Jump to content

Marco Ureña

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marco Ureña

Me Kubanin në vitin 2012
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMarco Danilo Ureña Porras
Datëlindja (1990-03-05) 5 mars 1990 (34 vjeç)
VendlindjaSan José, Kosta Rikë
Gjatësia1.79 m (5 ft 10 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Los Angeles FC
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2008–2010Alajuelense59(10)
2011–2014Kuban Krasnodar31(0)
2014FC Midtjylland (huazim)8(2)
2014–FC Midtjylland3(1)
Karriera ndërkombëtare
2009–Kosta Rika30(9)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 24 dhjetor 2014
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 24 dhjetor 2014

Marco Danilo Ureña Porras, njohur si Marco Ureña (lindur më 5 Mars 1990San José) është një futbollistë kosta rikan i cili luan si sulmues me klubin danez FC Midtjylland dhe me kombëtaren kosta rikane.[1]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ureña filloi karrierën e tij te skuadra e Primera División Alajuelense dhe në Mars 2011, ai u bashkua me klubin e Premier Ligës Ruse Kuban Krasnodar.[2] Ai nuk arriti të shënojë asnjë gol në Premier Ligën Ruse.

Në gusht 2014, ai kaloi te klubi i Superligës Daneze FC Midtjylland në një marrëveshje katër mujore.[3] Kontrata më vonë u bë e vlefshme deri më 10 dhjetor 2014.[4]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ureña mori pjesë me Kosta Rikën U–20 në 2009 Kupën e Botës U–20[5] ku Kosta Rika e mbylli në vendin e katërt pasi humbi kundër Hungarisë në ndeshjen për vendin e tretë. Ai shënoi tre gola gjatë turnamentit.

Në vitin 2009, ai bëri debutimin e tij me kombëtaren e parë kosta rikane në një ndeshje kundër Venezuelës.[6]

Në qershor 2014, ai ishte në skuadrën e Kosta Rikës që do të luante në Kupën e Botës 2014.[7] Në ndeshjen e parë të skuadrës në fazën e grupeve, ai shënoi golin e tretë për Los Ticos në suksesin 3–1 kundër Uruguajit.[8]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ureña duke mpshtur Fernando Muslerën për të shënuar kundër UruguajitKupën e Botës 2014

Redaktuar më 3 shtator 2014 [9]

Performanca Liga Kupa Kontinenti Total
Sezoni Klubi Liga Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
2011-12 Kuban Krasnodar Russian Premier League 20 0 1 0 21 0
2012–13 6 0 1 0 7 0
2013–14 5 0 1 0 2 0 7 0
2014–15 FC Midtjylland Danish Superliga 7 1 0 0 0 0 2 0
Total Rusi 31 0 3 0 2 0 36 0
Danimarkë 7 1 0 0 0 0 7 1
Karriera në total 38 1 3 0 2 0 43 1

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren kosta rikane.
Nr. Data Vendi Kundështari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 16 janar 2011 Estadio Rommel Fernandez, Panama Flamuri Guatemala 1–0 2–0 2011 Copa Centroamericana
2. 16 janar 2011 Estadio Rommel Fernandez, Panama Flamuri Guatemala 2–0 2–0 2011 Copa Centroamericana
3. 23 janar 2011 Estadio Rommel Fernandez, Panama Flamuri Hondurasi 2–1 1–2 2011 Copa Centroamericana
4. 9 shkurt 2011 Estadio Olímpico Luis Ramos, Venezuelë Flamuri Venezuela 2–1 2–2 Ndeshje Miqësore
5. 5 qershor 2011 Stadiumi Cowboys, Shtetet e Bashkuara Flamuri Kuba 1–0 5–0 2011 CONCACAF Kupa Gold
6. 5 qershor 2011 Stadiumi Cowboys, Shtetet e Bashkuara Flamuri Kuba 3–0 5–0 2011 CONCACAF Kupa Gold
7. 12 qershor 2011 Soldier Field, Shtetet e Bashkuara Flamuri Meksika 4–1 1–4 2011 CONCACAF Kupa Gold
8. 14 qershor 2014 Estádio Castelão, Brazil Flamuri Uruguaji 3–1 3–1 2014 FIFA Kupa e Botës
9. 3 shtator 2014 RFK Memorial Stadium, Shtetet e Bashkuara Stampa:Country data Nicaragua Nikaraguaja 3–1 3–1 2014 Copa Centroamericana

Golat e tjerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Data Vendi Kundështari Goli Rezultati Kompedicioni
1 16 janar 2007 Suwon Flamuri Koreja e Jugut 2–0 Fitore 2007 FIFA U–17 Kupa e Botës
2 16 janar 2009 Kajro Flamuri Egjipti 2–0 Fitore 2009 FIFA U–20 Kupa e Botës
3 23 janar 2009 Kajro Flamuri Emiratet e Bashkuara Arabe 2–1 Fitore 2009 FIFA U–20 Kupa e Botës
4 9 shkurt 2009 Kajro Flamuri Hungaria 1–1 Barazim 2009 FIFA U–20 Kupa e Botës

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ureña është martuar me Ana Paula Aguilar në maj 2014.[10]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Profili i Marco Urenës". soccerway.com. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "МАРКОС УРЕНЬЯ СТАНЕТ ИГРОКОМ КУБАНИ". FC Kuban Krasnodar. 3 mars 2011. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2011. Marrë më 12 nëntor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "FC Midtjylland lejer VM-spiller". FC Midtjylland. 29 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2014. Marrë më 12 nëntor 2014. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "FCM sikrer sig Ureña permanent". FC Midtjylland. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2014. Marrë më 10 dhjetor 2014. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "FIFA U-20 World Cup Egypt 2009 List of Players" (PDF). FIFA. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 9 korrik 2014. Marrë më 9 qershor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Marco URENA". FIFA. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2014. Marrë më 20 qershor 2014. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Costa Rica World Cup 2014 squad". The Telegraph. 2 qershor 2014. Marrë më 20 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ ""Brazil 2014′ – Suprizon Kosta Rika, mposht 3-1 Uruguajin". Ata.gov.al. 14 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2014. Marrë më 20 qershor 2014. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "M.Ureña". Soccerway. Marrë më 12 nëntor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ Marco Ureña se sudó la camiseta y le anotó un tanto al amor - Nación Stampa:Es

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]