Llërca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Llërcë
Ларце
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
Komuna Zhelinë
Krahina etnografike-
gjeografike
Pollog i Poshtëm
Prefiksi 044

Llërcë, (maqedonisht: Ларце/Larce) ёshtё fshat nё komunën e Zhelinës, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Llërcë gjendet 20 km ne lindje te Tetoves, komuna e Zhelines, perafersishte 3500 banore te gjithe Shqipetar dhe te gjithe Musliman, 400 shtepi, 1 Xhami.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 1868 banorë nga të cilët 1859 ishin Shqiptarë, 5 Maqedonas, 1 Boshnjak, 1 Turk dhe 2 të tjerë.