Jump to content

Midian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shpella në atë që dikur ishte Midian, ose në atë që tani është rajoni malor i qytetit të TebukutArabinë Saudite

Midiani (Hebraisht: מִדְיָן‎ Miḏyān; Arabisht: مَدْيَن‎, Madjan; Greqisht: Μαδιάμ, Madiam) është një vend gjeografik i përmendur në Teurat dhe Kuran. William G. Dever shprehet se Midiani biblik ishte në "Gadishullin Arabik veriperëndimor, në bregun lindor të Gjirit të AkabesDetin e Kuq", një zonë të cilën ai vëren se "nuk u vendos kurrë gjerësisht deri në shekullin e 8-7 para erës sonë".[1]

Sipas Librit të Zanafillës, Madianitët ishin pasardhësit e Madianit, i cili ishte biri i Abrahamit dhe gruas së tij Keturah: "Pastaj Abrahami mori një grua tjetër, që quhej Keturah. Dhe kjo i lindi Zimranin, Jokshanin, Medanin, Madianin, Ishbakun dhe Shuahin." (Zanafilla 25: 1–2).[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dever, W. G. (2006), Who Were the Early Israelites and Where Did They Come From? (në anglisht), William B. Eerdmans Publishing Co., fq. 34, ISBN 978-0-8028-4416-3
  2. ^ "Zanafilla 25:1–2". Bible Gateway.