin e jetës. Ai mori Rosarita Cisneros, kur ajo po arratisej nga Karteli Kolumbian si një favor ndaj mikut të tij të vjetër, babait të Rosaritës. Ai e mori atë brenda dhe e trajtoi atë si familje. Kohët e fundit, ai u vra gjatë një fjalimi për shkak të faktit se bindjet e tij politike u panë si një kërcënim nga shumë. Kjo ngjarje e bën Roberta të marrë edhe një herë personazhin "Bloodhound".

Ai është djali i vetëm i Diego Jose San Fernando Lovelace, ishte trashëgimtar i linjës familjare Lovelace, dhe si i tillë, është kreu aktual i saj, i dymbëdhjeti me radhë pas vrasjes së babait të tij. Ai u rrëmbye për një kohë të shkurtër nga një kartel kolumbian dhe u transportua nga Lagoon Company si "mall". Ai dhe Roberta u larguan nga Roanapur menjëherë pas kësaj, me disa ndihma nga Hotel Moscow. Ai me sa duket është kthyer në Roanapur duke kërkuar Roberta me një shërbëtore të re të quajtur Fabiola, duke pritur në një hotel lokal të quajtur "Sunken Palace Hotel" dhe dukej se ishte pjekur shumë për sa i përket forcës emocionale, siç komentoi Rock, që nga paraqitja e tij e fundit. Ai i trajton të dy Roberta dhe Fabiola sikur të ishin familja e tij e gjerë dhe në këmbim, të dy kujdesen për të në mënyrë të barabartë. Ai kërkon ndihmë për të gjetur Roberta nga Lagoon Company me ndihmë shtesë nga Chang, Shenhua, Sawyer dhe Lotton. Sidoqoftë, personi i vetëm që beson vërtet te Roanapur është Rock. Për të ndaluar Robertën, Garcia vjen me planin më drastik për të falsifikuar vdekjen e Caxton me duart e tij, duke hequr kështu "Rrugën e Drejtësisë" të Robertës; kjo bën që ajo të bëjë halucinacion edhe një herë dhe ta qëllojë atë. Tmerri pasues i saj më në fund e nxjerr nga çmenduria e saj. Pas kësaj, Chang i tha Rock se familja Lovelace do të ketë ende një rrugë të vështirë përpara në të ardhmen.

Personazhi Roberta, shfaqur në epizodin 'A maid to Kill'

Mbrapa veshjes së një shërbëtoreje të thjeshtë, asnjërit nuk i’a pret mendja që fshihet një ish revolucionare. Pasi luftoi në Kubë, ajo u zhgënjye kur mori vesh se lufta e saj nuk ishte gjë tjetër veç se një farsë e mafies kolumbiane. Ajo më pas filloi punë si shërbëtore në familjen Lovelace (Lovles) edhe pse shërbimet e saj si shërbëtore lenin shumë për të dëshiruar. Gjatë punës së saj, ajo nxjerr në pah një dashuri nëne për djalin e vogël të pronarit. Armët që ajo përdor gjatë serialit janë të larmishme dhe mendohet se janë frymzuar nga filmi Desperado, megjithatë nga një pjesë tjetër e adhuruesve, stili i saj u pa më shumë si një stil luftimi i makinës Terminator (nga filmi me të njëjtin titull).

Ajo është një shërbyese e re në punësimin e familjes Lovelace. Ajo është një nga shërbyeset që punojnë si vartëse e Robertës, dhe e vetmja person tjetër i stërvitur në luftime midis shërbyeseve përveç vetë Roberta. Në luftime, ajo preferon të përdorë dy MAG-7 që i janë dhënë asaj nga Roberta. Ajo gjithashtu mban një pompë granadëhedhëse China Lake (gabimisht referuar si një granadëhedhëse EX 41 në manga). Ajo gjithashtu ka thika të fshehura në këpucët e saj. Ajo është në të njëjtën moshë me Garcia.

Ashtu si Roberta, Fabiola është shumë mbrojtëse ndaj Garcia. Ajo është më e guximshme se mentorja e saj, por jo aq sa Revy. Ajo përpiqet të sulmojë Chang pasi e pa atë me Garcia, por ai lehtësisht e çarmatos atë pa u përpjekur. Ajo pëlqen të luajë në pishinë kur është duke pushuar, por është në siklet të kërkojë një pushim nga Garcia, pavarësisht nga fakti se ai është i vetëdijshëm për aktivitetet e saj.

Personazhet tjerë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Binjakët në epizodin e 13, Hansel dhe Gretel (ose Nini dhe Ritushka).

Binjakët janë mbase personazhët më të çuditshëm të serialit. Ata janë dy jetimë nga Rumania që shëtisin nga vendi në vend duke shkaktuar trazira të shumta. Emrat e tyre nuk dihen saktësisht por Balalaika i drejtohet atyre me emrin Hansel dhe Gretel (ose në shqip Nini dhe Ritushka, sipas përrallës së Vëllezërve Grim). Pas vdekjes së diktatorit të Rumanisë Çaushesku, jetimët që ishin destinuar për punë në shërbimet sekrete (të paktën ashtu si presupozon Roko), mbetën pre e manjakve dhe perversve të shumtë. Në këtë situatë, ata zhvilluan shqisat e tyre duke u kthyer në vrasës të pa mëshirshëm. Gretel përdor një makinë automatike që është më e gjatë se ajo, ndërsa Hansel përdor një sëpatë. Nuk dihet mirë gjinia e tyre, dhe se kush në të vërtetë është Hansel dhe kush është Gretel, pasi ata vuajnë psikologjikisht dhe shpesh ndërrojnë rolet (kush do jetë vëllai dhe kush do jetë motra) midis tyre. Binjakët janë konsideruar si vampirë por në të vërtetë ata nuk janë të tillë, edhe pse ata shprehen se era e gjakut është shumë e këndshme. Binjakët janë personazhet që lanë më shumë mbresa dhe pikpyetje ndërmjet adhuruesve.

Ai është shefi i një dege të mafies ruse që është e vendosur në Tokio. Një ish oficer i KGB-së, Laptev kishte shumë vështirësi për të vepruar në Japoni për shkak të statusit të tij si një gaijin (i huaj). I konsideruar i papëlqyeshëm dhe i paaftë nga Balalaika, ai dukej se humbi pozicionin e tij me kolegët e tij përsëri në Rusi dhe kjo u reflektua në personalitetin e tij arrogant, pasi ai nuk fliste Japoneze pavarësisht se ishte i vendosur në Japoni. Detashmenti i Laptev therret vetëm me dorë nga Ginji kur fillon grindja midis Hotel Moscow dhe Washimine-gumi.

Ai është kryetari i Këshillit Kousa. Në të kaluarën të dy Washimine dhe Kousa Yakuza ishin aleatë pasi babai i Yukio dhe "vëllai" i Masami ishin vëllezër gjaku. Kur të dy vdiqën dhe Masami mori përsipër, çdo marrëdhënie që të dy grupet kishin qenë zhdukur dhe Kousa e keqtrajtoi grupin Washime keq deri në atë pikë sa Masami nuk do ta njihte Yukio si trashëgimtarin e grupit Washimine dhe donte që dikush në grupin e tij të merrte mbi Keqtrajtimi i tij bëri që grupi Washime të thërriste Hotel Moskën për t'i dobësuar ata. Në fund të harkut Fujiyama Gangsters, Masami ishte gati të krijonte një aleancë me Hotel Moscow kur Balalaika, pasi bisedoi me Rock, vendosi ta vriste atë dhe togerët e tij të përmendur se ajo nuk do të dëshironte të punonte me një grup me mallra kaq të dobëta.

Ajo shkon në të njëjtën shkollë të mesme me shoqen e saj, Yukio Washimine. Maki duket të jetë një përfaqësuese simbolike e vajzës tipike japoneze të shkollës së mesme e cila është e interesuar në kujdesin për lëkurën, ka një punë me kohë të pjesshme, lexon romane të lehta dhe ka nota të ulëta shkollore.

Feng Yifei / Li Xinlin

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo është një hakere kineze në Ushtrinë Çlirimtare të Popullit. Ajo është caktuar të infiltrojë në grupin e Greenback Jane nën pseudonimin Feng Yifei. Sidoqoftë, Jane dhe hakeri tjetër janë të vetëdijshëm për këtë dhe e përdorin atë për të kapur kompjuterët e PLA-së. Kur kjo zbulohet, eprorët e Li besuan se ajo ishte një tradhtare dhe u vunë një kontratë jetës së saj mercenarëve me bazë në Roanapur.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]