Jump to content

Manduel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Manduel
Bashkia e Manduelit
Bashkia e Manduelit
Stema Manduel
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Jean-Jacques Granat
Sipërfaqja
1
26.460 km2 (10.216 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
7.092
 • Dendësia270/km2 (690/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Manduel ( shqiptimi frëngjisht: [mɑ̃dɥɛl] ; Ocitanisht: Manduèlh ; Shqip: Manduel) është një komunëdepartamentin GardFrancën jugore. Stacioni Nimes-Pont-du-Gard, me lidhje me shpejtësi të lartë me Parisin dhe Përpinjanin dhe shërbime rajonale në Avinjon, Nîmes dhe Montpelje, ndodhet në komunë.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19361.459—    
19461.096−24.9%
19541.314+19.9%
19621.573+19.7%
19681.649+4.8%
19752.389+44.9%
19823.554+48.8%
19905.579+57.0%
19995.748+3.0%
20075.725−0.4%
20126.128+7.0%
20176.814+11.2%