Markaz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Markazu Ssaqafathi Ssunniyya është një universiteti Ndërkombëtar i vendosur në Kerala. Sheikh Aboobacker Ahmed është kancelari i Jamia që nga viti 1978 dhe Dr. Hussain Saqafi Chullikkod është zëvendës kancelari. ajo ndodhet 14 kilometra në lindje të Kozhikode qytetit. Gurin e themelit u hodh nga dijetar Islam nga Arabia Saudite Sejid Muhamed ibn Alawi al-Maliki al-Makki. Ajo ka afërsisht 20,000 studentët që studiojnë kur'anin, Hadithin, Fik'h, Artit, Shkencës dhe Teknologjisë, Teologji nën institute të ndryshme. është bërë një prej më të mëdhave institucionet arsimore në Indi dhe ka 40 markazes sigurimin e arsimit nga e para të shkollës për master të nivelit me fetare të trajnimit. Ajo është duke luajtur një kyç roli për rishfaqjen e komunitetit Musliman. Ajo është e sigurt të qiellit për jetimët dhe të varfrit. E bamirësisë shërbimeve për nevojtarët dhe të varfërit janë objektivi kryesor i Markaz. Markaz është një nga disa Islame organet arsimore të këtij lloji në botë dhe më e madhe social-kulturore dhe fetare qendër në Indi.

Marrëdhëniet ndërkombëtare dhe Përkatësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turqia (me Fatih University), Malajzia (IIUM), emiratet e bashkuara arabe (me Al Qasimia Universiteti), Egjipt (me Al-Azhar Universiteti) Jordan (me Botën Islame, të Shkencës dhe të Arsimit Universitar), mbretëria e BASHKUAR (me Islam Dorëshkrimi Shoqata), Jemen (me Dar al-Mustafa).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]