Maska e Tutanhamunit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maska e artë e Tutakamunit (para dhe mbrapa)

Maska e Tutanhamunit është një maskë ari i dinastisë së 18-të të Faraonit të Egjiptit të lashtë Tutanhamuni (mbretëroi 1332–1323 para erës sonë). Ajo u zbulua nga Howard Carter në vitin 1925 në varrin KV62Luginën e Mbretërve, dhe tani është vendosur në Muzeun Egjiptian në Kajro.[1] Maska është një nga veprat më të njohura të artit në botë.[2]

Duke pasur ngjashmërinë e Osirisit, perëndia egjiptiane e jetës së përtejme, është 54 centimetër i gjatë, peshon mbi 10 kilogramë, dhe është zbukuruar me gurë gjysëm të çmuar. Një magji e lashtë nga Libri i të Vdekurve është gdhendur në hieroglifë mbi supet e maskës. Maska duhej të rivendosej në vitin 2015 pasi mjekra e saj e pllakosur 2.5 kilogram ra dhe u ngjit me nxitim nga punëtorët e muzeut.

Sipas egjiptologut Nicholas Reeves, maska është "jo vetëm imazhi kuintesencial nga varri i Tutanhamunit, ai është ndoshta objekti më i njohur nga vetë Egjipti i lashtë".[2] Që nga viti 2001, hulumtimi ka sugjeruar që fillimisht mund të ketë qenë e destinuar për Mbretëreshën Neferneferuaten;[3] emri i saj mbretëror (Ankhkheperure) u gjet në një pjesë të brendshme të maskës.[4]

Zbulimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhoma e varrimit e Tutanhamunit u gjet në Nekropolin e TebësLuginën e Mbretërve në vitin 1922 dhe u hap në vitin 1923. Do të kalonin edhe dy vjet para se ekipi i gërmimeve, i udhëhequr nga arkeologu anglez Howard Carter, ishte në gjendje të hapte sarkofagun e rëndë që përmbante mumjen e Tutanhamunit. Më 28 tetor 1925, ata hapën pjesën më të brendshme të tre arkivoleve për të zbuluar maskën prej ari, të parë nga njerëzit për herë të parë në afro 3,250 vjet.

Në dhjetor 1925, maska u hoq nga varri, u vendos në një arkë dhe u transportua 635 kilometra (395 mi) në Muzeun Egjiptian në Kajro, ku mbetet në ekran publik.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Reeves 2015, f. 511.
  2. ^ a b Reeves 2015, f. 522.
  3. ^ Marianne Eaton-Krauss (2015). The Unknown Tutankhamun. Bloomsbury Academic. fq. 111. ISBN 978-1-4725-7561-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ James Seidel (26 nëntor 2015). "Tutankhamun's mask: Evidence of an erased name points to the fate of heretic Queen Nefertiti". News.com.au. News Corp Australia. Marrë më 28 nëntor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)