Jump to content

The Blacklist

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Blacklist
Gjinia
 • Dramë krimi
 • Aksion
 • Triller
 • Mister
Krijuar ngaJon Bokenkamp
Luajnë
Kompozitorët
 • Dave Porter
 • James S. Levine
Shteti SHBA
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve10
Nr. i episodeve218
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
ProdhuesiAnthony Sparks
Kinematografia
 • Frank Prinzi
 • Arthur Albert
 • Michael Caracciolo
 • Yasu Tanida
Kohëzgjatja45 minuta
Transmetimi
Programi origjinal
Formati i pikturës576i SDTV
1080i HDTV
4K UHDTV (2016–)
Transmetimi i parështator 23, 2013 (2013-09-23)
Kronologjia
I ndjekur ngaThe Blacklist: Redemption
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

The Blacklist (sq: Lista e Zezë) është një serial televiziv triller kriminal amerikan që dha premierën në NBC më 23 shtator 2013. Seriali paraqet Raymond "Red" Reddington (James Spader), një ish-oficer i Marinës Amerikane i kthyer në një kriminel të profilit të lartë, i cili dorëzohet vullnetarisht te FBI pasi shmangu kapjen për dekada. Ai i thotë FBI-së se ka një listë të kriminelëve më të rrezikshëm në botë që ai ka përpiluar gjatë viteve dhe është i gatshëm të informojë mbi operacionet e tyre në këmbim të imunitetit nga ndjekja penale. Sidoqoftë, ai këmbëngul të punojë ekskluzivisht me një agjente të re të FBI-së me emrin Elizabeth Keen (Megan Boone).

Në serial luajnë gjithashtu Diego Klattenhoff, Ryan Eggold dhe Harry Lennix. Episodi i parë u shkrua nga Jon Bokenkamp dhe u drejtua nga Joe Carnahan.[1] Prodhuesit ekzekutivë të serialit përfshijnë Bokenkamp, John Eisendrath dhe John Davis për Sony Pictures Television, Universal Television dhe Davis Entertainment.

Secili sezon ka marrë vlerësime pozitive,[2][3] me shumë kritikë që vlerësojnë performancën e Spader në veçanti.[4] Më 11 mars 2019, NBC rinovoi serialin për një sezon të shtatë,[5] cili u dha premierën më 4 tetor 2019.[6] Më 20 shkurt 2020, NBC rinovoi serialin për një sezon të tetë,[7] cili do të shfaqet premierë më 13 nëntor 2020.[8]

Premisa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Raymond "Red" Reddington, një ish oficer i Inteligjencës Detare të SHBA-së, i cili ishte zhdukur njëzet vjet më parë për t'u bërë një nga Dhjetë të Arratisurit më të Kërkuar të FBI-së, i dorëzohet Ndihmës Drejtorit të FBI-së, Harold Cooper në ndërtesën J. Edgar Hoover në Uashington, D.C.. I çuar në një "faqe të zezë" të FBI-së, Reddington pretendon se ai dëshiron ta ndihmojë FBI-në t'i gjurmojë dhe t'i kapë kriminelët dhe terroristët me të cilët kaloi njëzet vitet e fundit duke u shoqëruar: individë që janë aq të rrezikshëm dhe të devijuar sa qeveria e Shteteve të Bashkuara nuk është në dijeni të ekzistencës së tyre.

Ai i ofron Cooper njohurinë dhe ndihmën e tij në dy kushte: imunitet nga ndjekja penale, dhe se ai dëshiron të punojë ekskluzivisht me Elizabeth Keen, një agjente e re, e caktuar te Cooper. Keen dhe Cooper janë dyshues për interesin e Reddington për të, por ai vetëm do të thotë se ajo është "shumë e veçantë". Pasi Cooper provoi ofertën e Reddington për gjetjen dhe vrasjen e një terroristi në episodin e parë, Reddington zbulon se ky njeri ishte vetëm i pari në "listën e zezë" të kriminelëve globalë që ai ka përpiluar gjatë karrierës së tij kriminale dhe deklaron se ai dhe FBI kanë një interes të përbashkët për eliminimin e tyre. Misteret e jetës së Reddington dhe Liz, dhe interesimi i tij për të, zbulohen gradualisht ndërsa përparon seriali. Secili episod përmban një nga kriminelët globalë, dhe Reddington ndihmon ekipin për ndjekjen dhe kapjen e tyre. Renditja dhe emri ose pseudonimi i kriminelit të paraqitur në listë shfaqet në fillim të çdo episodi, me disa përjashtime.

Aktorët dhe personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • James Spader si Raymond "Red" Reddington: Një kriminel mjeshtër i kthyer në informator konfidencial për FBI-në, i cili më vonë me sa duket zbulohet se është babai biologjik i Elizabeth Keen. Sidoqoftë, është zbuluar gjatë sezoneve 5 dhe 6 se ai është një mashtrues që zuri vendin e Reddington-it të vërtetë, pasi u vra dhe i mbajti kockat e tij në një valixhe.
 • Megan Boone si Elizabeth "Liz" Keen: E lindur Masha Rostova, Keen është një agjente speciale dhe profilizuese me FBI-në në ekipin e Harold Cooper.
 • Diego Klattenhoff si Donald Ressler: Një agjent special me FBI-në në ekipin e Cooper, i cili gjithashtu u bë Ushtruesi i Detyrës së Drejtorit të Divizionit Kundër Terrorizmit të FBI-së.
 • Ryan Eggold si Tom Keen: Lindur Christopher Hargrave, më vonë duke marrë emrin birësues Jacob Phelps, Keen punon si një operativ të fshehtë dhe është burri i Liz (sezonet 1-5).
 • Parminder Nagra si Meera Malik: Një agjente në terren me CIA-n, e cila ka punuar me ekipin e FBI-së të Cooper (sezoni 1).
 • Harry Lennix si Harold Cooper: Ndihmësdrejtori i Divizionit Kundër Terrorizmit të FBI-së i cili përdor Reddington për të ndaluar njerëzit në Listën e tij të Zezë.
 • Amir Arison si Aram Mojtabai: Një ekspert kibernetik me FBI-në në ekipin e Cooper (ndihmës, sezoni 1; kryesor, sezoni 2 - sot).
 • Mozhan Marnò si Samar Navabi: Një agjent i Mossad që punon me ekipin e FBI-së te Cooper (sezonet 2-6).
 • Hisham Tawfiq si Dembe Zuma: Truproja dhe i besuari i Reddington (ndihmës, sezonet 1–2; kryesor, sezoni 3 – sot).
 • Laura Sohn si Alina Park: Një agjente në terren e FBI-së e cila më parë ka punuar në Anchorage (ndihmëse, sezoni 7; kryesore, sezoni 8)[9]

Episodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Episodet Transmetimi origjinal
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit
1 22 shtator 23, 2013 (2013-09-23) maj 12, 2014 (2014-05-12)
2 22 shtator 22, 2014 (2014-09-22) maj 14, 2015 (2015-05-14)
3 23 tetor 1, 2015 (2015-10-01) maj 19, 2016 (2016-05-19)
4 22 shtator 22, 2016 (2016-09-22) maj 18, 2017 (2017-05-18)
5 22 shtator 27, 2017 (2017-09-27) maj 16, 2018 (2018-05-16)
6 22 janar 3, 2019 (2019-01-03) maj 17, 2019 (2019-05-17)
7 19 tetor 4, 2019 (2019-10-04) maj 15, 2020 (2020-05-15)


Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 tetor 2013, NBC urdhëroi nëntë episode shtesë, duke plotësuar sezonin e parë të serialit.[10] Më 3 dhjetor 2013, NBC rinovoi serialin për një sezon të dytë me 22 episoda.[11] Më 11 maj 2014, për shkak të suksesit të serialit, NBC vendosi të transmetonte një episod në post- Super Bowl timeslot në vitin 2015.[12] Më 5 dhjetor 2015, seriali u rinovua për një sezon të katërt, i cili u dha premierën më 22 shtator 2016.[13][14] Një seri spin-off, The Blacklist: Redemption, u dha premierë më 23 shkurt 2017. Më 11 maj 2017, seriali u rinovua për një sezon të pestë,[15] ndërsa spin-offi u anulua të nesërmen.[16] Sezoni i pestë u shfaq premierë më 27 shtator 2017.[17]

Konceptimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi treguan një pjesë të episodit të parë në Comic-Con, producentët zbuluan se frymëzimi i tyre për The Blacklist erdhi nga kapja e Whitey Bulger.[18]

NBC bleu të drejtat për The Blacklist nga Sony Pictures Television në gusht 2012[19] dhe e transmetoi serialin në janar 2013.[20] Gjatë një prezantimi paraprak të NBC në maj 2013, u njoftua se The Blacklist ishte drama me testimin më të lartë të NBC në 10 vjet.[21]

Aktrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eisendrath tha se procesi i aktrimit ishte i vështirë. Në shkurt 2013, NBC ia ofroi Kiefer Sutherland rolin kryesor të Raymond Reddington.[22] Pasi morën në konsideratë aktorë të tjerë për rolin, Eisendrath dhe Bokenkamp telefonuan James Spader për të parë nëse ai do të interesohej për të. Duke u ndier të sigurt në të kuptuarit e personazhit nga Spader, ata e morën atë tri ditë para se të fillonin xhirimet.

Megan Boone mori një javë për t'u përgatitur për audicionin e saj si profilistja e FBI-së Elizabeth Keen.[23] Ndjehet sikur audicioni i saj fillestar ishte një nga audicionet më të mira të karrierës së saj, Boone më vonë u thirr përsëri për audicione të shumta. Në mars 2013, Deadline Hollywood njoftoi se Boone pranoi rolin si kryesuesja femër në serial.[24]

Vendndodhjet dhe teknika e xhirimeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pavarësisht se është vendosur në Uashington, D.C., seriali është filmuar kryesisht në të njëjtën studio në Manhattan, ku Law & Order u xhirua për 20 vjet.[25] Producenti Richard Heus tha se ata zgjodhën të filmonin vendndodhje specifike të Uashingtonit, D.C. për serinë, duke përfshirë Lincoln Memorial, Washington Monument dhe National Mall, sepse ato ishin "vendndodhje ikonike amerikane".[26]

Seriali është filmuar në 4K duke përdorur kamerën Sony PMW-F55 që janë përshtatur për të përdorur lentet Panavision. Është redaktuar duke përdorur Avid Media Composr, dhe redaktori Christopher Brookshire thotë seerialija ka "një pamje dhe ritëm shumë të veçantë.[27] Mesatarisht ire kamera përdoren në të njëjtën kohë, por madje gjashtë kamera ndonjëherë janë duke regjistrua.[28]

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriali transmetohet njëkohësisht në Global në Kanada.[29][30]Zelandën e Re, shfaqja u shfaq premierë në TV3 më 2 shkurt 2014.[31] Sezoni i dytë u shfaq premierë më 23 shtator.[32] Në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë, seriali u shfaq premierë në Sky Witness (zyrtarisht Sky Living) më 4 tetor 2013.[33] Sezoni i dytë u shfaq premierë më 3 tetor 2014.[34] Por që atëherë është zhvendosur në Sky One. Netflix ka të drejta transmetimi për sezonet 1-7 në Shtetet e Bashkuara, Kanada, Australi, Amerikën Latine, Finlandë, Indi, Pakistan, Zvicër, Gjermani, Greqi, Suedi, Holandë, Zelandën e Re.[35]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përgjigjet kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni i parë i The Blacklist mori vlerësime të forta nga kritikët e televizionit. Në Metacritic, sezoni i parë ka një rezultat prej 74 nga 100, bazuar në 31 kritikë, duke treguar "vlerësime përgjithësisht të favorshme".[36] Uebfaqja e grumbulluesit të rishikimeve Rotten Tomatoes raporton një vlerësim 85% të miratimit, bazuar në 52 vlerësime, me një rezultat mesatar prej 7.18/10. Konsensusi lexon, "James Spader po ngulfatet si një kriminel i kthyer në informator dhe prania e tij shkon shumë drejt bërjes bindëse të këtij krimi të përdredhur, por herë pas here të papranueshëm".[37] Sezoni i dytë mori një vlerësim prej 80%, bazuar në 15 vlerësime, me një rezultat mesatar prej 7.77/10. Konsensusi lexon, "Megjithëse The Blacklist flirton me mbingarkesën narrative, ajo mbahet së bashku nga performanca e ngrënies së peizazheve të James Spader dhe veprimet tepër argëtuese".[38] Sezoni i tretë mori një vlerësim prej 93%, bazuar në 14 vlerësime, me një rezultat mesatar prej 7.41/10. Konsensusi lexon, "The Blacklist është përsëri në formën më të mirë me rreziqe të reja që e vendosin Redin në litarë ndërsa i japin hapësirë James Spader të shkëlqejë".[39] Sezoni i katërt mori një vlerësim prej 88%, bazuar në tetë vlerësime, me një rezultat mesatar prej 7/10.[40] Sezoni i pestë mori një vlerësim prej 100%, bazuar në pesë vlerësime, me një rezultat mesatar prej 8.5/10.[41]

David Wiegand i San Francisco Chronicle tha për episodin e parë, "Ju mendoni se e dini këtë situatë dhe si do të dalë, por ka kthesa të habitshme, por plotësisht të besueshme, gjatë episodit të së hënës." Robert Bianco i USA Today tha, "The Blacklist është një shfaqje e fortë javore e krimit e ndërtuar rreth një ylli të mirëfilltë televiziv. Ky është lloji i serive që rrjetet duhet të jenë në gjendje të tërheqin për të mbijetuar. Dhe me Spader në komandë, shanset janë që NBC do të arrijë."[42] Tim Goodman i Hollywood Reporter vlerësoi si performancën e Spader ashtu edhe elementet procedurale të serialit, duke shkruar "ka edhe një element domethënës të premisës që e bën atë intrigues pa e bërë tepër të komplikuar".[43]

Vlerësimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Nominuar Rezultati
2014 Golden Globe Awards[44] Best Actor – Television Series Drama James Spader Kandidat/e
People's Choice Awards[45] Favorite New Television Drama The Blacklist Kandidat/e
Entertainment Weekly

Season Finale Awards[46]
Best Non-Romantic Cliffhanger "Berlin (No. 8) Conclusion" Kandidat/e
Funniest Moment in a Drama Kandidat/e
Weakest/Most Divisive Twist Kandidat/e
Best Final Shot Kandidat/e
Most Likely to Earn Someone an Emmy Nomination Kandidat/e
Biggest Regret That I Didn't See It, I Just Heard or Read About It Kandidat/e
Primetime Creative Arts Emmy Awards Outstanding Stunt Coordination for a Drama Series, Miniseries, or Movie The Blacklist Fitues/e
ASCAP Film and Television Music Awards Top TV Series The Blacklist (Dave Porter) Fitues/e
Saturn Award Best Network Television Series Release The Blacklist Kandidat/e
Best Actor in a Television Series James Spader Kandidat/e
2015 Golden Globe Awards[47] Best Actor -Television Series Drama James Spader Kandidat/e
Primetime Emmy Awards Outstanding Guest Actor in a Drama Series Alan Alda Kandidat/e
2016 Primetime Creative Arts Emmy Awards Outstanding Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie The Blacklist Kandidat/e
Screen Actors Guild Awards Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Television Series stunt cast Kandidat/e
2017 People's Choice Awards Favorite TV Crime Drama The Blacklist Kandidat/e
Primetime Creative Arts Emmy Awards Outstanding Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie Kandidat/e

Medie të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titan Books lëshoi një seri zyrtare librash komikë bazuar në seritë, shkruar nga Nicole Phillips dhe vizatuar nga Beni Lobel. Ekipi i serialit po punon gjithashtu në projekt.

Redaktori David Leach i tha The Hollywood Reporter se komiku është "një shtrirje e vërtetë e serialit televiziv" duke dhënë "dimensione të reja të personazheve që kanë kapur audiencën në të gjithë botën". Seriali do të hapet me një hark historie me gjashtë botime, i cili do të jetë "një udhëtim thellë në botën e errët të spiunazhit ndërkombëtar, komploteve dhe intrigave në shkallë globale".

Botimi #1 u publikua më 22 korrik 2015, si në dyqanet e librave komikë, ashtu edhe në dyqanet digjitale.[48]

Lojërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një lojë celulare nga Gameloft bazuar në serinë, The Blacklist: Conspiracy, u publikua më 23 qershor 2016, për pajisjet Android, iOS dhe Windows.[49] Loja përbëhet nga lojtari si anëtar i task forcës. Lojtarët mund të bashkëveprojnë me Reddington dhe Cooper, anëtarë të tjerë të task forcës, si dhe të marrin në pyetje të dyshuar dhe dëshmitarë të mundshëm. Loja kryesisht konsiston në kërkimin e sendeve që mungojnë në mjedise të ndryshme, si dhe mini lojëra për të çuar më tej hetimet. Lojtarët gjithashtu mund të marrin vendime që ndryshojnë rrugën e historisë.[50]

Spin-off[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mars 2016, NBC filloi zhvillimin e një seriali spin-off të krijuar nga Bokenkamp dhe Eisendrath, të cilët gjithashtu do të shërbenin si prodhues ekzekutivë me Davis dhe Fox. Projekti ishte vendosur të luante Famke Janssen si Susan "Scottie" Hargrave (ish Halsted) dhe Eggold, në rolin e tij si Tom Keen, si dhe Edi Gathegi duke përsëritur rolin e tij si Matias Solomon. Tawny Cypress u interpretua si Nez Rowan, një personazh tashmë i njohur gjatë sezonit të tretë.[51] Hargrave u shfaq për herë të parë në episodin e The Blacklist, "Susan Hargrave", me "Alexander Kirk" duke shërbyer si një episod i parë për serinë e mundshme. Ky episod u shkrua nga Bokenkamp dhe Eisendrath dhe u drejtua nga Michael Dinner.[52] Më 14 maj 2016, u urdhërua një episod i parë për serinë, The Blacklist: Redemption.[53] Seriali u anulua pas një sezoni.[54] Eggold vazhdoi rolin e tij në The Blacklist.[55]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "NBC Reveals Its 2013–14 Primetime Schedule". The Futon Critic (në anglisht). 12 maj 2013. Marrë më 19 maj 2013.
 2. ^ Wiegand, David (18 shtator 2013). "Suspense dramas 'Blacklist,' 'Hostages' to premiere". San Francisco Chronicle (në anglisht). Marrë më 22 maj 2015.
 3. ^ Jensen, Jeff (12 tetor 2013). "The Blacklist Review". EW (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2014. Marrë më 30 dhjetor 2013.
 4. ^ Ostrow, Joanne (6 shtator 2013). "Review: James Spader in "The Blacklist" on NBC". The Denver Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2015. Marrë më 30 dhjetor 2013.
 5. ^ Andreeva, Nellie (11 mars 2019). "'The Blacklist' Renewed For Season 7 By NBC With Original Cast Set To Return". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 11 mars 2019.
 6. ^ Pederson, Erik (17 qershor 2019). "NBC Fall Premiere Dates: 'The Voice', 'This Is Us', New 'Bluff City Law' & 'Sunnyside', More". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2019.
 7. ^ Andreeva, Nellie (20 shkurt 2020). "'The Blacklist' Renewed For Season 8 By NBC". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 20 shkurt 2020.
 8. ^ Andreeva, Nellie (27 gusht 2020). "NBC Sets Premiere Dates For Tweaked Fall Schedule; Scripted Series Delayed; 'New Amsterdam', 'Brooklyn', 'Manifest', 'Law & Order: Organized Crime' Held For 2021". Deadline Hollywood (në anglisht).
 9. ^ Ianucci, Rebecca (7 maj 2020). "'The Blacklist: Laura Sohn promoted to Series Regular for Season 8". TV Line (në anglisht). Marrë më 12 maj 2020.
 10. ^ Bibel, Sara (4 tetor 2013). "'The Blacklist' Picked Up for a Full Season by NBC". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 5 tetor 2013.
 11. ^ Bibel, Sara (3 dhjetor 2013). "'The Blacklist' Renewed for Second Season by NBC". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2021. Marrë më 3 dhjetor 2013.
 12. ^ "NBC reveals fall TV schedule". Entertainment Weekly (në anglisht). 11 maj 2014. Marrë më 5 shtator 2015.
 13. ^ "The Blacklist has been renewed for season 4". Entertainment Weekly (në anglisht). Marrë më 7 dhjetor 2015.
 14. ^ Andreeva, Nellie (15 qershor 2016). "NBC Sets Fall 2016 Premiere Dates, 'The Good Place' Gets Post-'The Voice' Preview". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 15 qershor 2016.
 15. ^ Andreeva, Nellie (11 maj 2017). "'The Blacklist' Renewed For Season 5 By NBC". Deadline (në anglisht).
 16. ^ "'The Blacklist: Redemption' Canceled After One Season". EW.com (në anglisht). 12 maj 2017.
 17. ^ Ausiello, Michael (31 korrik 2017). "NBC Tweaks Fall Rollout: Good Place Gets Early Talent-Boosted Premiere, The Blacklist Return Moved Up". TVLine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2017. Marrë më 1 gusht 2017.
 18. ^ Goldberg, Lesley (18 korrik 2013). "Comic-Con: 'The Blacklist' Inspired by Whitey Bulger's Capture". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 14 qershor 2015.
 19. ^ Andreeva, Nellie (13 gusht 2012). "ABC Buys Extended Family Comedy, NBC Goes For International Crime Drama". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 14 qershor 2015.
 20. ^ Andreeva, Nellie (22 janar 2013). "2ND UPDATE: NBC Orders Four Drama & Three Comedy Pilots". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 14 qershor 2015.
 21. ^ Guthrie, Marisa (12 maj 2013). "TV Upfronts: Five Takeaways From NBC's Presentation". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 14 qershor 2015.
 22. ^ Berkshire, Geoff (27 shkurt 2013). "Kiefer Sutherland's pilot offer is more bad news for 'Touch'". Zap2it (në anglisht). Marrë më 14 qershor 2015.
 23. ^ Vogt, Tiffany (23 shtator 2013). "THE BLACKLIST Intel: EP John Eisendrath and Megan Boone Preview their Intriguing New Spy Series". The TV Addict (në anglisht). Marrë më 14 qershor 2015.
 24. ^ Andreeva, Nellie (1 mars 2013). "Megan Boone Cast As Female Lead In NBC Pilot 'Blacklist'". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2022. Marrë më 14 qershor 2015.
 25. ^ Moore, Frazier (26 tetor 2013). "James Spader, Megan Boone Talk 'The Blacklist'". The Huffington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2015. Marrë më 16 qershor 2015.
 26. ^ Gates, Angie (28 mars 2013). "Interview with The Blacklist Producer Richard Heus" (në anglisht). Office of Motion Picture and Television Development. Marrë më 16 qershor 2015.
 27. ^ Romanello, Linda (1 janar 2015). "Primetime: NBC's 'The Blacklist'". Post Magazine (në anglisht). Marrë më 16 qershor 2015.
 28. ^ "'The Blacklist' Short Lists Anton/Bauer, Litepanels and OConnor". ProductionHUB (në anglisht). 29 prill 2015. Marrë më 16 qershor 2015.
 29. ^ "The Blacklist". Global Television Network (në anglisht).
 30. ^ Knox, David (1 tetor 2013). "The Blacklist Tops Monday But Homeland Sinks". TV Tonight (në anglisht). Marrë më 22 maj 2015.
 31. ^ "The Blacklist" (në anglisht). Mediaworks New Zealand. Marrë më 11 shkurt 2014.
 32. ^ "The Blacklist". TV3 (në anglisht).
 33. ^ Munn, Patrick (11 shtator 2013). "Sky Living Sets UK Premiere Date For 'The Blacklist'". TV Wise (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2015. Marrë më 22 dhjetor 2014.
 34. ^ "Sky Living Sets UK Premiere Date For 'The Blacklist' Season 2". TV Wise (në anglisht). 17 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2014. Marrë më 22 dhjetor 2014.
 35. ^ "When will Season 7 of The Blacklist be on Netflix?". What's on Netflix (në anglisht). 20 shkurt 2020.
 36. ^ "The Blacklist – Season 1 Reviews". Metacritic (në anglisht). Marrë më 12 dhjetor 2013.
 37. ^ "The Blacklist: Season 1". Rotten Tomatoes (në anglisht). Marrë më 22 maj 2015.
 38. ^ "The Blacklist: Season 2". Rotten Tomatoes (në anglisht). Marrë më 20 janar 2017.
 39. ^ "The Blacklist: Season 3". Rotten Tomatoes (në anglisht). Marrë më 23 qershor 2016.
 40. ^ "The Blacklist: Season 4 reviews". rottentomatoes.com (në anglisht). Marrë më 7 dhj 2017.
 41. ^ "The Blacklist: Season 5 reviews". rottentomatoes.com (në anglisht). Marrë më 13 shkurt 2017.
 42. ^ Bianco, Robert (22 shtator 2013). "'Blacklist,' 'Hostages' each have suspenseful charms". USA Today (në anglisht). Marrë më 18 tetor 2013.
 43. ^ Goodman, Tim (19 shtator 2013). "The Blacklist: TV Review". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 1 shtator 2014.
 44. ^ "Golden Globes, USA (2014)". Internet Movie Database (në anglisht). Marrë më 11 janar 2014.
 45. ^ "People's Choice Awards (2014)". Internet Movie Database (në anglisht). Marrë më 11 janar 2014.
 46. ^ Bierly, Mandi (28 maj 2014). "TV Season Finale Awards: YOUR 2014 Winners". EW (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2014. Marrë më 18 gusht 2014.
 47. ^ "2015 Golden Globe Nominations" (në anglisht). The Hollywood Foreign Press Association. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2014.
 48. ^ McMillan, Graeme (14 prill 2015). "NBC's 'The Blacklist' Coming to Comics This Summer". Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 14 prill 2015. David Leach, who'll edit the new monthly series, called the comic book 'a true extension of the television series['], promising a glimpse at 'new dimensions of the characters that have captured the audiences worldwide.'
 49. ^ "Gameloft Launches "The Blacklist: Conspiracy" for Smartphones and Tablets". Press release. http://www.prnewswire.com/news-releases/gameloft-launches-the-blacklist-conspiracy-for-smartphones-and-tablets-584146551.html. Retrieved 20 janar 2017. 
 50. ^ "The Blacklist". www.gameloft.com (në anglisht). Marrë më 2017-09-24.
 51. ^ "'The Blacklist' Spinoff: Tawny Cypress Cast". Deadline.com (në anglisht).
 52. ^ Andreeva, Nellie (29 mars 2016). "'The Blacklist' Spinoff Starring Famke Janssen In the Works At NBC". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 29 mars 2016.
 53. ^ Andreeva, Nellie. "'The Blacklist' Spinoff Picked Up To Series By NBC, Gets Title". Deadline Hollywood (në anglisht).
 54. ^ Andreeva, Nellie (12 maj 2017). "'The Blacklist: Redemption' Canceled By NBC After One Season". Deadline Hollywood (në anglisht).
 55. ^ Andreeva, Nellie (12 maj 2017). "Ryan Eggold To Rejoin 'The Blacklist' As Series Regular Following 'Redemption' Cancellation". Deadline Hollywood (në anglisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
New Girl
2014
Super Bowl lead-out program
The Blacklist

2015
Pasardhësi 
The Late Show with Stephen Colbert
2016