Marius Dervishi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marius Dervishi
Marius Dervishi.jpg
U lind21 Maj 1995(1995-05-21)
KombësiaShqiptar
PunësimiVloger, Këngëtar,Aktor

Marius Dervishi apo i njohur me nofken Zebervoki ështe nje vloger[1],këngëtar dhe aktor Shqiptar i njohur dhe i shquar më shumë ne zhanrin komik. Ai per publikun Shqiptar u be i njohur me ane te skeqeve dhe videoimitimeve te vipave ne Instagram.Poashtu ka te realizuara dy këngë ne te njejten tematik dhe nje film i titulluar Sedër me premierë ne vjeshten e 2019.[2][3] Është i lindur më 21 Maj 1995 në Tiranë. Aktualisht është student ne Univerzitetin e Tiranës ne drejtimin administrim biznesi.

Karierra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si Vloger dhe Influencues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zebervoki është një emër artistik ku sipas artistit është influencuar nga filmi Liza në Botën e Çudirave."Ishte përbindeshi Jaberwocky dhe duke dashur t’a përshtas në shqip dhe më shqiptarçe e bëra Zebervoki."[4]

I njohur per personalitetin artistik dhe humoristik nga shoqeria Zebervoki e nisi rrugetimin e tij kur shperndau per here te pare nje video imitim ne Instagram në vitin 2017 qe u be virale kudo ne rrjet.[5] Për vetëm 18 muaj ai ka arritur të ketë mbi 120 mijë ndjekës dhe videot e tij arrijnë në 3 milion shikime.[4]

Si këngëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 14 maj publikon kengen e tij te pare "Me terezi" qe numeroi ne nje kohe te shkurter nje shifer prej mbi gjysëm milioni shikime ne youtube duke u bere virale[5] duke e pasuar ate me nje keng tjeter "Ska dashni"

Si Aktor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 29 Prrill 2019 ai nisi te realizoj filmin e pare te tij "Seder" ku kishte rolin si aktori kryesor,regjisor dhe producent.Me 19 Shtator Zebervoki arriti te realizoj filmin e pare shqiptar te zhanrit komedi-aksion-drame dhe e transmentoi filmin ne te gjithe kinemate e vendit dhe te shteteve fqinj me nje numer te madh shikueshmerie.

Një film, i cili ka në qendër realitetin e shoqërisë shqiptare dhe që ndërthur zhanrin komedi, dramë dhe aksion, është film 110 minuta, ka një kast prej 70 aktorësh,rolet kryesore kryesore janë Zebervoki dhe Arber Xhemali bodybuilderi i njohur shqiptar[6]. Vlen të përmendet dhe pjesëmarrja  e një prej aktorëve më të spikatur të kinematografisë shqiptare, Mehdi Malkaj.Gjithçka nis pas një sherri me dy fëmijëve duke filluar më pas deri tek përdorimi i armëve.[7]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film
Viti Titulli Roli Shënime
2019 Sedër Kryesor

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Zebervoki Instagram Influencer Profile ninjaoutreach.com
  2. ^ Zone e lire - Kinema/ Zebervoki vjen me filmin `Seder`
  3. ^ Bëri filmin e tij të parë, Zebervoki zbulon sa para harxhoi për të Lexo më shumë tek ZONEELIRE.AL Arkivuar 24 korrik 2020 tek Wayback Machine Publikuar me 24 Korik 2020. Marrë më 24 Qershor 2020.
  4. ^ a b Si lindi “Zebervoki”, cili është saktësisht kuptimii i tij?intervista.al. Shtator 20, 2019. Marrë më 24 gusht 2020.
  5. ^ a b https://www.youtube.com/watch?v=MMnDW43zd6w
  6. ^ "Xhemaili, kampioni shqiptar i bodybuilding kualifikohet për në "Mister Univers"". Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2020. Marrë më 24 korrik 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ “Sedër”, gjithçka nis nga… Arkivuar 25 korrik 2020 tek Wayback MachineTV Klan 20/09/2019.