Lontra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lontra
Lundërzat e lumejnve amerikanoverior (Lontra canadensis)
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Lontra
Lloji i species
Lutra canadensis
Schreber, 1777
Speciet

L. canadensis
L. felina
L. longicaudis
L. provocax
L. weiri

Lontra është një gjini e lundërzave nga Amerika .[1]

Speciet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këto specie u përfshinë më parë në gjininë Lutra , së bashku me lundërzat evroaziatike , por ato tani janë transferuar në një gjini të veçantë. Gjinia përfshin katër lloje të gjalla fosile të gjalla dhe të njohura:

Speciet e gjalla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fotoja Emri shkencor Emri i zakonshëm Gama
Lontra canadensis Lundërza e lumejnve amerikanoverior Amerika veriore
Lontra provocax Lundërza e lumejnve jugorë Kili dhe Argjentina
Lontra longicaudis Lundërza neotropikale Amerika Qendrore, Amerika e Jugut dhe ishulli i Trinidad
Lontra felina Lundërza detare Amerika e Jugut

Speciet e zhdukura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri shkencor Emri i zakonshëm Gama
Lontra weiri Lundërza e Veirit Plioceni i Amerikës veriore[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wozencraft, W. C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D. E.; Reeder, D. M. (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ K. A. Prassack (korrik 2016). "Lontra weiri, sp. nov., a Pliocene river otter (Mammalia, Carnivora, Mustelidae, Lutrinae) from the Hagerman Fossil Beds (Hagerman Fossil Beds National Monument), Idaho, USA". Journal of Vertebrate Paleontology. 36 (4): e1149075. doi:10.1080/02724634.2016.1149075. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)