Mexhitlia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Macedonia.svg Fshatra në Republikën e Maqedonisë
Emri: Mexhitli
Komuna: Komuna e Manastirit
Krahina etnografike/ gjeografike: Fushë e Manastirit
Popullsi: 155 banorë
Kodi postal: 7224
Kodi telefonik: +389 (0) 47
Lartësia mbidetare: -
Sipërfaqja: -
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës

Mexhitli (Maqedonisht: Меџитлија/Medžitlija, greqisht: Μετζίτλια/Metzítlia) është fshat në komunën e Manastirit, Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Mexhitli ka 155 banorë (2002), prej tyre 99,35 % ose 154 Shqiptarë dhe 0,65 % ose 1 Maqedonas.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]