Malet e Lumbardhit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Shih: Lumbardhi (kthjellim).

Malet e Lumbardhit janë male të cilat shtrihen në territorin e komunës së Pejës dhe Deçanit. [1] Maja më e lartë e tyre është maja e Guri i Verdhë (Gurit të Kuq) me një lartësi mbidetare prej rreth 2522 metra [2] mbi nivelin e detit. [3] [4] [5] [6]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lumbardhi sa Geonames.org (cc-by); post updated 2010-02-17; database download sa 2015-05-23
  2. ^ Lafe, Emil, red. (2009). Fjalor Enciklopedik Shqiptar [Encyclopedic Dictionary of Albania]. 2. Tiranë: Akademia e Shkencave e Shqipërisë. f. 1573. ISBN 9789995610272. OCLC 426069353.
  3. ^ https://mapcarta.com/13922492
  4. ^ https://www.google.com/maps/place/Lumbardh/@42.6565375,20.1835892,4871m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x1352f97b07c631d7:0xf6575c19997adbd3!8m2!3d42.6530691!4d20.1961005
  5. ^ https://geographic.org/geographic_names/name.php?uni=503785&fid=3570&c=kosovo
  6. ^ "Kopje e arkivuar" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 nëntor 2017. Marrë më 30 dhjetor 2017.

42°38′57″V 20°09′50″L / 42.64917°V 20.16389°L / 42.64917; 20.16389Koordinatat: 42°38′57″V 20°09′50″L / 42.64917°V 20.16389°L / 42.64917; 20.16389