Jump to content

Marrëveshja e Judës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Juda bën një ujdi me priftërinjtë, e përshkruar nga Duccio, fillimi i shekullit të 14-të
Pazari i Judës, afresk nga Lippo Memmi, shekulli i 14-të

Marrëveshja e Judës ose pazari i Judës është një episod biblik që lidhet me jetën e Jezusit, i cili është regjistruar në të tre Ungjijtë sinoptikë, Mateu 26:14–16, Mark 14:10–11 dhe Luka 22:1–6. Tregon se si Juda Iskarioti bëri një ujdi me krerët e priftërinjve judenj për të tradhtuar Jezusin.

Rrëfimet biblike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ungjilli i Mateut specifikon se Juda mori tridhjetë copë argjendi:

Atëherë një nga të dymbëdhjetët, ai që quhej Judë Iskarioti, shkoi te krerët e priftërinjve dhe i pyeti: "Çfarë doni të më jepni nëse t'jua dorëzoj?". Kështu ata numëruan për të tridhjetë monedha argjendi. Që atëherë Juda kërkoi një mundësi për ta dorëzuar.

Ungjilli i Markut dhe Ungjilli i Lukës nuk përmendin asnjë çmim. Ungjilli i Lukës thotë se Satani hyri në Judë për ta nxitur atë për pazarin:

Tani po afrohej festa e të Ndormëve, e quajtur Pashka, dhe krerët e priftërinjve dhe skribët kërkonin një mënyrë për të hequr qafe Jezusin, sepse kishin frikë nga populli. Atëherë Satanai hyri te Juda, i quajtur Iskariot, një nga të Dymbëdhjetët. Dhe Juda shkoi te krerët e priftërinjve dhe te rojet e tempullit dhe foli me ta se si mund ta tradhtonte Jezusin. Ata u gëzuan dhe ranë dakord t'i jepnin para. Ai pranoi dhe kërkoi një mundësi për t'ua dorëzuar Jezusin, kur nuk kishte turmë.

Analiza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjala që përkthehet "i numëruar" (greqisht estēsan) në përkthimet moderne si Good News Translation dhe New International Version shfaqet si "ata i caktuan" në Biblën e Gjenevës, "ata lidhën besëlidhje me të" në Versionin Mbreti James, "ata peshuan" në Standardin Amerikan Version dhe si "ata u vendosën me të" në përkthimin e JB Phillips '1960 [1]. Teksti profetik i Zechariah 11:12, në shumicën e përkthimeve në anglisht, përdor fjalën "peshuar":

Atëherë u thashë atyre: "Nëse ju duket e drejtë, më jepni pagën time, por nëse jo, mbajeni. Dhe ata peshuan si pagën time tridhjetë sikla argjendi.

Dhiatën e Re Jezusi tradhtohet më vonë në incidentin e Puthjes së Judës. Marrëveshja e Judës konsiderohet një nga shtatë episodet kryesore që lidhen me ngjarjet e javës së Kryqëzimit të Jezusit.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Pact of Judas – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Leximi më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Baxter, Roger (1823). "Christ is Sold by Judas" . Meditations For Every Day In The Year. New York: Benziger Brothers. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Phillips J. B., The New Testament in Modern English copyright © 1960, 1972 J. B. Phillips, administered by The Archbishops’ Council of the Church of England