Marianne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Busta e Marianne skalitur nga Théodore Doriot në senatin francezë

Marianne është simbol kombëtar i Republikës së Francës, një personifikim i lirisë dhe arsyes, dhe një portretizim i Perëndeshës së Lirisë.

Marianne shfaqet në shumë vende në Francë dhe mban një vend nderi në sallat e bashkive dhe në gjykata. Ajo simbolizon Triumfin e Republikës, një skulpturë prej bronzi me pamje nga Place de la Nation në Paris dhe përfaqësohet me një statujë tjetër pariziane në Place de la République. Profili i saj qëndron në logon zyrtare të qeverisë të vendit, është gdhendur në monedhat euro franceze dhe shfaqet në pulla postare franceze;[1] ajo ishte gjithashtu e paraqitur në monedhën e mëparshme franga. Marianne është një nga simbolet më të shquara të Republikës Franceze dhe përdoret zyrtarisht në shumicën e dokumenteve qeveritare. Marianne është një simbol i rëndësishëm republikan. Si një ikonë kombëtare ajo përfaqëson kundërshtimin ndaj monarkisë dhe kampionatit të lirisë dhe demokracisë kundër të gjitha formave të shtypjes. Simbolet e tjera kombëtare të Francës përfshijnë flamurin e trekëndëshit, motoja kombëtare Liberté, égalité, fraternité, himni kombëtar "La Marseillaise", stema dhe guarnicioni zyrtar i Francës.

Prejardhja e emrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kohën e Revolucionit francez, kur njerëzit më të zakonshëm po luftonin për të drejtat e tyre, dukej e përshtatshme për të emëruar Republikën pas emrave më të zakonshëm të grave franceze: Marie (Mary) dhe Anne. Llogaria e bërë nga shfrytëzimet e tyre nga revolucionarët shpesh përmbante një referencë për një Marianne (ose Marie-Anne) të caktuar që mbante një kapelë frigji. Kjo vajzë e bukur e legjendës i frymëzoi revolucionarët dhe u kujdes për ata të plagosur në betejat e shumta në të gjithë vendin.

Një zbulim i kohëve të fundit tregon se përmendja e parë me shkrim e emrit të Marianne për të caktuar republikën u shfaq në tetor 1792 në Puylaurens në departamentin e Tarn pranë Toulouse. Në atë kohë njerëzit përdorën për të kënduar një këngë në dialektin provansal të Oksitanisë nga poeti Guillaume Lavabre: "La garisou de Marianno" (frëngjisht: "La guérison de Marianne", "shërimi i Marianne (nga sëmundja)"). Në atë kohë Marie-Anne ishte një emër shumë i popullarizuar; sipas Agulhon, ajo "u zgjodh për të caktuar një regjim që gjithashtu e pa veten si popullore".[2]

Disa besojnë se emri erdhi nga emri i jezuitit spanjoll Juan de Mariana, një teoricist i shekullit 16-të i tiranizmit. Të tjerë mendojnë se ishte imazhi i gruas së politikanit Jean-François Rewbell: sipas një historie të vjetër 1797, Barras, një nga anëtarët e Directoire, gjatë një mbrëmjeje të kaluar në Rewbell, pyeti zonjën e saj për emrin e saj - "Marie-Anne , "ajo u përgjigj: "Përkryer", Barras bërtiti, "Është një emër i shkurtër dhe i thjeshtë, i cili i përshtatet republikës po aq sa edhe vetë, zonjë".

Përkufizimi i artistit Honoré Daumier në vitin 1848, si një nënë që ushqente dy fëmijë, Romuli dhe Remi, ose nga skulptori François Rude, gjatë monarkisë së korrikut, si një luftëtar që shprehte La MarseillaiseArc de Triomphe de l'Étoile, janë të pasigurtë.

Emri i Marianne gjithashtu duket të jetë i lidhur me disa shoqëri sekrete republikane. Gjatë Perandorisë së Dytë, njëri prej tyre, anëtarët e të cilit ishin betuar për të rrëzuar monarkinë, e kishte marrë emrin e saj.

Sidoqoftë, ajo është bërë një simbol në Francë: konsiderohet si personifikim i Republikës, ajo shpesh ishte përdorur në ikonografinë republikane - dhe nganjëherë ishte karikaturuar dhe fyer nga ata kundër republikës, sidomos royalistëve dhe monarkistëve.

Logoja e Qeverisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klatërt-bardhë-kuq, Marianne, Liberté, égalité, fraternité, Republikë: këto simbole kombëtare përfaqësojnë Francën, si shtet dhe vlerat e saj. Që nga shtatori i vitit 1999, ato janë kombinuar në një "identifikues" të ri të krijuar nga qeveria e Gauche Plurielle së Lionel Jospin nën kujdesin e Shërbimit Informativ të Qeverisë Franceze (SIG) dhe zyrtarëve të marrëdhënieve me publikun në ministritë kryesore. Si një identifikues federativ i departamenteve të qeverisë, duket në një gamë të gjerë të broshurave materiale, publikimeve të brendshme dhe të jashtme, fushatave të publicitetit, titujve të letrave, kartelave të biznesit etj., Që dalin nga qeveria, duke filluar me ministritë e ndryshme (të cilat janë të aftë të vazhdojnë të përdorin logon e tyre në kombinim me këtë) dhe prefekturat dhe departamenteve.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Marianne on French stamps
  2. ^ Agulhon 1981, p. 10.
  3. ^ Service d'Information du Gouvernement (24 shtator 1999). "Charte Graphique de la Communication Gouvernementale" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 janar 2012. Marrë më 23 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)