Lorp-Sentaraille

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nor dhe Shën Arajë
Komunë
Vendlindja e Aristide Bergès, në Nor dhe Shën Arajë
Vendlindja e Aristide Bergès, në Nor dhe Shën Arajë
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiAriège
QarkuSaint-Girons
KantoniPortes du Couserans
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Bernard Lamary[1]
Sipërfaqja
1
6.150 km2 (2.375 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.461
 • Dendësia240/km2 (620/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
09289 /09190
Lartësia354–418 m (1,161–1,371 ft)
(avg. 365 m or 1,198 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Lorp-Sentaraille ( shqiptimi frëngjisht: [lɔʁp sɑ̃taʁaj] ; Ocitanisht: Lòrp e Senta Aralha ; Shqip: Nori dhe Shën Araja) është një komunëdepartamentin AriegeFrancën jugperëndimore.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962651—    
1968697+7.1%
1975852+22.2%
1982944+10.8%
19901.092+15.7%
19991.138+4.2%
20081.251+9.9%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.