Liza në Botën e Çudirave (film 1951)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liza në Botën e Çudirave
Regjia ngaClyde Geronimi
Wilfred Jackson
Hamilton Luske
Bazuar nëAventurat e Lizës në Botën e Çudirave
Përmes Pasqyrës
ProdhuesiWalt Disney
LuajnëKathryn Beaumont
Ed Wynn
Richard Haydn
Sterling Holloway
Jerry Colonna
Verna Felton
J. Pat O'Malley
Bill Thompson
Joseph Kearns
Dink Trout
Jimmy MacDonald
MontazhiLloyd Richardson
MuzikaOliver Wallace

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaRKO Pictures
Data e publikimit
26 korrik 1951 (Londër, premierë)[1]
28 korrik 1951 (New York City, premierë)[1]
Kohëzgjatja
75 minuta[2]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti3 milionë dollar[3]
Fitimi5.6 milionë dollar (SHBA, 1951)[4]

Liza në Botën e Çudirave (Anglisht: Alice in Wonderland) është një film i animuar fantazi-aventurë muzior i vitit 1951 i prodhuar nga Walt Disney Productions dhe i bazuar në librat e Lizës nga Lewis Carroll. Filmi u shfaq premierë më Londër më 26 korrik 1951 dhe në New York City më 28 korrik 1951. Walt Disney u përpoq për herë të parë pa sukses për të përshtatur Lizën në një film artistik të animuar gjatë viteve 1930, dhe ai e ringjalli idenë në vitet 1940. Filmi fillimisht ishte menduar të ishte një film me veprim të drejtpërdrejtë / të animuar; megjithatë, Disney vendosi ta bënte atë një tipar gjithëpërfshirës më 1946.

Filmi u konsiderua një zhgënjim në daljen e tij fillestare, duke çuar në Walt Disney duke e treguar atë në televizion si një nga episodet e para të serialit të tij televiziv Disneyland. Ajo dëshmoi të ishte shumë e suksesshme në televizion, veçanërisht gjatë epokës psikedelike. Më në fund u rishikua në kinema që rezultuan të ishin masivisht të suksesshme. Filmi u bë edhe më i suksesshëm përmes tregtimit dhe publikimeve të mëvonshme në shtëpi.

Përderisa filmi u hodh në skenë kritike në daljen e tij fillestare, që nga ajo kohë është vlerësuar si një nga klasikët më të mëdhenj të animuar të Disney, veçanërisht një nga klasikët më të mëdhenj të kultit në mediumin e animacionit, si dhe përshtatjen më të mirë të filmit të Lizës.

Një përshtatje live-action i veprave të Carroll dhe filmi i animuar, Liza në Botën e Çudirave, me regji nga Tim Burton, u publikua në vitin 2010. Një vazhdim i filmit, Liza Përmes Pasqyrës, me regji nga James Bobin, u publikua në vitin 2016.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liza mërzitet me mësimin e saj të historisë për pushtimin norman të Anglisë dhe shpreh dëshirën e saj për aventurë, duke e çuar atë në një breg lumi. Atje, Liza vë në dukje një Lepur të Bardhë i veshur me jelek, duke bërtitur se ai është "vonë për një datë shumë të rëndësishme". Ajo e ndjek, dhe duke e ndjekur atë në një vrimë të madhe lepuri. Ajo e sheh të largohet nga një derë e vockël, çelësi i të cilit bisedon këshillon që të zvogëlohet në një lartësi të përshtatshme duke pirë nga një shishe e shënuar "Më pi". Ajo e bën këtë dhe noton nëpër vrimën e çelësit në një det me lotët e saj, të cilën e kishte qarë pasi kishte ngrënë një biskotë të shënuar "Më ha", e cila bëri që ajo të rritet shumë e madhe. Ndërsa ajo vazhdon të ndjekë Lepurin, ajo takon personazhe të shumtë, duke përfshirë Tweedledum dhe Tweedledee, të cilët rrëfejnë përrallën e "Trikeku dhe Maragnozi".

Liza gjurmon Lepurin në shtëpinë e tij; ai e gabon atë për zonjën e shtëpisë dhe e dërgon atë për të tërhequr dorezat e tij. Ndërsa kërkon, ajo gjen dhe ha një biskotë tjetër të shënuar "Më ha" dhe përsëri rritet, duke u mbërthyer në shtëpi. Duke menduar atë një përbindësh, ai sjell Dodon për të ndihmuar në dëbimin e saj. Kur Dodo vendos të djegë shtëpinë, Liza shpëton duke ngrënë një karotë nga kopshti i Lepurit, i cili bën që ajo të tkurret në tre inç të gjatë, dhe vazhdon ta ndjekë atë. Gjatë rrugës, ajo takon një kopsht me lule që flasin që fillimisht e mirëpresin atë me një këngë, por më pas e gabojnë atë për një barërat e këqija dhe e urdhërojnë që ajo të largohet, e ndjekur nga një Vemje. Ai zemërohet nga shqetësimi i saj në lartësinë e saj aktuale, që është e njëjtë me të, dhe shndërrohet në një flutur. Para se të largohej, ai e këshillon atë të hajë një pjesë të kërpudhave të tij për të ndryshuar madhësinë e saj. Ajo e bën këtë dhe kthehet në lartësinë e saj origjinale, dhe vazhdon të ndjekë Lepurin.

Në pyll, Alice takon Macen Cheshire, i cili këshillon që ajo të vizitojë Kapelabërësin ose Lepurin March për të mësuar vendndodhjen e Lepurit. Ajo takohet të dy, së bashku me Gjerin, në shtëpinë e March duke bërë një festë të çmendur të çajit dhe duke festuar "jo-ditëlindjet" e tyre. Edhe ata e festojnë atë, por ajo bëhet e irrituar nga ndërprerjet sa herë që përpiqet të flasë. Ndërsa ajo përgatitet të largohet, Lepuri shfaqet, duke vazhduar të bërtasë që është vonë; Kapelabërësi ekzaminon orën e xhepit dhe thotë se është "dy ditë i ngadaltë", dhe përpiqet ta "rregullojë" atë duke e mbushur me ushqim dhe çaj, por përfundon se duhet ta shkatërrojë pasi të shkojë "i çmendur". Lepuri vajton se ora e tij ishte një "dhuratë e ditëlindjes", dhe Kapelabërësi dhe March i këndojnë "Kënga e jo-ditëlindjes" para tij, përpara se ta hedhin përsëri në pyll. E ngopur me marrëzitë, Liza vendos të shkojë në shtëpi, por rrethinat e saj janë ndryshuar plotësisht dhe ajo humbet. Nga frika se ajo është e humbur përgjithmonë, ajo ulet në një shkëmb të lëkundur.

Macja Cheshire rishfaqet dhe këshillon Lizën të kërkojë nga Mbretëresha e Zemrave drejtime në shtëpi, duke i treguar asaj një "rrugë të shkurtër" te Mbreti dhe kështjellës tiranike të Mbretëreshës. Mbretëresha urdhëron prerjen e kokës e një treshe të kopshtarëve të kartave që luajnë gabimisht trëndafila të bardhë në vend të të kuqve (por i pikturojnë ato për t’i bërë ato të duken të kuqe), dhe e detyron Lizën të luajë kundër saj në një ndeshje krokete, në të cilën flamingo, kartoni roje dhe iriq përdoren si pajisje. Pajisjet manipulojnë lojën në favor të Mbretëreshës. Macja shfaqet përsëri dhe luan një mashtrim për Mbretëreshën, duke bërë që ajo të bie përmbys. Macja zhduket në kohë për ta bërë të duket sikur Liza ishte ajo që e bëri, por përpara se Mbretëresha të urdhërojë ekzekutimin e saj, Mbreti sugjeron një gjyq.

Në gjyqin e Lizës, Kapelabërëso, Lepuri March dhe Gjeri janë thirrur në qëndrim si dëshmitarë, duke festuar shkurtimisht ditëlindjen e Mbretëreshës dhe duke i dhënë asaj një kokë si dhuratë, e cila shndërrohet në Cat. Kaosi pason kur Gjeri, e frikësuar kur Liza tregon Macen, vrapon rreth sallës së gjyqit. Ndërsa Mbretëresha urdhëron ekzekutimin e Lizës, Liza ha copat e kërpudhave të Vemjes që ajo shpëtoi dhe përsëri rritet shumë. Mbreti dhe Mbretëresha urdhërojnë që ajo të largohet nga salla e gjyqit, por ajo refuzon dhe fyen Mbretëreshën. Ndërsa ajo e bën këtë, ajo kthehet në madhësinë e saj normale, dhe Mbretëresha urdhëron ekzekutimin e saj. Liza ikën, dhe Mbretëresha, Mbreti, roje kartash dhe personazhe të tjerë japin ndjekje. Kur ajo arrin në derën e vogël që ajo ndeshi në fillim të filmit, ai i tregon asaj se ajo është në të vërtetë tashmë jashtë, në gjumë. Ajo bërtet me veten të zgjohet; ajo falenderon motrës së saj dhe ata kthehen në shtëpi për çaj.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Alice in Wonderland: Detail View" (në anglisht). American Film Institute. Marrë më 18 maj 2014.
  2. ^ "ALICE IN WONDERLAND (U)". British Board of Film Classification (në anglisht). 3 korrik 1951. Marrë më 18 qershor 2015.
  3. ^ Barrier, Michael (2008). The Animated Man: A Life of Walt Disney (në anglisht). University of California Press. ISBN 978-0520256194.
  4. ^ https://www.imdb.com/title/tt0043274/business