Megan Boone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Megan Boone

Megan Boone (lindur më 29 prill 1983) është një aktore amerikane. Ajo është e njohur më së shumti për rolin e saj si agjente e FBI-së dhe profilizuese Elizabeth Keen në serialin dramatik të NBC-së, The Blacklist.[1][2] Ajo ishte e rregullt në Law & Order: LA dhe Blue Bloods dhe është shfaqur në filma të tillë si My Bloody Valentine 3D (2009) dhe Step Up Revolution (2012).

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boone lindi në Petoskey, Michigan dhe u rrit në The Villages, Florida. Prindërit e saj u zhvendosën atje kur ajo ishte fëmijë për të qenë më pranë gjyshërve të saj.[3] Gjyshi i saj, H. Gary Morse, ishte zhvilluesi i The Villages; dhe nëna e saj, Jennifer Parr, është Drejtoreshë e Shitjeve.[4] Boone thotë se ajo ishte "e lidhur" me aktrimin në moshën shtatëvjeçare kur gjyshërit e saj e çuan në New York për të parë një shfaqjeBroadway me protagonist Nathan Lane.[5]

Boone studioi aktrimin si studente në Shkollën e Mesme Belleview, ku u diplomua në vitin 2001. Më 2005, ajo u diplomua në Shkollën e Teatrit të Universitetit Shtetëror të Floridas me një Bachelor të Arteve të Bukura (BFA) në Aktrim.[6] Boone studioi me Jane Alexander dhe Edwin Sherin në Asolo Repertory Theatre dhe punoi me dramaturgun Mark Medoff.[7] Boone e vlerëson Aleksandrin me ndikimin e saj për të vazhduar aktrimin edhe pse ajo e konsideronte të linte herët në karrierën e saj.[8] Në fund të vitit 2017, Boone filloi studimet për një MBA në Qëndrueshmëri nga Kolegji Bard.[9]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boone luajti në debutimin në Los Angeles të vitit 2007 në shfaqjen e Charles L. Mee, Limonade Tous Les Jours dhe fitoi dy çmime LA Weekly Theatre për interpretimin e saj.[10][11] Boone bëri debutimin e saj në filmin e metrazhit të gjatë në filmin horror My Bloody Valentine 3D (2009),[12] ndjekur nga një rol dytësorSex and the City 2 në 2010. Gjatë vitit 2010 në vitin e saj në televizion, ajo portretizoi Prokuroren e Rrethit Junior, Lauren Stanton në serialin jetëshkurtër të NBC Law & Order: LA. Po atë vit, Boone bëri debutimin e saj si regjisor me filmin e pavarur Eggshells for Soil, pjesë të të cilit u xhiruan në qytetin e saj të lindjes, The Villages, Florida. Ajo gjithashtu është shfaqur në Step Up Revolution (2012), filmi i katërt në serinë Step Up.[13]

Boone më vonë do të merrte një rol kryesor në dramën e pavarur Leave Me Like You Found Me (2012),[14] për të cilën ajo fitoi Çmimin e Festivalit të Filmit Art Art për aktoren më të mirë. Ajo kishte një rol të përsëritur në serinë dramatike të policisë CBS Blue Bloods në 2013,[15] ndjekur nga roli i saj kryesor i agjentesFBI-së Elizabeth Keen në serialin NBC The Blacklist të njëjtin vit. The Blacklist arriti sukses kritik dhe publik, duke përfshirë rezultate të mira të vlerësimeve DVR.[16]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në nëntor 2015, përfaqësuesi i Boone konfirmoi se ajo dhe artisti Dan Estabrook ishin në pritje të fëmijës së tyre të parë së bashku.[17] Në janar 2016, gjatë një paraqitje në Live! me Kelly dhe Michael, Boone zbuloi se ajo dhe Estabrook ishin fejuar dhe prisnin një vajzë.[18] Boone lindi një vajzë atë prill.[19][20]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2001 Elijah Abigail Short film
2007 The Mustachioed Bandit Meets His End Kate
2009 My Bloody Valentine 3D Megan
2010 The Myth of the American Sleepover Kerri Sullivan
2010 Eggshells for Soil Teacher Also director, writer and producer
2010 Sex and the City 2 Allie
2012 Step Up Revolution Claire Asa
2012 About Cherry Jake
2012 Leave Me Like You Found Me Erin Gen Art Film Festival Award for Best Actress
2013 Welcome to the Jungle Lisa
2013 Family Games Sloane Movie released in 2018

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2008 The Cleaner Rae Episode: "Five Little Words"
2008 Cold Case Helen McCormick '60 Episode: "Wings"
2010 Harvard Medical School Nell Larson Unsold TV pilot
2010 HMS: White Coat Nell Larson Television film
2010–2011 Law & Order: LA DDA Lauren Stanton 7 episodes
2013 Blue Bloods Detective Candice McElroy 2 episodes
2013–2021 The Blacklist Elizabeth Keen 147 episodes
2014 Robot Chicken Hannah Horvath / Kelly Garrett / Zira / Angie 2 episodes
2017 The Blacklist: Redemption Elizabeth Keen 2 episodes

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Megan Boone, star of NBC's 'The Blacklist', sits down with Betsy Kling". WKYC (në anglisht). Marrë më 2019-04-10.
 2. ^ "The Blacklist Gets the Band Back Together | TV Guide". TVGuide.com (në anglisht). 2019-03-22. Marrë më 2019-04-10.
 3. ^ Rorke, Robert; Getlen, Larry; Seibel, Deborah Starr (8 shtator 2013). "Actors to watch this fall". New York Post (në anglisht). Marrë më 6 tetor 2013.
 4. ^ "NBC's new hit show 'The Blacklist' stars talented local actress Megan Boone". Villages-News (në anglisht). 30 shtator 2013. Marrë më 6 tetor 2013.
 5. ^ Per Boone's remarks during appearance on Late Night with Seth Meyers (January 16, 2018).
 6. ^ "Alum to Star in New NBC Series" (në anglisht). Florida State University. 6 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2013. Marrë më 6 tetor 2013.
 7. ^ "Megan Boone Bio | Elizabeth Keen | The Blacklist &#124" (në anglisht). NBC. Marrë më 11 tetor 2013.
 8. ^ "NBC's new hit show 'The Blacklist' stars talented local actress Megan Boone". Villages-News (në anglisht). 30 shtator 2013. Marrë më 27 prill 2015.
 9. ^ "The Blacklist's Megan Boone has a new target: climate change". Grist (në anglishte amerikane). 2017-09-26. Marrë më 2017-09-30.
 10. ^ Morgan, Terry (5 gusht 2007). "Review: 'Limonade Tous Les Jours'". Variety (në anglisht). Marrë më 11 tetor 2013.
 11. ^ Morris, Steven Leigh (8 prill 2008). "The 29th Annual L.A. Weekly Theater Awards". LA Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2013. Marrë më 11 tetor 2013.
 12. ^ Wax, Alyse (16 janar 2009). "'My Bloody Valentine 3D' Gives Us a Boone!" (në anglisht). Fearnet. Marrë më 6 tetor 2013.
 13. ^ Lowe, Justin (25 korrik 2012). "Step Up Revolution: Film Review". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 13 tetor 2013.
 14. ^ Schoenbrun, Dan (12 mars 2012). "Five Questions with Leave Me Like You Found Me Director Adele Romanski". Filmmaker (në anglisht). Marrë më 13 tetor 2013.
 15. ^ Andreeva, Nellie (25 tetor 2012). "Megan Boone To Do Arc On 'Blue Bloods' As Danny's Partner, Subs For Jennifer Esposito". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 2013-05-22.
 16. ^ "NBC's 'The Blacklist' jumps among DVR viewers". MediaLife Magazine (në anglisht). 13 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2017. Marrë më 20 mars 2018.
 17. ^ Leon, Anya (16 nëntor 2015). "Megan Boone Expecting First Child". People (në anglisht). Marrë më 9 dhjetor 2015.
 18. ^ "'Blacklist's' Megan Boone Reveals Baby's Gender – And She's Engaged!". Access Hollywood (në anglisht). 18 janar 2016. Marrë më 30 shtator 2019.
 19. ^ Leon, Anya (20 prill 2016). "Megan Boone Welcomes Daughter Caroline" (në anglisht). People. com. Marrë më 30 shtator 2019.
 20. ^ Dawn, Randee (20 prill 2016). "Blacklist Star Megan Boone Welcomes Daughter" (në anglisht). Today. Marrë më 13 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]