Sallareva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sallarevë
Седларево
Fshat
noform
Vendndodhja
Sallarevë is located in Republika e Maqedonisë
Sallarevë
Sallarevë
Administrimi
Shteti Flamuri Republika e Maqedonisë
Rajoni Pollog
Komuna Zhelinë
Krahina etnografike/gjeografike Pollog i Poshtëm
Koordinatat 41° 52′ 59″ Veri

21° 7′ 39″ Lindje

Popullsia 1611 banorë (2002)

Sallarevë, (maqedonisht: Седларево/Sedlarevo) ёshtё fshat nё Komunën e Zhelinës, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati i vendosur në një shpat të Malit të Thatë, në një fushëgropë të rrethuar me kodra e male afër fshatit Llakojcë, 19 km në juglindje të Tetovës.

Toponimet të fshatit Sallarevë [1]

 • Pareçe - fushë.
 • Llashnavec - fushë.
 • Guri i Jorgovanit - gur shumë i madh.
 • Bjeshka e Vogël - bjeshkë.
 • Stanica - vend të cilën janë mbledhur fshatarët për të biseduar.
 • Kroji i Ftohet - krua.
 • Kroji i Tahirit - krua.
 • Kroji i Eminit - krua.
 • Te Karija - mal, korie.
 • Izvori i Karis - burim uji.
 • Belenicë - fushë.
 • Krushica - fushë.
 • Përroi i Madh - përrua.
 • Ballavoda - burim me ujë të bardhë.
 • Te Tumba - arë.
 • Përroi i Beqirit - përrua.
 • Te Kroi i Mihones - krua.
 • Te Kroi i Asoit - burim.
 • Te Asoi - arë.
 • Dakati - mal.
 • Kavashnica - rrugë.
 • Kroi i Madh - krua më i madh në fshat.
 • Dheu i kuq - vend.
 • Te Pisha - arë.
 • Guri i Ngulun - arë.
 • Te Arat e Shkreta - ara.
 • Te Kaliba e Ali Begut - arë.
 • Te Urdha e Fellë - arë.
 • Manivar - arë.
 • Tapollat - arë.
 • Te Ara e Dervishit - arë.
 • Te Bunaret - ara.
 • Te Stani i Kases - ara.
 • Polca e Epërme - ara.
 • Polca e Poshtme - ara.
 • Qershia e Sallait - vend.
 • Ballkan - bjeshkë e madhe.
 • Indifaku - mal.
 • Indifaku - arë.
 • Te Kokrrat - vend.
 • Padishte - mal.
 • Shelqet - arë.
 • Shelqet - burim.
 • Kuqulinë - arë.
 • Te Kroi i Jasikës - krua.
 • Te Kroi i Jasikës - arë.
 • Udha e Fezallarve - rrugë nga fisi Feza.
 • Meriza - mal.
 • Gropa e Fezës - arë.
 • Arnica - arë.
 • Udha e Bjeshkës Vogël - rrugë e cila çon deri te bjeshka e vogël.
 • Guri i Madh - gur, shkëmb.
 • Udha e Shkupes - rrugë në të cilën tregtarët udhëtojnë për në treg të Shkupit.
 • Te Zatka e Mlikes - rrugë dhe burim uji.
 • Te Llombi i Deharit - burim dhe mal.
 • Te Shtrapaniket - ara.
 • Te Udha e Mullinit - rrugë.
 • Te Udha e Asoit - rrugë, nga osoj.
 • Te rruga e Ali Fuçkut - rrugë.
 • Te Dardha e Metës - arë.
 • Te Kroji i Memedit - burim.
 • Te Rrafsha e Gurit - vend.
 • Lloka e Epërme - arë.
 • Lloka e Poshtme - arë.
 • Llofka - arë.
 • Ara e Gjatë - arë shumë e gjatë.
 • Vakofet - thonë se ka qenë vend me varreza.
 • Tobahana - bjeshkë.
 • Shtrunga - arë.
 • Shpella e Sefës - shpellë.
 • Qafa e Çiligarvet - qafë mali, arë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 1611 banorë nga të cilët 1605 ishin Shqiptarë, 2 Boshnjakë, dhe 4 të tjerë.[2]

Familjet në fshatin Sallarevë

Beleten - torbeshë (8 shtëpi), Bajlurallaret - prej të parit Bejlur-it. (17 shtëpi), Fezallaret (10 shtëpi), Fuçkallarët (12 shtëpi), Çelallaret (12 shtëpi), Gazdallarë (12 shtëpi), Gultellaret (12 shtëpi), Llomballarët (12 shtëpi), Mlekallarët (6 shtëpi), Kurtallarët (10 shtëpi), Kasallarët (8 shtëpi), Skerallarët (8 shtëpi), Serallarët (10 shtëpi), Sinallarët (20 shtëpi), Stafallarët (23 shtëpi), Hamitallaret (5 shtepi), Cikallaret (5 shtepi), Mlikallaret (8 shtepi) dhe Liamallaret (6 shtepi).[3]Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Zulfi Islami, 'Material Leksikor dhe Onomastik nga Krahinëza e Malit të Thatë të Tetovës', Studime Albanologjike, no.1, 2009, f. 202-204" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 qershor 2012. Marrë më 4 gusht 2012.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
 2. ^ Book 5 - Total population according to the Ethnic Affiliation, Mother Tongue and Religion, The State Statistical Office, Skopje, 2002, f. 102.
 3. ^ "Zulfi Islami, Material Leksikor dhe Onomastik,f. 202-204" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 qershor 2012. Marrë më 4 gusht 2012.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

vendndodhja