Mario Yepes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mario Yepes

Yepes në vitin 2019
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMario Alberto Yepes Díaz
Datëlindja (1976-01-13) 13 janar 1976 (47 vjeç)
VendlindjaCali, Kolumbi
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)
PozicioniQendër mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
San Lorenzo
Numri3
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1994–1997Cortuluá76(7)
1997–1999Deportivo Cali93(11)
1999–2002River Plate76(6)
2002–2004Nantes73(2)
2004–2008Paris Saint-Germain115(8)
2008–2010Chievo63(1)
2010–2013Milan38(1)
2013–2014Atalanta25(0)
2014–San Lorenzo20(0)
Karriera ndërkombëtare
1999–2014Kolumbia102(6)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 29 qershor 2015
‡ National team caps and goals correct as of 29 qershor 2015

Mario Alberto Yepes Díaz (lindur më 13 janar 1976) është futbollist profesionist kolumbian i cili luan si mbrojtës me skuadrën argjentinase San Lorenzo. Yepes është i njohur për kohën e tij te Paris Saint-Germain ku ai konsiderohej si një nga mbrojtësit më të mirë të asaj kohe duke fituar edhe pseudonimin "Super Mario" përpara se të kalonte te Chievo.[1][2] Ai gjithashtu ka shërbyer edhe si kapiten i kombëtares kolumbiane në periudhën 2008–2014. Pasi kishte filluar karrierën e tij futbollistike në vitin 1999, dhe pasi kishte luajtur edhe me Kolumbinë gjatë asaj kohe, Yepes ishte vetëm një nga dy lojtarët që beheshin që ishin me të vërtetë pjesë e gjeneratës së artë të Kolumbisë në vitet e vonshme 1990'/vitet e para 2000' që fitoi 2001 Copa América dhe që u mbyll në vitin 2003. Ai gjithashtu ka qënë edhe pjesë e gjeneratës së artë të Kolumbisë që filloi në vitin 2013. Faryd Mondragón është futbollisti tjetër kolumbian, por u tërhoq zyrtarisht nga futbolli në vitin 2014.[1][3][4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Mario Yepes offered - Chronicle". newcastle-online.org. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2014. Marrë më 10 shtator 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Passato glorioso di Super Mario Yepes". YouTube.com. Marrë më 5 qershor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Yepes: We'll be raring to go". fifa.com. 15 prill 2011. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2011. Marrë më 4 maj 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Mario Yepes será el capitán de Colombia". Terra Networks, S.A. 8 tetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2011. Marrë më 9 gusht 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]