Mbreti (lojëra me letra)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mbreti me katër llojet e letrave në modelin anglezë

Mbreti është një lojë me letra me një foto të një mbreti mbi të. Mbreti është zakonisht karta më e lartë e pikturave. Në kartat e lojës franceze dhe tarot, mbreti menjëherë e tejkalon mbretëreshën. Në letrat italiane dhe spanjolle, mbreti menjëherë e tejkalon kalorësin. Në letrat gjermane dhe zvicerane, mbreti menjëherë e tejkalon Oberin. Në disa lojëra, mbreti është kartela më e lartë; në të tjerët, asi është më e lartë. Asi filloi të zhvendoste mbretërit rreth 1500 me Trappola duke qenë loja më e hershme e njohur në të cilën asi ishin më të lartat në të katër lloje të letrave.[1] Në familjen e lojërave Asi-Dhjetë si pinochle dhe schnapsen, të dyja asi dhe 10 gradë më të lartë se mbreti.[2]

Mbreti në lojëra me letra franceze[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Parlett, David (1990). The Oxford Guide to Card Games. Oxford: Oxford University Press. fq. 252. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ McLeod, John. Ace-Ten Games at pagat.com.