Marguestau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Margeshti
Margestau (Ocitanisht, Frëngjisht)
Komunë
Kisha në Margesht
Kisha në Margesht
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiGers
QarkuCondom
KantoniGrand-Bas-Armagnac
NdërkomunalitetGrand-Armagnac
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Anthony Ferreira[1]
Sipërfaqja
1
3.210 km2 (1.239 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
60
 • Dendësia19/km2 (48/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
32236 /32150
Lartësia101–148 m (331–486 ft)
(avg. 140 m or 460 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Marguestau ( shqiptimi frëngjisht: [maʁɡɛsto] ; Shqip: Margesht) është një komunëdepartamentin GersFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Margeshti dhe komunat përreth

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196288—    
196877−12.5%
197577+0.0%
198264−16.9%
199066+3.1%
199959−10.6%
200862+5.1%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 9 gusht 2021.