Jump to content

Mark Thompson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mark Thompson
Mark Thompson at SXSW in 2016
Pasuar ngaGeorge Entwistle
Të dhëna vetjake
U lind më
Mark John Thompson

31.07.1957
London, Angli
NënshtetësiaAnglez
Bashkëshortja/et
Jane Blumberg
(m. 1987)
Fëmijët3
ArsimimiStonyhurst College
ShkollimiMerton College, Oxford

Sir Mark John Thompson (lindur më 31 korrik 1957 [1] [2] ) është një ekzekutiv i mediave britanike i cili është Kryetar i Bordit të Drejtorëve të Ancestry, kompania më e madhe e gjenealogjisë fitimprurëse në botë, dhe Kryeshefi Ekzekutiv CNN. [3] Ai është ish- presidenti dhe shefi ekzekutiv i kompanisë The New York Times . Nga viti 2004 deri në vitin 2012, ai shërbeu si Drejtor i Përgjithshëm i BBC-së, dhe më parë ishte Shefi Ekzekutiv i Channel 4 . Në vitin 2009, Thompson u rendit si personi i 65-të më i fuqishëm në botë nga revista Forbes . [4]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sir Mark John Thompson, i lindur më 31 korrik 1957, është një ekzekutiv britanik i medias me një karrierë të dalluar në industrinë e medias. Aktualisht ai shërben si Kryetar i Bordit të Drejtorëve të Ancestry, kompanisë më të madhe në botë me fitim në fushën e gjenealogjisë, dhe si Drejtori i Përgjithshëm i Cable News Network (CNN). Rolet e tij udhëheqëse në këto organizata të njohura e bëjnë atë një figurë të rëndësishme në sektorin e medias.

Para pozicioneve të tij aktuale, Thompson ishte President dhe Drejtor i Përgjithshëm i Kompanisë New York Times, duke treguar aftësinë e tij për të udhëhequr organizata të mëdha mediatike. Mandati i tij në Kompaninë New York Times është shënuar për ndikimin e tij në drejtimin dhe strategjinë e kompanisë në peizazhin në ndryshim të medias.

Një nga kapitujt më të spikatur në karrierën e Thompson ishte roli i tij si Drejtor i Përgjithshëm i BBC-së nga 2004 deri në 2012. Udheheqja e tij në BBC u shënua nga nisma dhe zhvillime të rëndësishme, përfshirë zgjerimin e shërbimeve dixhitale dhe në linjë, të cilat kanë pasur një ndikim të qëndrueshëm në organizatë dhe në industrinë më të gjerë të medias. Punën e Thompson në BBC e solidifikoi reputacionin e tij si një ekzekutiv i medias që mendon përpara dhe efektiv, i aftë të udhëheqë organizata të mëdha gjatë periudhave të ndryshimit dhe sfidave.

Kontributet e tij në industrinë e medias u njohën në nivelet më të larta, pasi u nderua me titullin e kalorësit nga Mbreti Charles III për shërbimet ndaj medias. Ky nder reflekton rëndësinë e kontributeve të tij dhe respektin që ka fituar gjatë karrierës së tij.

Arsimi i tij përfshin diplomimin me notën më të lartë në Anglisht nga Kolegji Merton, duke nënvizuar më tej kuptimin dhe vlerësimin e tij të thellë për përmbajtjen dhe tregimin e historive. Karriera e tij filloi në BBC, ku u bashkua fillimisht si trajnues i prodhimit në vitin 1979, për të vazhduar më pas të punojë deri në pozicione të rëndësishme udhëheqëse. Ky udhëtim përmes rradhëve të BBC-së i ofroi atij një kuptim të gjithanshëm të industrisë së medias, nga krijimi i përmbajtjes deri te menaxhimi strategjik.

Gjatë gjithë karrierës së tij, Thompson ka qenë në avantgardë të inovacionit dhe udhëheqjes në mediat. Punët e tij kanë ndikuar në mënyrë të konsiderueshme në peizazhin e medias globale, duke treguar aftësinë e tij për të përshtatur dhe udhëhequr në një mjedis që ndryshon me shpejtësi. Rolet e tij udhëheqëse në Ancestry, CNN, Kompaninë New York Times, dhe BBC tregojnë një karrierë të kushtuar për përsosmëri në media dhe një ndikim të thellë në industri.

Mark Thompson raportoi ne 1980 se rreth 580,000 banorë të Kosovës u arrestuan, u morën në pyetje, dhe u internuan. Mijëra prej këtyre humbën punën ose u përjashtuan nga institucionet arsimore. Gjatë kësaj kohe tensionet vazhdonin të rriteshin.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thompson është një katolik romak dhe u arsimua në shkollën publike jezuite angleze, Kolegji Stonyhurst, nga 1970 deri në 1975. Në vitin 2010, The Tablet e emëroi atë si një nga katolikët më me ndikim në Britani. [5] Thompson jeton në Shtetet e Bashkuara me gruan e tij, Jane Blumberg (vajza e Baruch Samuel Blumberg ) me të cilën u martua në 1987. Ata kanë dy djem dhe një vajzë. [6] [7] [8]


Në vitin 2011, Thompson iu dha një Doktor Nderi nga Universiteti Edge Hill, [9] dhe 2015, atij iu dha Doktor Nderi i Letrave nga Universiteti Sacred Heart . [10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "THOMPSON, Mark John Thompson," in Who's Who 2009 (London: A & C Black, 2008); online ed., (Oxford: OUP, 2008), . Retrieved 25 January 2009.
  2. ^ "Thompson, Mark John Thompson". Who's Who 2021. Oxford University Press. doi:10.1093/ww/9780199540884.013.U37546. ISBN 978-0-19-954088-4. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Ancestry® Announces the Appointment of Mark Thompson as Chairman of the Board of Directors". Ancestry.com. Marrë më 1 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The World's Most Powerful People". Forbes. 11 nëntor 2009. Marrë më 9 dhjetor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "The Tablet's Top 100". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2016. Marrë më 4 mars 2024. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "NS Profile – Mark Thompson". New Statesman. 3 maj 2004. Marrë më 9 dhjetor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Edgecliffe-Johnson, Andrew (17 gusht 2012). "The BBC boss off to New York to change the Times". Financial Times. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2022. Marrë më 17 shtator 2020. Mark Thompson stopped in Manhattan this week, en route to a holiday in Maine, to sign the contract that will bring him across the Atlantic in November as the New York Times' next chief executive. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "An Interview with Mark Thompson". British American Banking. 8 tetor 2019. Marrë më 17 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "BBC's Mark Thompson receives honorary award". 22 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2022. Marrë më 4 mars 2024. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Sacred Heart University's 49th Commencement Speakers Announced". Hartford Courant. 22 prill 2015. Marrë më 17 shtator 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]