LoliRock

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
LoliRock
GjiniaAnimim
Fantazi
Muzikal
Krijuar ngaDavid Michel
Jean-Louis Vandestoc
Regjia ngaJean-Louis Vandestoc
LuajnëLisa Caruso
Léopoldine Serre
Kelly Marot
Karine Foviau
Gilles Morvan
Nessym Guetta
Hugo Brunswick
KompozitoriNobert Gilbert
ShtetiFrancë
Gjuha në prodhimin origjinalFrëngjisht
Nr. i sezoneve1
Nr. i episodeve26
Prodhimi
Prodhuesi kryesorJean-Louis Vandestoc
Kohëzgjatja22 minuta
Kompanitë e prodhimitMarathon Media
Zodiak Kids
Transmetimi
Formati i pikturës1080i: HDTV
Transmetimi i parë18 tetor 2014–vijon
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

LoliRock është një serial i animuar francez, prodhuar nga Marathon Media dhe Zodiak Kids. U krijua nga Jean-Louis Vandestoc me skenar të Madellaine Paxson.[1] Seriali e dha premierën për herë të parë në Francë, më 18 tetor 2014, në kanalin France 3. Në Shqipëri transmetohet nga Bang Bang dhe nga Disney Channel.[2]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Iris është një vajzë adoleshente e cila pëlqen të këndojë dhe t'i ndihmojë të tjerët. Megjithatë, kur ajo këndon, gjëra të çuditshme ndodhin. E inkurajuar nga shoqja e saj e ngushtë, Iris bën audicion për një grup roku, por fuqia e saj e shkatërron dhomën dhe ajo sulmohet nga dy të panjohur. Dy vlerësueset në audicion, Talia dhe Auriana i vijnë në ndihmë dhe i shpjegojnë se ajo është një princeshë me fuqi magjike e cila duhet ta shpëtojë mbretërinë e saj Ephedia nga kthetrat e një magjistari të ligë.

Zërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roli Frëngjisht Anglisht Shqip
Iris Lisa Caruso Kazumi Evans Suela Xhonuzi
Talia Kelly Marot Ashleigh Ball Esmeralda Metka
Auriana Léopoldine Serre Tabitha St. Germain Laura Nezha
Gramorr Gilles Morvan Mackenzie Gray Gëzim Rudi
Praxina Karine Foviau Kelly Sheridan Klodiana Keco
Mephisto Nessym Guetta Vincent Tong Jorke Broka
Nathaniel Hugo Brunswick Matt Ellis Ilir Muhametaj
Aunt Ellen Magali Rosenzweig Tabitha St. Germain Albana Sançolli
Charlie Julien Crampon Brad Swaile Lorenc Kaja
Gina Claire Bouanich Shannon Chan-Kent Anisa Dervishi

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Marathon's LoliRock" (në anglisht). kidscreen.com.
  2. ^ Jenkins, Bob (1 tetor 2013). "LoliRock". License! Global (në anglisht). UBM. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2023. Marrë më 19 qershor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]