Manza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Manza
Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Durrësit
Rrethi Rrethi i Durrësit
Targat e automjeteve DR
Popullsia 2 962 banorë
Aeroporti Nënë Tereza km nga Manza
Faqja zyrtare
Politika
Kryetari Bujar Huqi
Partia udhëheqëse Partia Demokratike
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Manza është vendbanim në Rrethin e DurrësitShqipërisë. Fshati është kryeqendra e Bashkisë Manzë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albanologu dhe eksploratori Hahn kur kaloi në këtë zonë e përshkroi:

"Rrethi Nderrénje ndahet në dy distrikte: në Manskurinë (Manskuria) e madhe dhe të vogël, ndon♪se ky emër përdoret vetëm në dokumentat zyrtare, ndërsa në masën e popullit bëhet fjalë për Manzën (Maneçe) e madhe dhe të vogël. Barleti e quan krahinën ndërmjet Durrësit dhe Tiranës Scuria dhe njofton që në kohën e Skënderbeut ajo ka qenë pronë e Skurajve.[1]"

Shuflaj identifikon dy Skurje, Man-skurinë e madhe dhe të vogël - siç shkruan Muzaka (tutte due Scurie)[2].

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hahn J., Udhëtim nëpër viset e Drinit e të Vardarit, përkthyer nga Pjetër Radiqi, Tiranë: Geer, 2001. fq. 18. ISBN 99927-738-8-X
  2. ^ Shuflaj M., Serbë dhe shqiptarë, përkthyer nga Hasan Çipuri, Tiranë: Toena, 2004, fq. 41. ISBN 99927-1-854-4

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]