Meritokracia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Meritokracia (merit, nga latinishtja mereō, dhe -cracy, nga greqishtja e lashtë κράτος kratos 'forcë, fuqi') është nocioni i një sistemi politik në të cilin mallrat ekonomike ose pushteti politik u jepen njerëzve individualë bazuar në aftësi dhe talent, në vend që të pasuria ose klasa shoqërore.[1] Përparimi në një sistem të tillë bazohet në performancën, e matur përmes ekzaminimit ose arritjeve të demonstruara. Megjithëse koncepti i meritokracisë ka ekzistuar me shekuj, përdorimi i parë i njohur i termit ishte nga sociologu Alan Fox në revistën Socialist Commentary në vitin 1956.[2] Më pas u popullarizua nga sociologu Michael Dunlop Young, i cili e përdori termin në distopinë e tij politike dhe satirike. libri Ngritja e meritokracisë në 1958.[3][4] Sot, termi përdoret shpesh për t'iu referuar sistemeve shoqërore, në të cilat përparimi dhe suksesi personal i atribuohen kryesisht aftësive dhe meritave të një individi.[5]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "meritocracy". Dictionary.com. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2016. Marrë më 14 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Littler, Jo (2018). Against Meritocracy: Culture, Power, and Myths of Mobility. Milton Park, Abingdon, Oxon: Routledge. fq. 32. ISBN 978-1-138-88954-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Fox, Margalit (25 janar 2002). "Michael Young, 86, Scholar; Coined, Mocked 'Meritocracy'". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2016. Marrë më 19 shkurt 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Mijs, Jonathan J.B.; Savage, Mike (2020). "Meritocracy, Elitism and Inequality". The Political Quarterly. 91 (2): 397–404. doi:10.1111/1467-923X.12828. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Chang, C.H. (2017). "How meritocracy is defined today?: Contemporary aspects of meritocracy". Recent Issues in Sociological Research. 10 (1): 112–121. doi:10.14254/2071-789X.2017/10-1/8. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)